Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Karty AZP

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cleomayhem

PostWysłany: 21 Gru 2006, 18:14    Temat postu: Karty AZP Odpowiedz z cytatem

Myslę, że nadszedł czas poruszyć tu pewien temat - mianowicie, sposób opracowania i samą formę karty AZP. Na tej stronie ci co nie mieli do czynienia jeszcze z kartami mogą to zrobić http://www.ooda.pl/formularze.htm
Ja mam natomiast kilka zastrzeżeń co do karty nie tyle co pod względem jej wyglądu, ale co do sposobu jej wypełniania. Miałam ostatnio możliwość przeglądania paru setek takich kart w celu zrobienia aktualnej mapy danego obszaru i spotkałam się z następującymi informacjami /przykłady/:
rodzaj stanowiska - pracownia krzemieniarska, obszar 5 ha, zabytków 15. Czy ktoś może mi wytłumaczyć w jaki sposób na takim areale wyróżniono tego typu pracownię na podstawie 15 krzemieni?! Ludzie, jak można z tego w normalny sposób korzystać?! Następna rzecz to procesy stokowe, które wiadomo, są mniej lub bardziej intensywne. I tutaj naprawdę moim zdaniem nie pomoże określenie stopnia ekspozycji stoku /w procentach/, bowiem wiadomo, że przy silnej denudacji wszystkie artefakty będą sobie zalegać u stóp stoku, a nie na zboczu. Z resztą co mi dadzą dane typu, że stanowisko jest na przykład śladem osadniczym, znaleziono 2 artefakty, znajduje się u stóp stoku /ale tego już czasem trzeba się domyśleć z mapy, lub pojechać w teren/, i mam podany stopień ekspozycji np. do 4%.
/Tutaj już chyba zbaczam z tematu i zahaczam o inny temat rzekę - formowanie się stanowisk/
Swoją drogą u WKZ powinny powstać bazy danych tego typu, że można byłoby bez problemu znaleźć na przykład wszystkie osady danej kultury na określonym terenie, bez konieczności wertowania kart paluszkami. /bądź inne kwerendy wybierające tego typu/
Michał
Moderator

PostWysłany: 22 Gru 2006, 2:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rowniez ostatnio mialem kontakt z kartami AZP. Z tym, ze nie wertowalem ich paluszkami, a mila pani nagrala mi wszystko na plyte (na ul. Ruskiej, Wroclaw - jest archiwum). Ogolnie zgodzic sie musze ze wiele ze sladow osadniczych zostalo opisanych niechlujnie. Do archeologicznych mitow wpisaly sie historie o wypelnianiu takich kart.. Ogolnie rzecz biorac zapewne minie wiele lat zanim karty AZP zostana zweryfikowane i uzupelnione w poprawny sposob.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Max
Administrator

PostWysłany: 22 Gru 2006, 21:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z kartami AZP w terenie, poki co mialem niewiele wspolnego. Niebawem, powiedzmy kolo marca, wybieram sie na objazd stanowisk wczesnosredniowiecznych w mojej okolicy. Beda to grodziska, czyli obiekty wyraznie wyrozniajace sie w terenie. Jednak znajac opowiesci obawiam sie, ze i tak narobie troche ponadprogramowych kilometrow Wink

A w ogole.. W jaki sposob sa udostepniane karty AZP w roznych miastach w jakich mieliscie mozliwosc korzystania? Np. Wroclaw nagrywa wszystko na CD. A taki Kalisz (delegarura Poznania) robi mi problemy, i poki co zaproponowali ogladanie na miejscu, bez prawa kopiowania (informacje od sekretarki - mam nadzieje, ze jakiejs zagubionej).
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Michał
Moderator

PostWysłany: 23 Gru 2006, 1:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

We wroclawiu na CD masz jedynie opisy znalezionych stanowisk, wraz z wszelkimi danymi. Udostepniane sa rowniez mapy, ale nie mozna ich kserowac (pomimo ze ksero jest w tym samym miejscu).
Powrót do góry
magda

PostWysłany: 22 Sty 2007, 19:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mialam okazje byc na badaniach powierzchniowych i milo bylo znalezc wsrod grudek ziemi jakas skorupe, ale jak znajdujac kawałaek wylewu mozna mowic o stanowisku. to co mnie najbardziej denerwuje a jestem w trakcie pisania pracy , mam chyba 200 stanowisk z jedna skorupa okreslonych jako slad osadnictwa . to jest paranoja, znaje sobie sprawe ze te badania musza byc prowadzone, ale jesli sie juz za cos bierzemy to robm,y to dokladnie bo niektore karty z którymi miałam do czynienia nie dawaly mi zadnych konkretnych informacji. brak wiadomosci o glebach, ukształtowaniu terenu... moze sie doczekamy dokladniejszych informacji, bo narazie to wyglada jak odbebnienie zadania domowego Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werewolf88

PostWysłany: 15 Mar 2010, 11:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zadam głupie pytanie... czasami trzeba;p
Czym się różni sygnatura powierzchniowa od punktowej (trójkącik, pusty w środku, pełny, kropka), w sensie znaczenia w legendzie. Czy to chodzi o to, że trójkącik to ponad 100, sygnatura powierzchniowa 30-100, a kropka 1-30 znalezisk?
Z góry dziękuję za odpowiedźWink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: