Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Celtowie spod Opola
Idź do strony Poprzedni  1, 2

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
joanna5544

PostWysłany: 05 Wrz 2008, 19:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie ,ludzie wykształceni ,a niektórzy nie potrafią ukryć swojej zawiści i zazdrości na to forum trafiłem p[rzez przypadek i włos mi się zjeżył . Osobiście miałem okazxję poznać p. Gedla, p Marcina R i p Mareka B , miałam również okazję oglądać w przeciwieństwie do panów piszących na foru znaleziska jak również sposób ich archiwizacji. Nic więcej nie dodam za bardzo szanuję wszystkich tych naukowców , a zazdrośnicy pozbawieni podstawowych zasad kultury niech zamilkną i to dla własnego dobra .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Filimer

PostWysłany: 10 Wrz 2008, 19:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Badania archeologiczne w Nowej Cerekwi nie obejmowały całego stanowiska, lecz jego część o ile dobrze kojarzę. Widzę, że po wylocie z KOBiDZu ekipy lobbującej za poszukiwaczami, tym ostatnim zaczyna brakować merytorycznych argumentów - a przecież jest tajemnicą poliszynela, że na nielegalnych poszukiwaniach zarabia się i to czasem całkiem spore pieniądze (największa transakcja, o jakiej słyszałem to kilkadziesiąt tysięcy). Prawdziwi miłośnicy historii i czasów nowożytnych nie bawią się w poszukiwania, lecz w ochronę zabytków - zresztą dyskusją o poszukiwaniach i poszukiwaczach najlepiej będzie rozpocząć na jakimś względnie neutralnym forum.

Nie ma sensu, żebym ja strzępił język, skoro ludzie łamiący prawo obowiązujące w III RP nie rozumieją, że czym innym jest bezmyślne kopanie a czym innym jest zgłębianie tajników historii i ochrona zabytków - i tych najcenniejszych i tych drobnych. Ale tak to niestety wygląda, jeżeli w programie nauczania historii w szkołach nie ma mowy o ochronie zabytków, opiece nad zabytkami etc.
I trochę ze strony KOBIDZu:

http://www.kobidz.pl/app/site.php5/Show/1557.html

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JacekW

PostWysłany: 11 Wrz 2008, 0:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filimer sam tego gniota z kobidzu wymyśliłeś ? bo reprezentuje twój poziom Smile
Jeden z profesorów IA, gdy zrelacjonowałem mu co wypisuje niejaki filimer na tym forum, odpowiedział tak:
"Szkoda zachodu i energii by brudzic sobie ręce takim łajnem"
Przychylam się do jego opinii.
Anonimowośc forum pozwala bezkarnie oczerniać ludzi i mówic że są złodziejami.
Przedstaw się jesli masz odwagę bo nie chce mi się szarpać administratora forum o twoje dane.
JW
ps. odwaga cywilna to cos czego pewnie ci brakuje i wolisz szczekać jak kundel zza płotu.
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 11 Wrz 2008, 16:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na całe szczęście poza warszawskim IA jest w tym kraju jest kilka innych instytucji archeologicznych, w których pracują naukowcy zaznajomieni z obowiązującym prawem dotyczącym ochrony zabytków. Skoro posiadasz taką odwagę cywilną, to zgłoś się na policję i przyznaj się do łamania prawa oraz wskaż miejsca, które nielegalnie rozkopałeś - to dopiero będzie odwaga Twisted Evil

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
JacekW

PostWysłany: 11 Wrz 2008, 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczekiwałem takiej właśnie odpowiedzi Smile
O moich "nielegalnych" poszukiwaniach doskonale powiadomieni są
Opolski WKZ
KOBiDZ
Profesor Burshe
WKZ Warmii i Mazur
WKZ Kielecki
WKZ Dolnego Śląska
WKZ lubelskie
WKZ Łódzkie
A nazywam sie Jacek Wielgus a ty filimerze ?
Co do Nowej Cerekwii to powtórzę jeszcze raz :
Praca nasza polegała na wydobywaniu z hałd wykopaliskowych drobin wielkośći 3 mm w postaci 1/24 statera oraz oboli srebrnych wielkości 5 mm, które bezpośrednio po wydobyciu przypominają raczej mały kamyczek niz monetę.
Podczas badan przeprowadzonych w sierpniu br wydobylismy ok 70 monet celtyckich złotych i srebrnych oraz sporą ilośc samego złotego kruszcu. Pozatym kilkaset innych przedmiotów z brązu tj kaczki, paciorki, fragmenty bransolet i innych ozdób. Wiekszośc z tych przedmiotów pochodziła z hałd poprzednich "tradycyjnych" takich jak krakowskie, badan archeologicznych.
By zrozumiec jednak to z czym filimerze masz do czynienia należy odrobinę samodzielnego myslenia a nie betonu umysłowego rodem z prof Urbańczyka.
W listopadzie zapraszam na kolejną już konferencję poświęconą tym zagadnieniom. Wiosna tego roku mój wyklad dotyczył wykorzystania mediów w popularyzacji archeologii i kształtowania świadomości poszukiwaczy amatorów Smile na jesieni pokażę co w hałdzie piszczy po archeologach rodem z Krakowa Smile
JW
ps. I jak z ta odwagą misiu ?

Ps2. Pozdrawiam serdecznie Pani Joasiu i do zobaczenia we wrześniu w Nowej Cerekwii na "rabowaniu Smile " osady celtyckiej. Dziękuje bardzo za miłą obsługę i przepyszne jedzenie na stołówce szkolnej.
Powrót do góry
termit

PostWysłany: 12 Wrz 2008, 11:40    Temat postu: w nawiązaniu Odpowiedz z cytatem

do Jacka W. byłoby miło gdybyś podał jakieś bliższe informacje o konferencji
wtedy będzie mogło w niej wziąć udział więcej zainteresowanych osób i ze środowiska archeologów i ze strony poszukiwaczy
Pozdrawiam Pasjonatów Przeszłości Smile
Filimer

PostWysłany: 14 Wrz 2008, 15:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JacekW napisał(a):
Oczekiwałem takiej właśnie odpowiedzi Smile
O moich "nielegalnych" poszukiwaniach doskonale powiadomieni są
Opolski WKZ
KOBiDZ
Profesor Burshe
WKZ Warmii i Mazur
WKZ Kielecki
WKZ Dolnego Śląska
WKZ lubelskie
WKZ Łódzkie

To, że są poinformowani nie oznacza, że na swoje działania posiadasz pozwolenie. Dalej więc zachęcam do odwiedzenia najbliższego komisariatu policji.

Cytat:
A nazywam sie Jacek Wielgus a ty filimerze ?

A ja jestem pilotem z Orbisu. Twoje wypowiedzi na forum przekonały mnie, że umieszczanie mojego pseudonimu w nazwie firmy może być co najmniej niebezpieczne. Wpisz w google mój nick, to mnie znajdziesz tu i ówdzie.

Cytat:

Co do Nowej Cerekwii to powtórzę jeszcze raz :
Praca nasza polegała na wydobywaniu z hałd wykopaliskowych drobin wielkośći 3 mm w postaci 1/24 statera oraz oboli srebrnych wielkości 5 mm, które bezpośrednio po wydobyciu przypominają raczej mały kamyczek niz monetę.
Podczas badan przeprowadzonych w sierpniu br wydobylismy ok 70 monet celtyckich złotych i srebrnych oraz sporą ilośc samego złotego kruszcu. Pozatym kilkaset innych przedmiotów z brązu tj kaczki, paciorki, fragmenty bransolet i innych ozdób. Wiekszośc z tych przedmiotów pochodziła z hałd poprzednich "tradycyjnych" takich jak krakowskie, badan archeologicznych.

Jeżeli Panowie M.Bednarek i M. Rudnicki zamiast klepać o "centrum produkcyjnym" znajdą cywilną odwagę na pełną publikację znalezisk i dokładnego raportu z trybu prowadzenia oraz przebiegu tych "badań", to zobaczymy, jaka jest prawda i będzie można ją skonfrontować z informacjami z prac prowadzonych w latach wcześniejszych. Na dzień dzisiejszy nie mam podstaw to wiary w twoją wersję wydarzeń

Cytat:
By zrozumiec jednak to z czym filimerze masz do czynienia należy odrobinę samodzielnego myslenia a nie betonu umysłowego rodem z prof Urbańczyka.

W kwestii zrozumienia sensu słowa "beton" w tym konkretnym przypadku polecam:

P. Barford - Stosowanie wykrywacza metali podczas badań archeologicznych
Z. Woźniak - Wykrywacz metali w rękach archeologa - zagrożenie czy niezbędne narzędzie?

Oba artykuły znajdziesz w Sprawozdaniach Archeologicznych t. 52, Kraków 2000 - trochę lektury dla twego jakże samodzielnego umysłu nie zaszkodzi.

Cytat:
W listopadzie zapraszam na kolejną już konferencję poświęconą tym zagadnieniom. Wiosna tego roku mój wyklad dotyczył wykorzystania mediów w popularyzacji archeologii i kształtowania świadomości poszukiwaczy amatorów Smile na jesieni pokażę co w hałdzie piszczy po archeologach rodem z Krakowa Smile

Uważaj, bo cię jeszcze żywcem zakopią i zaproszą Twoich kolegów do odnalezienia Ciebie przy użyciu wykrywacza, albo jeszcze gorzej - niektórzy profesorowie starszej daty noszą przy pasie całkiem sporych rozmiarów broń białą . Twisted Evil

Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 14 Wrz 2008, 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie, kolejny raz wzywam do uspokojenia emocji w tym temacie. Nie chce go zamykac, jednak nie chce bezmyslnego droczenia sie i wytykania sobie bezmyslnych argumentow. Powtarzam zatem: posty niemerytoryczne beda kasowane.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Filimer

PostWysłany: 14 Wrz 2008, 22:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety merytoryczność tej dyskusji rozbija się o całkowicie odmienne poglądy dyskutantów i ani ja ani Jacek raczej nie znajdziemy wspólnego języka. On będzie pisał o hałdach i betonie, a aj będę go zapraszał na komisariat i pytał ironicznie czemuż to poszukiwacze na swoich forach na wstępie nie umieszczą informacji, że prowadzenie poszukiwań bez zgody WKZ jest nielegalne.

Tu chodzi o to czy monopol na kopanie to zła wola archeologów czy rzeczywista ochrona zabytków i każda strona jest dobrze okopana na swoich pozycjach.

Powrót do góry
JacekW

PostWysłany: 15 Wrz 2008, 15:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Merytoryczność a raczej jek brak ze strony wesołego koleszki polega na domniemaniach oskarżeniach i pomówieniach wyssanych z palca. Nie zamierzam udowadniac, że jestem wielbłądem z dwóch powodów.
Po pierwsze nie widzę zrozumienia słowa pisanego u kolegi Filimera
Po drugie brak jakiejkolwiek rzeczowej argumentacji z jego strony.
Posyłac do komisariatu kolego będziesz mógł gdy będzie od ciebie cokolwiek zależało. Jak dotąd nie zależy nic stąd ciskasz się na wszystkie strony z czystej bezinteresownej zawiści typowej niestety dla środowiska z UJ.
Warszawa, z której tak kpisz poza wywodami akademickimi robi cos jeszcze w terenie i to na obszarze calego kraju.
Opracowania dotyczące wykopalisk prowadzonych na terenie Nowej Cerekwi w przeszłości pewnie są opublikowane wiec nie rozumiem skąd te utyskiwania ?
Pokaż mi hałdę ze swoich /o ile takowe istnieją / wykopalisk a pokażę ci co przeszło ci między palcami.
Zamiast zaglądać do moich kieszeni zapytaj na poczatek kolegów po fachu co stało się z artefaktami z rynku w Krakowie bo taką ilośc monet jaką podobno tam znaleźliście, poczatkujacy poszukiwacz znajdzie w 15 min w przydomowym ogródku Smile
Wiem gdzie została wywieziona ziemia z rynku w Krakowie i tez postaram się opublikować conieco z efektów jej przeczesania Smile
Wymienione przeze mnie instytucje firmowały niejako przedsięwzięcia, w których brałem udział. Myślałem, że jest to czytelne ale jak juz wcześniej napisałem - kłania się brak zrozumienia słowa pisanego Smile
JW
ps. Nie musisz sie już przedstawiać bo wg Kodeksu Boziewicza i tak nie zasługiwałbys na satysfakcję.
Powrót do góry
termit

PostWysłany: 16 Wrz 2008, 23:21    Temat postu: jw Odpowiedz z cytatem

do JackaW przyda się ta informacja o konferencji do tego żeby porozmawiać o ile wszyscy mają odwagę i nie są cykorami do stanięcia twarzą w twarz i przeprowadzenia dyskusji publicznie a nie za nickami na forach dyskusyjnych, jestem chętny do rozmów na żywo w licznym gremium archeologów i poszukiwaczy
odwagi do dyskusji
to do wszystkich którzy boją się publicznie zabrać głos

//Interpunkcja!
//Michał

JacekW

PostWysłany: 16 Wrz 2008, 23:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wstępny termin konferencji to połowa listopada chyba. Jeszcze dokładnej daty nie znam. Dam znać bo pewnie ogłoszenie sie niebawem ukaże.
JW
Powrót do góry
Wiktoria

PostWysłany: 08 Lis 2008, 0:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Flimer, nie rozumiem czemu dyskutuje pan na temt, o którym nie ma pojęcia i to w dodatku dyskutuje w tak beszczelny sposób. Poprzez swoje niedoinformowanie wywołuje pan niepotrzebne zamieszanie wokół sprawy, która jest jak najbardzij czysta. Byłam, widziałam - badania w Nowej Cerekwi są przeprowadzane fachowo i skrupulatnie (momentami może nawet za skrupulatnie Wink ) i oczywiście pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Coś mi się zdaje, że zwykła zazdrość przemawia przez pana, bo argumenty są żałosne. A może to nie zazdrość, tlko całkowity brak wyobraźni i ograniczenie!
Czy pana zdaniem w XXI wieku archeolodzy nadal powinni posługiwać się jedynie łopatą i metrówką, bo niwelator to już chyba zbytnio zaawansowana technika, jeszcze ktoś za mocno przyłoży łatę do obiektu i szlag wszystko trafi???
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: