Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Sposoby wprowadzania się w stan ....

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Epoka kamienia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Black_Mirror

PostWysłany: 06 Gru 2009, 23:57    Temat postu: Sposoby wprowadzania się w stan .... Odpowiedz z cytatem

Witam,
Zaczynam pisać pracę magisterską nad tematem dotyczącym wprowadzania się w wyższą świadomość w czasach pradziejowych. Czyli od najdawniejszych do EB.
Z wielkim entuzjazmem przyjmę wszelkie informacje na ten temat.

I zapraszam do dyskusji.
Jak wg was prehistoryczni wprowadzali się w stan kontaktu z duchami, kultywowali kontakt z przodkiem i ze swym własnym ja. Jak rozmawiano z bogami.

Ja to widzę, tak iż było wiele sposobów na to. Taniec, muzyka, transy szamańskie, spożywanie różnych specyfików. Ale szukam potwierdzeń w postaci materiału archeologicznego.

Zapraszam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mihin

PostWysłany: 08 Gru 2009, 1:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Potwierdzeń w postaci materiału archeologicznego raczej niema ale można się łatwo domyślić obserwując współczesne ludy pierwotne, no chyba że weźmiemy pod uwagę malarstwo jaskiniowe które napewno było swego rodzaju obrządkiem, myśliwy chcąc zapewnić sobie powodzenie na łowach malował zwierzęta, często malunki przedstawiają nie tyle samą zwierzynę lecz sceny z polowań, tym sposobem człowiek paleolitu prosił duchy o pomyślność. Powszechnie wiadomo że jaskinie takie nie pełniły funkcji mieszkalnych lecz były swego rodzaju sanktuarium. Mam nadzieje że chociaż trochę pomogłem Very Happy
Powrót do góry
Black_Mirror

PostWysłany: 08 Gru 2009, 14:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W żaden sposób.
Dowody archeologiczne istnieją. Choćby w postaci rysunków naskalnych przedstawiających szamanów w trakcie transów (Francja, Kazachstan, Syberia, Hiszpania, Australia, Afryka, Ameryka Północna)
Dodatkowe znaleziska fajeczek glinianych z epoki neolitu.
Znaleziska konopii na terenach Chin (niedawno o tym mówiono nawet głośno)... i wiele jeszcze innych.
Powrót do góry
Great_God_Bird

PostWysłany: 09 Gru 2009, 10:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie rozważania na temat, jak nasi przodkowie wprowadzali się w stany euforyczne będą raczej bezowocne. Tak naprawdę analiza w 99% oparta będzie nie na materiale archeologicznym, ale na przeróżnych analogiach etnograficznych i historycznych. Jestem sceptyczny wobec większości prób odczytania "kodu" symbolicznego, zwłaszcza jeśli pochodzi z tak odległego okresu czasu. Można naturalnie snuć mniej czy bardziej prawdopodobne domysły, ale skąd wiadomo, że postać z rogami to szaman, a nie np. jakieś bóstwo - zasadnicza różnica. Czy istniał kult przodków, bogów, zwierząt? Czy malowidła to wyraz zabiegów magii sympatycznej, czy wyraz istnienia pewnych systemów światopoglądowych (ma on ponoć odzwierciedlać podział na świat męski i żeński)? etc. Poza tym skąd wiadomo, że dana osoba jest w transie? Czy posłużył się w tym celu muzyką, tańcem? Jak dla mnie to czysta etnologia.

Jedyny ślad archeologiczny to występowanie w pewnych kontekstach (bardzo rzadko) szczątków roślin o działaniach narkotycznych. Pytanie czy jest tego dość na pracę magisterską? Sam jestem bardzo ciekawy, choć, niestety, sceptyczny.

Pozdrawiam
GGB
Powrót do góry
Black_Mirror

PostWysłany: 09 Gru 2009, 14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak odczytujesz wszystkie inne zabytki archeologiczne, jeśli nie przez analogie, porównywania, domysły.
Owszem znajdujemy zabytki, które możemy od razu sklasyfikować i nadać im jedną, jednolitą funkcję.
Bez wątpienia będą to narzędzia, które w jasny sposób określają swoją wartość i przeznaczenie. Bez wątpienia będą to określone konstrukcje, które wskazują na sposób użytkowania.
Ale spotkałem się kiedyś z takim zapytaniem na jednej z rozmów kwalifikacyjnych. Dostałem długopis, taki standardowy (rurka, wkład, zakrętka, zacisk) i dostałem wraz z nim zadanie: proszę o określenie innych zastosowań tego. Ileż kombinacji. A przecież to długopis, służący tylko do pisania.

Zadajesz pytanie czy istniał kult przodków i dalej. A czy nie miał prawa istnieć? Wszak to co teraz robimy z naszymi zmarłymi to odzwierciedlenie tych wszystkich zwyczajów z najdalszych dziejów naszej własnej kultury. Nie widzisz podobieństw? Szacunek dla zmarłego, szacunek dla jego kości, rytualne składanie do grobu z pieśniami. Odwiedzanie zmarłych. Święto zmarłych. Czyż to nie jest wyraz kultu przodków?

Magia, rytuał, czary a społeczeństwo. Zabobony, wierzenia, różne formy przesądów, które nadal istnieją. Bajki powstające. Wszystko odzwierciedla nasze społeczeństwo. W każdym elemencie widać podziały na pierwiastek męski i żeński. Szukanie Jing i Jang. Współpracującej ze sobą, kooperującej, a czasem się zwalczającej społeczności. Podzielonej, rozdartej, a zarazem jednolitej.

Jeśli ktoś potrafi bez udziału etnologii objaśnić wszystkie elementy kultury duchowej jakiejkolwiek społeczności, bez odwołań do społeczeństw aktualnie zamieszkujących nasz glob lub tych które zniknęły niedawno - to uważam iż nie wyczerpał materiału badawczego i jego teorie nie mają żadnego poparcia.
Powrót do góry
Great_God_Bird

PostWysłany: 10 Gru 2009, 13:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie odpowiedzieć:

Cytat:
jak odczytujesz wszystkie inne zabytki archeologiczne, jeśli nie przez analogie, porównywania, domysły

Należy, z oczywistych względów, odnosić się do osiągnięć kolegów antropologów, etnologów, socjologów, historyków, psychologów, demografów itp. itd., chociaż pytaniem pozostaje, jak dalece należy z powyższej pomocy korzystać. Na obraz kultury, widzianej z perspektywy archeologicznej, mają wpływ dwie grupy czynników. Pierwsze to takie, które sprawiają, że relacje międzyludzkie mają charakter strukturalny - chodzi o pewne charakterystyczne dla całej ludzkości zjawiska - dążenie do zaspokojenia określonych potrzeb, sposoby porządkowania przestrzeni, czasu, określone relacje na zmiany klimatyczne etc. Drugą grupę stanowią czynniki charakterystyczne jedynie dla danej jednostki, grupy - zjawiska niezależne od natury ludzkiej, czy przyrody.

Moim zdaniem, etnografia jest niezbędna do analizowania zjawisk pierwszej grupy - chodzi tu o modele opisujące np. sposoby redystrybucji dóbr, obieg dóbr prestiżowych, mechanizmy handlu, organizację wędrówek, charakter struktur rodowych etc..
Kwestie religijne należą jednak do drugiej grupy. Są one jedynie częściowo zależne od czynników społecznych czy przyrodniczych. Przejawia się to w wielości obecnych wierzeń - wśród społeczności zbieracko-łowieckich jeszcze do niedawna funkcjonowały rozmaite systemy wierzeniowie : animizm, fetyszyzm, szamanizm, manizm, manaizm czy totemizm. Z tego też powodu trudno jest stosować dedukcje, czy regresje (nie wiem, czy ten termin pasuje do kotekstu) w rekonstrukcji wierzeń religijnych - ilość możliwych rozwiązać jest praktycznie nieskończona, a weryfikacja niemożliwa.

Cytat:
Zadajesz pytanie czy istniał kult przodków i dalej. A czy nie miał prawa istnieć? Wszak to co teraz robimy z naszymi zmarłymi to odzwierciedlenie tych wszystkich zwyczajów z najdalszych dziejów naszej własnej kultury. Nie widzisz podobieństw? Szacunek dla zmarłego, szacunek dla jego kości, rytualne składanie do grobu z pieśniami. Odwiedzanie zmarłych. Święto zmarłych. Czyż to nie jest wyraz kultu przodków?

Tego czy istniały wierzenia religijne w paleolicie jestem pewien na 99%. Istnienie pchówków intencjonalnych jest wyraźnym dowodem na ich istnienie. Ale na tym zakończyłbym swoje dociekania - o ile jesteśmy w stanie stwierdzić fakt istnienia wierzeń, to niemal nic nie wiemy o ich charakterze. To trochę mało.

Cytat:
Zabobony, wierzenia, różne formy przesądów, które nadal istnieją. Bajki powstające. Wszystko odzwierciedla nasze społeczeństwo.

Które z tych zjawisk są uchwytne dla paleolitu?

Cytat:
W każdym elemencie widać podziały na pierwiastek męski i żeński.

Fakt, niemal każda kultura odnosi się tego podziału, ale... każda definiuje ją na swój sposób. Np. raz ze Słońcem utożsamiany jest pierwiastek męski (Helios, Ra, Szamasz), raz żeński (Amaterasu, Saule). Także ziemia to raz kobieta (Prithiwi, Gaja), raz mężczyzna (Geb). Jak mówię - w wierzeniach brak jest stałości, którą można rekokntruować na podstawie współczesnych zjawisk.

Cytat:
Jeśli ktoś potrafi bez udziału etnologii objaśnić wszystkie elementy kultury duchowej jakiejkolwiek społeczności, bez odwołań do społeczeństw aktualnie zamieszkujących nasz glob lub tych które zniknęły niedawno - to uważam iż nie wyczerpał materiału badawczego i jego teorie nie mają żadnego poparcia.

Jeśli ktoś potrafi bez lub z udziałem etnologii objaśnić wszystkie elementy kultury duchowej danej społeczności, to składam tej osobie niski pokłon. Nawet w odniesieniu do współczesnych społeczności badacze mają wiele wątpliwości.

Reasumując, o ile twierdze, że należy sobie stawiać ambitne pytania, to z odpowiedzią należy się niekiedy powstrzymać.

Pozdrawiam serdecznie
GGB
Powrót do góry
glaude

PostWysłany: 12 Gru 2009, 17:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Black_Mirror mogę Co pomóc od strony medycznej, tz. rozpracuję Ci to wszystko farmakologicznie (działanie poszczególnych używek/roślin (w tym grzybów) na konkretne receptory, efekty i czas działania, metabolizm i jak się to przejawia wpływem na neurobiologię człowieka.

Jednak mam jeden warunek- nie zrobię tego za darmo. Musiałbyś mi zapłacić ... swoją pracą w postaci np. załącznika w mailu Smile

Bardzo mnie interesuje temat twojej pracy. Jeśli się na to zgadzasz, daj mi swójego maila na mojego priva.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Black_Mirror

PostWysłany: 12 Gru 2009, 18:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Glaude,
Z wielką ochotę przyjmę pomoc.
GG: 5451905
Powrót do góry
pokorny

PostWysłany: 12 Gru 2009, 22:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam świeżutką lekturę wydaną przez WUW: Prehistoryczni szamani. Trans i magia w zdobionych grotach, J. Clottes i D. Lewis-Williams. Pomoże!
http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4242
Powrót do góry
argiades

PostWysłany: 12 Gru 2009, 23:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja za darmo polecam Ziołolecznictwo poradnik dla lekarzy - pod redakcją Ożarowskiego, Wydawnictwo Lekarskie.

Oraz

ROŚLINY LECZNICZE
i ich praktyczne zastosowanie - Ożarowski

W PDF dostępnę np. na:
http://chomikuj.pl/Zeeb/Zdrowie/Zio*c5*82olecznictwo

Dla przykładu:

Cytat:
Działania niepożądane. Jemioła jest rośliną o stosunkowo silnym działaniu. Przedawkowana może wywołać wymioty, kolki, a nawet majaczenia i drgawki. Przetwory z jemioły należy stosować w konsultacji z lekarzem.

Cytat:
BIEDRZENIEC ANYŻ
Działania niepożądane. Zbyt duże dawki olejku anyżowego podane doustnie drażnią błony śluzowe przewodu pokarmowego, rozszerzają naczynia włosowate, mogą też spowodować odurzenie i drgawki.

Cytat:
FENKUŁ WŁOSKI (KOPER WŁOSKI)
Działania niepożądane. Większe dawki olejku koprowego podane doustnie wywołują odurzenie, drgawki kloniczne, podrażnienie błon śluzowych żołądka i jelit oraz przekrwienie mózgu i płuc.
Powrót do góry
glaude

PostWysłany: 16 Gru 2009, 12:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Black_Mirror

Nie jestem pewien, czy to spostrzegłeś, ale wysłałem do Ciebie prywatną wiadomość.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Epoka kamienia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: