Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Relacja - Prawo a rzeczywistość polskiej archeologii

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CleomayhemDołączył: 30 Lis 2006
Posty: 138
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 12 Gru 2006, 1:44    Temat postu: Relacja - Prawo a rzeczywistość polskiej archeologii Odpowiedz z cytatem

Jest to troche niedopracowane, ale postaram się w miarę jak będę miała czas uzupełnić niedociągnięcia


„Prawo a rzeczywistość polskiej archeologii”
28-29 listopada 2006 – Warszawa
Nieoficjalna relacja z konferencji

Konferencja „Prawo a rzeczywistość polskiej archeologii” z założenia miała być podstawą do stworzenia nowej ustawy o ochronie zabytków i dziedzictwa archeologicznego. Czy będzie ona miała jakieś wymierne skutki – czas pokaże.
Dwa dni obrad były podzielone na cztery sesje: sesja A – „Prawo i etyka – status quo”, następnie sesja B – „prawo i etyka – kierunki zmian”, zaś drugi dzień był w całości poświęcony poszukiwaczom i obejmował również dwie sesje: sesja C – „Poszukiwacze – status quo”, oraz sesja D – „Poszukiwacze – kierunki zmian”. Analizując w drodze powrotnej z Warszawy jeszcze na świeżo różne założenia i wnioski podzieliliśmy je na kilka grup:
1) Aspekty prawne:
Po pierwsze od dawna wiadomo, że obecne prawo jest w większości przypadków nie egzekwowane, z resztą nietrudno się temu dziwić ponieważ jest ono mało elastyczne, w wielu przypadkach wymyślane przez ludzi, którzy nie mają pojęcia czym w rzeczywistości jest praca archeologa. Drugą bardzo ważną rzeczą jest mianowicie korupcjogenność przepisu o finansowaniu przez inwestorów wykopalisk, które według obowiązującego prawa powinny być na każdej budowie (mam tu na myśli także nadzór archeologiczny, w przypadkach kiedy „nic nie ma”). Wiadomo, że każdy chce to zrobić jak najniższym kosztem i jak najszybciej, co niestety pociąga za sobą jakość wykopalisk oraz dokumentacji (warto tu nadmienić , że w większości przypadków, takie „drobne” prace nie doczekają się nigdy publikacji). Ponadto ustawa broniąc wszystko – broni w zasadzie nic. Dowiedzieliśmy się także o przedziałach cenowych co do wartości inwestycji i regulujących to przepisów: inwestycje do 15 000 euro nie są nawet zgłaszane, między 15 000 a 60 000 euro są zgłaszane, dopiero od 60 000 euro wzwyż trzeba rozpisać przetarg.. Ale żeby nie było tak smutno do końca to z ciekawostek nadmienię, że w naszej konstytucji zapis o dziedzictwie narodowym znajduje się przez zapisem o prawach człowiekaJ. Wynikła tu również sprawa taka, że mianowicie większość studentów archeologii nie ma pojęcia o obowiązującym prawie bądź ma bardzo mgliste o nim wyobrażenie. Istotnym problemem jest również sama wartość materialna zabytku, oraz ewentualnych ich przemyt. Na pewno jednym z podstawowych wniosków tutaj w tym podpunkcie będzie stworzenie jednego, obowiązującego wszystkich prawa, które nie byłoby „martwym prawem”
2) Metodologia
Pierwszym wnioskiem, a raczej propozycją jednego z referentów jest pewnego typu standaryzacja dokumentacji, i to zarówno tej polowej jak również stworzenie jednolitych baz danych. Chodzi tu o projekt stworzenia jednego uniwersalnego formularza do dokumentacji opisowej. Drugim poruszanym punktem w dyskusji jest baza e-archeo (na stronie www.ooda.pl ), która wymaga niestety kilku poprawek i rozbudowania. Następnie kwestia czysto metodologiczna; czym jest zabytek archeologiczny – myślę, że to nie wymaga komentarzy ponieważ jest to pojęcie na tyle szeroko dyskutowane, ale jednocześnie szeroko pojmowane. Wychodzi tutaj po prostu znów problem standaryzacji tego pojęcia. Co dalej za tym idzie padło pytanie : po co jest archeologia? Przecież nie chodzi tutaj o pozyskanie zabytków, ale też cały proces dokumentacyjno-badawczy, oraz odpowiednią jego publikację. Tutaj też wychodzi sprawa udostępniania przez badaczy wyników swoich prac innym zainteresowanym, co nie zawsze jest czynione z chęcią i zaangażowaniem.
Przy nowoczesnych metodach badawczych potrzebny jest również cały zespół pracowników polowych i nie tylko aby uniknąć wpadek przy dokumentacji dziedzin, które w jakiś sposób wiążą się z archeologią, ale archeolodzy niekoniecznie muszą się na nich znać.

3) Sprawy zawodowe
Szeroko była dyskutowana kwestia „magicznych” 12 miesięcy, czyli tyle czasu musi spędzić magister archeologii na wykopaliskach, aby zdobyć pozwolenie na prowadzenie własnych badań. Jest to niewątpliwie przepis o charakterze korporacyjnym, który pozwala starym wyjadaczom dłużej utrzymywać się na swoich stołkach. Bardzo nieprzychylna była reakcja studentów na utrzymanie tego stanu, lecz wyszła również propozycja, aby w zakres tych praktyk włączyć praktyki odbyte na studiach, co znacznie by ułatwiło sprawę. Na marginesie pragnę dodać, że co roku w Polsce według danych jednego z referentów na archeologię jest przyjmowanych około 4000 osób, z czego 2000 w samej Warszawie.
4) Konserwatorstwo
Wyszło tutaj kilka zasadniczych problemów. Mianowicie zwiększenie badań czysto naukowych w stosunku do badań ratowniczych, które jak wiadomo mają o wiele niższy standard. Ponadto jak zauważyli archeolodzy, którzy zajmują się archeologią podwodną, wiele stanowisk znajdujących się obecnie na dnach np. jezior jest w fatalnym stanie. Swoją drogą jak zauważył jeden z referentów stanowiska archeologiczne takie na przykład jak grody czy kurhany (eksponowane w terenie) powinny być dobrze zabezpieczone i udostępnione jakiejś tam rzeszy zwiedzających w ramach popularyzacji archeologii. Ostatnią poruszaną kwestią byli tzw. „społeczni opiekunowie zabytków” – ludzie, którzy w ramach wolontariatu zajmują się ochroną naszego dziedzictwa. Jest to funkcja mała znana, której ranga chyba w ostatnich czasach nieco podupadł, a którą można by znów przywrócić, nawet kosztem jakichś tam inwestycji w ten projekt.
5) Poszukiwacze z perspektywy archeologów
Po pierwsze – rabowanie i niszczenie stanowisk archeologicznych (co niektórzy znają to na przykład z Miłosławic), w celu pozyskania garów. W Polsce jest około 430 000 stanowisk, a niestety wykrywalność tego typu przestępstw jest bardzo niska. Stosunek ten uzupełnia nam liczba poszukiwaczy w Polsce, którą szacuje się na około 20 000 – 40 000 tysięcy. Wychodzi tu też problem dalszego obiegu tych zabytków, w postaci wystawiania ich na różnego typu aukcje internetowe oraz giełdy staroci. ( często w takiej aukcji wystawiający przedmiot pisze, że ‘pochodzą ze starej kolekcji dziadka’ ). Nie wiadomo jak zachęcić do zgłaszania tego typu przestępstw (choć z jednej strony mamy już takie organizacje jak TheSaurus działająca prężnie na Dolnym Śląsku zajmująca się wykrywaniem przestępstw archeologicznych). Skądinąd najbardziej na niszczącą działalność poszukiwaczy są pola bitew, które warto by się zastanowić czy nie pisać do rejestru stanowisk archeologicznych. Dochodzi tez do tego wszystkiego (w razie gdyby się udało nawiązać współpracę z poszukiwaczami) spór o własność wydobywanego zabytku.
6) Poszukiwacze o samych sobie
Po pierwsze nie chcą być przez nas nazywani złodziejami i tym podobne, wolą się uważać za archeologów militarystów. Co więcej mogą być nawet przydatni w badaniach archeologicznych (na przykład w archeologii pól bitewnych). Skarżą się, że prawo, które jest niesprawiedliwe uniemożliwia działalność hobbystyczną.. Wykazują dużą chęć współpracy z naszym środowiskiem. Natomiast wyżej wymienione przypadki rabowania stanowisk uważają za marginalne, które znarowią zaledwie mały procent wszystkich poszukiwaczy.

Takie po części są nasze wnioski z tejże konferencji
_________________
...Homo sum, et nil humanum ame alienum esse puto
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 14 Gru 2006, 0:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki, bardzo fajna relacja. Troche zaluje, ze nie bylem Confused .

I jak wygladaly nastroje na zakonczenie konferencji? Archeolodzy i eskploratorzy (bo nie uzyje tu archeolodzy militarysci Confused ) zakonczyli obrady skloceni czy raczej wyciagneli jakies wspolne wnioski? Wink

Moglabys (o ile masz) dac jakis link do programu konferencji? Byc moze znalazlas jakies relacje czy komentarze na jej temat w internecie? Very Happy
_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Michał
Moderator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 323
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 14 Gru 2006, 1:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do poszukiwaczy mam mieszane uczucia. Z jednej strony znane sa przypadki niszczenia stanowisk, kradziezy zabytkow, etc, etc.. Z drugiej zas mogliby oni stanowic wielka pomoc przy wykopaliskach. Podejrzewam, ze jakby jakis smialem rozpoczal wykopaliska na jakims wzglednie nowym polu bitewnym, poszukiwacze byliby chetni tam pracowac za poldarmo. W zamian mogliby sobie zabrac przerdzewiala bron, ktora i tak zadne muzeum nie byloby zainteresowane..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 14 Gru 2006, 2:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Michał napisał(a):
Podejrzewam, ze jakby jakis smialem rozpoczal wykopaliska na jakims wzglednie nowym polu bitewnym, poszukiwacze byliby chetni tam pracowac za poldarmo. W zamian mogliby sobie zabrac przerdzewiala bron, ktora i tak zadne muzeum nie byloby zainteresowane..


A myslisz ze oni byliby nia zainteresowani? Confused

Podobno eksploratorzy przedstawili jakis projekt ustawy, ktory jednak nie spotkal sie z milym przyjeciem. Jest on gdzies opublikowany?
_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Michał
Moderator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 323
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 14 Gru 2006, 2:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mysle ze tak, bo co innego mozna znalezc na polu bitewnym sprzed minimum 60 lat? Smile. Luski? Odznaki? Helmy? Czyli ogolnie - militaria. A muzeum ma tego duzo, w dodatku w dobrym stanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 14 Gru 2006, 2:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Michał napisał(a):
Mysle ze tak, bo co innego mozna znalezc na polu bitewnym sprzed minimum 60 lat? Smile. Luski? Odznaki? Helmy? Czyli ogolnie - militaria. A muzeum ma tego duzo, w dodatku w dobrym stanie.


Daj spokoj.. Eksplorator nie bedzie robil za darmo oczekujac garsci lusek jako wynagrodzenie. Nie robmy z nich sierotek ktore kusza sie na kazdy zlom i maja dobre serduszka ze nam tak chetnie pomoga w ochronie dziedzictwa archeologicznego. Denerwuja mnie juz te ciagle roszczenia.. Niech ida na studia, pokaza przygotowanie do zawodu, miesiace praktyk.. I dopiero bedziemy mogli porozmawiac jak rowny z rownym. Poki co niech sobei nie roszcza za wiele praw.

A w ogole.. troche offtopicujemy Confused
_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
BladyDołączył: 04 Lis 2006
Posty: 7
Skąd: Wrocław(Szprotawa)

PostWysłany: 14 Gru 2006, 15:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety znam dosyc dobrze ta spolecznosc i moge powiedziec jedno ze wiekszosc z tych osob nie ma pojecia co kopie i przy okazji co niszczy przy swojej tzw. pracy sa ukierunkowani na jeden typ znalezisk np.druga wojna swiatowa i w momecie kiedy znajduja cos z innego okresu niszcza je.Nie stosuja jakichkolwiek metod badan a jesli juz maja jakakolwiek wiedze na temat archeologii to tylko po to aby rozkopac dane stanowisko i wyciagnac z niego co sie da.Jest jeszcze jeden typ poszukiwaczy moim zdaniem jesazcze gorszy od tych co chociaz cos zbieraja to zlomiarze ktorzy niczego nie szanuja i sa jak plugi orne ktore zmieniaja krajobraz na ksiezycowy po takich osobach zaden archeolog nie ma co szukac chyba ze pod powierzchnia 1,5m do glebokosci ktora lapia zwykle wykrywacze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
termitDołączył: 15 Gru 2006
Posty: 18
Skąd: Wrocław / Ostrów

PostWysłany: 15 Gru 2006, 14:14    Temat postu: odnośni konferencji " Prawo a rzeczywistość polskiej .. Odpowiedz z cytatem

Jeśli chcesz się czegoś jeszcze dowiedzieć o konferencji " Prawo a rzeczywistość polskiej archeologii to skontaktuj się ze mną to jest termitem z forum, w profilu jest mój adres e - mail Smile
_________________
co możesz zrobić jutro lepiej zrób dzisiaj
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 16 Gru 2006, 2:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie dostalem programu wiec musialem sam poszukac.. Wklejam zainteresowanym:

Program Konferencji
28 listopada 2006
09:00 - 10:00 rejestracja uczestników
10:00 - 10:15 otwarcie konferencji - odczytanie listu Tomasza Merty, Podsekretarza Stanu - Generalnego Konserwatora Zabytków.

SESJA A - PRAWO I ETYKA - STATUS QUO
Prowadzący: prof. dr hab. Tadeusz Makiewicz, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich
10:15 - 10:35 dr Kamil Zeidler, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
Prawo w archeologii. Zakres regulacji i problemy stosowania.
10:35 - 10:55 mgr Alina Jaszewska, Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska,
Wyłanianie wykonawców i finansowanie badań archeologicznych.
10:55 - 11:15 mgr Robert Żukowski, Instytut Archeologii i Etnologii PAN,
Nowoczesne standardy dokumentacji archeologicznej - opracowanie baz danych.
11:15 - 12:00 dyskusja
12:00 - 12:15 przerwa na kawę
12:15 - 12:35 dr hab. prof. UG Lech Czerniak, Zakład Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego,
Zawód archeologa w Polsce. Idee, normy prawne, praktyka, oczekiwania.
12:35 - 12:55 mgr Sebastian Tyszczuk, 3Database,
Jak zdobyć 12 miesięcy zawodowych praktyk wykopaliskowych "po magistrze"? Reperkusje dwóch słów Rozporządzenia Ministra Kultury.
12:55 - 13:15 mgr Aleksander Starzyński, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, mgr Mirosława Dernoga, WUOZ w Poznaniu,
Kierunki i formy działania służb konserwatorskich w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego na przykładzie woj. wielkopolskiego.
13:15 - 14:00 dyskusja
14:00 - 15:00 Przerwa obiadowa

SESJA B - PRAWO I ETYKA - KIERUNKI ZMIAN
Prowadzący: dr Tomasz Nowakiewicz, Dyrektor Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego
15:00 - 15:20 mgr Dariusz Jankowski, Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Projekt zmian w ustawie o ochronie i opiece nad zabytkami.
15:20 - 15:40 mgr Piotr Szpanowski,
Współczesne wyzwania konserwatorstwa archeologicznego w Polsce.
15:40 - 16:00 dr Mateusz Bogucki, Instytut Archeologii i Etnologii PAN,
Stanowisko archeologiczne = stanowisko zagrożone. Rzecz o potrzebie badań.
16:00 - 17:00 dyskusja, podsumowanie dnia
17:00 - 17:15 przerwa na kawę
19:00 uroczysta kolacja
29 listopada 2006
09:30 - 09:45 powitanie

SESJA C - "POSZUKIWACZE" - SATUS QUO
Prowadzący: dr Mateusz Bogucki, Instytut Archeologii i Etnologii PAN
9:45 - 10:05 mgr Mirosław Andrałojć, Pracownia Archeologiczna REFUGIUM s.c.,
Skutki istniejącego prawa dla nauki i dziedzictwa.
10:05 - 10:25 mgr Wojciech Ziółkowski, Dolnośląskie Centrum Ochrony Dóbr Kultury ThESAURUS,
Rabunki zabytków archeologicznych w Polsce.
10:25 - 10:45 mgr Halina Śledzik-Kamińska, WUOZ we Wrocławiu,
Obecne rozwiązania prawne i ich uzasadnienie.
10:45 - 11:30 dyskusja
10:30 - 11:45 przerwa na kawę
11:45 - 12:05 prof. dr hab. Wojciech Chudziak, dr Ryszard Kaźmierczak, mgr Jacek Niegowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
Uwagi o realizacji badań AZP stanowisk podwodnych w kontekście dyskusji o potrzebie zmian w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego
12:05 - 12:25 Adam Kuczyński, Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych,
Skala zjawiska pt. "Poszukiwacze".
12:25 - 12:45 mgr Katarzyna Zielińska, Komenda Główna Policji,
Skala zjawiska pt. "Poszukiwacze" od strony policji.
12:45 - 13:45 dyskusja
13:45 - 14:45 obiad

SESJA D - "POSZUKIWACZE" - KIERUNKI ZMIAN
Prowadzacy: dr hab. prof. UW Aleksander Bursche, Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
14:45 - 15:05 mgr inż. Arkadiusz Dymowski,
Znaleziska monet rzymskich dokonywane przez poszukiwaczy-amatorów na terenie Polski.
15:05 - 15:25 mgr Wojciech Krajewski, Muzeum Wojska Polskiego,
Archeologia militarna - refleksje archeologa, muzealnika i miłośnika eksploracji.
15:25 - 16:00 dyskusja
16:00 - 16:15 przerwa na kawę
16:15 - 16:35 mgr Mirosław Bieniecki,
Poszukiwacze skarbów a archeolodzy. Możliwości współpracy i propozycje zmian.
16:35 - 16:55 Igor Murawski,
Prawo, archeologia i poszukiwacze - propozycje zmian.
16:55 - 17:15 mgr Marcin Rudnicki, Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego,
Propozycje zmian prawnych w zakresie posługiwania się wykrywaczami metali w archeologii.
17:15 - 18:00 dyskusja, podsumowanie dnia

link do relacji na stronie OODA: http://www.ooda.pl/prawo_rzeczywistosc.htm
_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.