Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

NIETYPOWE PYTANIE O KIERUNEK.

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Studia archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pellonpekko

PostWysłany: 02 Lip 2008, 18:58    Temat postu: NIETYPOWE PYTANIE O KIERUNEK. Odpowiedz z cytatem

Witam, to mój pierwszy post Smile

Na sam początek mam pytanie, być może nieco dziwne, ale jednak zależy mi na odpowiedzi:

Pewnie nikogo nie zdziwi fakt, że chcę i dążę do tego, by studiować archeologię. Narasta tu jednak pewien problem - nie jestem osobą, która jak wielu innych marzy, by po studiach jeździć po świecie i pracować przy wykopaliskach etc. Przeciwnie, mnie interesuje zgoła inne rozgałęzienie tej dziedziny - chciałabym pracować w laboratorium. Czy znacie (lub sami jesteście) osoby, które po tym kierunku znalazły pracę w charakterze laboranta do spraw konserwacji przedmiotów znalezionych na wykopaliskach czy do spraw restauracji takich rzeczy? Zależy mi na poważnej odpowiedzi, bo choć kocham historię i samą dziedzinę archeologii, nie porwę się z motyką na słońce, jeśli mam po tych studiach mieć figę z makiem.

Ach, i jeszcze jedno - czy bardzo trudno jest się dostać na archeologię?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
simon

PostWysłany: 03 Lip 2008, 11:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To może lepszym pomysłem będzie studiowanie konserwacji zabytków ?
Powrót do góry
Michał
Moderator

PostWysłany: 03 Lip 2008, 14:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mi się to nasunęło na myśl. Nie jestem pewien, ale zatrudnienie przy konserwacji chyba można też uzyskać po samej chemii? I czy w ogóle potrzebna jest jakaś specjalizacja czy wystarczy studiować archeo i umieć konserwować dzięki odpowiednim zajęciom? Jak to jest? Smile.

Co do dostania się na studia, to jak szedłem na archeologię to mówiło się że są ok. 3 osoby na miejsce (na takie prawo bywa pewnie ze 15). Do tego są ludzie którzy składają papiery na kilka kierunków, tak więc jak ktoś chce to się dostanie - jak nie za 1 to za 2 naborem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
woozeq

PostWysłany: 03 Lip 2008, 16:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Michał napisał(a):

Co do dostania się na studia, to jak szedłem na archeologię to mówiło się że są ok. 3 osoby na miejsce (na takie prawo bywa pewnie ze 15). Do tego są ludzie którzy składają papiery na kilka kierunków, tak więc jak ktoś chce to się dostanie - jak nie za 1 to za 2 naborem.

Dokładnie, choć na przykład w tym roku na 50 miejsc na UWr jest ponad 300 podań, ale na bank część wybrało archeo, jako "podpórkę".
THEN YOU WIN...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger
Pellonpekko

PostWysłany: 03 Lip 2008, 16:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem, jednakże konserwacja zabytków nie jest tym, co mnie zadowala - chciałabym się skupić na restauracji wykopanych przedmiotów w laboratorium, słyszałam, że archeologia dobrze do tego przygotowuje.

Czy moze ktoś jeszcze ma jakieś informacje?

Ach, i dziękuję za informacje dotyczące studiów i naboru.
Powrót do góry
simon

PostWysłany: 03 Lip 2008, 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakoś nie bardzo mi się wydaje, po UJ nie widzę się jako pracownik laboratorium. Mój znajomy jest pracownikiem muzeum archeologicznego, zamuje się konserwacją metali a jest po wzornictwie na ASP.
Powrót do góry
Pellonpekko

PostWysłany: 03 Lip 2008, 20:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

simon napisał(a):
Jakoś nie bardzo mi się wydaje, po UJ nie widzę się jako pracownik laboratorium. Mój znajomy jest pracownikiem muzeum archeologicznego, zamuje się konserwacją metali a jest po wzornictwie na ASP.

A czy mogłabym mieć do Ciebie prośbę? Nie masz żadnego obowiązku jej spełniać, mimo to...gdybyś zechciał...czy mógłbyś się zapytać na uczelni, po jakim kierunku studiów możliwa jest takowa praca i czy archeologii to dotyczy? Bardzo bym cię prosiła, jeśli znajdziesz czas.
Powrót do góry
pinkdot

PostWysłany: 12 Lip 2008, 12:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Pellonpekko!
Jeśli marzy Ci się praca jako konserwator zabytków archeologicznych, polecałabym Ci jednak studia za granicą. Ja ukończyłam specjalizację konserwacyjną na archeologii toruńskiej, ale droga do pracy w zawodzie była w moim przypadku bardzo ciężka. Niestety, w Polsce pracy dla nas mało i jest marnie opłacana. Ja spróbowałam sił za granicą i gdyby nie to, że miałam DUŻO szczęścia i zaczęłam od wolontariatów nikt nie zatrudniłby mnie jako konserwatora. Prawda jest taka, że tu wykorzystywane są zupełnie inne metody, inne jest podejście do konserwacji - np. czyszczenie żelaza do "gołego metalu" uważane jest za herezję i poważny błąd w sztuce. Dlatego też polecałabym Ci wyjazd na studia do Anglii - najlepiej do Cardiff, gdzie możesz studiować konserwację archeologiczną i na pewno start zawodowy będziesz mieć ułatwiony.
Można oczywiście próbować po studiach w Polsce....ale jak już wspominałam to trudna droga - większość osób, które znam skończyła przygodę z konserwacją z chwilą uzyskania dyplomu.
Powrót do góry
pinkdot

PostWysłany: 12 Lip 2008, 12:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

simon napisał(a):

I właśnie dlatego tak ciężko znaleźć pracę w konserwacji w Polsce. W normalnym kraju aby zajmować się tym czym zajmuje się Twój znajomy trzeba mieć wykształcenie kierunkowe a nie tylko zdolności manualne...
Powrót do góry
pinkdot

PostWysłany: 12 Lip 2008, 12:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak mi jeszcze przyszło na myśl...jeżeli marzysz o pracy laboratoryjnej to możesz pomyśleć jeszcze nad osteologią, bądź czymś z dziedziny "environmental archaeology"? Wiesz, siedzenie przy mikroskopie i identyfikacja pyłków, makroszczątków, gatunków drewna...
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Studia archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: