Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Identyfikacja kamiennych narzędzi
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Identyfikacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Franciszek Józef

PostWysłany: 10 Lip 2007, 20:11    Temat postu: Identyfikacja kamiennych narzędzi Odpowiedz z cytatem

Witam szanownych forumowiczów,
Jestem początkującym archeologiem- amatorem. Proszę Was o pomoc w identyfikacji znalezionych przeze mnie narzędzi kamiennych. Poniżej zamieszczam linki do galerii zdjęciowej tych przedmiotów i niektóre fotki.
http://public.box.net/franciszekjozef /katalog narzędzia kamienne/
http://franciszekjozef.fotosik.pl/albumy/225837.html
---------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------
Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam,
Franciszek Józef
franciszek_jozef@buziaczek.pl
http://public.box.net/franciszekjozef
A.Kiton

PostWysłany: 11 Lip 2007, 14:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyglądają jak naturalne kamienie.
Nie widzę intencjonalnej obróbki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zini

PostWysłany: 15 Lip 2007, 0:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też ta myślę. A gdzie znalazłeś te "narzędzia"?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cleomayhem

PostWysłany: 15 Lip 2007, 21:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe znaleziska. O ile drugi kamień /prawdopodobnie jakiś granitoid - trzeba jednak zobaczyć go na żywo/ jest naturalny, to pierwszy może być narzędziem. I nie chodzi tu wcale o jego kształt /kształt jest naturalny - choć bardzo ciekawy, jednak nie zauważyłam na krawędziach i bokach śladów zagładzenia/, ale o rynienkę która widoczna jest na jednej stronie narzędzia. Mogła ona powstać podczas ścierania skały, choć takie wnioski można by wysnuwać po dokładnym obejrzeniu "wyrobu". Jeśli pierwsze znalezisko rzeczywiście posiadałoby takie ślady, mógłby to być przykład rozcieracza.

Nie jestem jednak w 100 % stwierdzić z pewnością, że omawiany wyrób posiada ślady intencjonalnej działalności człowieka. Niestety wszystkiego nie widać nawet na najlepiej zrobionych zdjęciach.

Swoją drogą ponawiam pytania poprzedników, a mianowicie gdzie zostały znalezione te kamienie. /mogłoby to chociaż cześciowo pomóc w identyfikacji/
Franciszek Józef

PostWysłany: 18 Lip 2007, 16:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie,
Przepraszam że odpowiadam tak późno, ale przez kilka dni byłem poza domem. Znaleziska pochodzą z żwirowni z terenu woj. lubuskiego. Dołączam zdjęcia kolejnych narzędzi z wyraźnymi śladami obróbki.

galeria: http://public.box.net/franciszekjozef

Pozdrawiam
Vapnatak

PostWysłany: 18 Lip 2007, 18:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mnie się wydaje, że są to falsyfikaty. Specjalnie spreparowane kamyczki, które mają imitować jakieś ciekawe narzędzia. Ktoś je wykonał, a później wyrzucił do żwirowni, licząc, że jakiś - bez urazy - "łoś" znajdzie je i zrobi szum...
Kiedyś natrafiłem na coś takiego. Mieszkam na Podkarpaciu i koło Rzeszowa nad Wisłokiem znalazłem całe i we fragmentach naczynia ceramiczne. Miały imitować jakieś naczynia z jakiejś kultury, ale nie pasowało mi w nich zdobienie. Było za współczesne. Okazało się, że miejscowy koleś wypalał ją w zwykłym piecu do chleba, wzorując się na szkicach i zdjęciach naczyń z różnych książek do archeologii. Skończyło się to szczęśliwie dla mnie, bo po odnalezieniu tej ceramiki, chciałem ją zanieść do muzeum celem głębszej ekspertyzy. Już miałem jechać do muzeum kiedy zwróciłem uwagę na ten nieszczęsny wzór, a później zobaczyłem się z twórca owych falsyfikatów. Przyznał się do fałszerstwa. I tak uniknołem kompromitacji... Embarassed Pozdrawiam.

vapnatak
Franciszek Józef

PostWysłany: 18 Lip 2007, 20:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Jak na razie nie zrobiłem żadnego szumu. Jestem w tej dziedzinie amatorem, dlatego zwróciłem się o pomoc do użytkowników tego forum.
Liczę się z każdą opinią, niemniej jednak muszę stwierdzić, że niemożliwym jest podrzucenie tych przedmiotów, ponieważ zostały one znalezione na pryźmie kamieni świeżo wykopanych przez koparkę w żwirowni.
Dziękuję za odpowiedzi i czekam na kolejne głosy.

A propos- też jestem z Podkarpacia Wink

Pozdrawiam,
Franciszek Józef
Cleomayhem

PostWysłany: 19 Lip 2007, 9:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe. Następne dwa kamienie (piaskowce), prawdopodobnie również noszą ślady obróbki. Wydaje mi się, że tych znalezisk raczej nie można identyfikować z epoką kamienia, ale z czasami późniejszymi.
Jeśli będziesz ponownie ww wspomnianej żwirowni zwróć uwagę czy w jej profilu występują regularne ciemne przebarwienia odcinające się od pozostałych warstw /jamy/. Najlepiej zrób im zdjęcie. Często bowiem zdarza się, że stanowiska są odkrywane właśnie w ten sposób.

Co do falsyfikatów - to raczej nie. "Ślady obróbki" są bardzo mocno zagładzone, i obecne wykonanie czegoś takiego jest niezwykle trudnym i żmudnym przedsięwzięciem. Pytanie na co komu to ?

Na Twoim miejscu zwróciłabym się do kogoś z Krakowa /Archeologia - Jagiellonka/, może oni będą się w stanie lepiej przyjrzeć kamieniom.
Franciszek Józef

PostWysłany: 20 Lip 2007, 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za opinię. Na ziemi lubuskiej bywam tylko na wakacjach (w tym roku już byłem), dlatego nie mam możliwości sfotografowania tych miejsc. Napisz proszę z jakiej wg Ciebie epoki pochodzą.
Chciałbym pokazać fotografie jeszcze jednego znaleziska, pochodzącego tym razem z jednego z lubuskich miast. Jest to prawdopodobnie kulka armatnia wykonana z piaskowca wystrzeliwana tak jak śrut przez obrońców miasta. Jej średnica wynosi ok. 3- 3,5 cm. Poniżej zamieszczam niektóre fotki i link do galerii.
galeria: http://public.box.net/franciszekjozef /katalog kula/

--------
W razie potrzeby wykonam dodatkowe zdjęcia.

Pozdrawiam,
Franciszek Józef
Cleomayhem

PostWysłany: 25 Lip 2007, 10:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do ostatniego kamienia, to jest on naturalny prawie na pewno. Wygląda on jak zwykły otoczak, a kształt kulki jest najprawdopodobniej przypadkowy. W wyrobach tego typu bardzo ważny jest sam kontekst ich znalezienia, często nawet kamienie znajdowane na stanowiskach, które nie noszą śladów obróbki są notowane np. jako obstawy palenisk i tym podobne. Jednak nie identyfikowałabym ostatniego wyrobu z działalnością człowieka. Wśród tego typu wyrobów wiele mogłyby pomóc badania traseologiczne, jednak te wykonywane są rzadko w przypadku wyrobów kamiennych, nawet tych, które pochodzą ze stanowisk.

Nie jestem w stanie powiedzieć Tobie z jakiej epoki pochodzą. Wyroby są trochę "dziwne" - tzn. mogą pochodzić z epok wcześniejszych, ale również nowożytności - szczególnie kamień z dwoma śladami w kształcie trójkąta. Na pewno jak wcześniej wspomniałam nie pochodzą one z epoki kamienia.
Franciszek Józef

PostWysłany: 25 Lip 2007, 18:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To pewnie wina zdjęć, które nie do końca oddają rzeczywistość. Co do kontekstu- kilkadziesiąt takich kulek zostało znalezionych przez archeologów w miejscu, w którym kiedyś były mury miejskie, i to archeolodzy właśnie tłumaczyli, że jest to rodzaj naboju artyleryjskiego. Jedna z takich kulek została znaleziona znacznie później przez mieszkańca miasta, który wiedząc o moich zainteresowaniach, podarował mi ją.

Pozdrawiam,
Franciszek Józef
Cleomayhem

PostWysłany: 25 Lip 2007, 23:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To zmienia postać rzeczy Smile. I tu właśnie mamy kontekst znaleziska. Bowiem gdyby zostało to znalezione jako zabytek luźny pewnie nikt nie podjął by się takiej interpretacji. Pozdrawiam i zwracam honor kulce Smile
Zbyszek146

PostWysłany: 31 Lip 2007, 16:23    Temat postu: Kilka "kamyków" Odpowiedz z cytatem

Witam
Wg mojej skromnej wiedzy i doswiadczenia ten krzemien mógł ]zostać poddany obrobce intencyjnej .
Szczególnie jest to widocne na krawędziach kamienia ....ale czy na pewno...?

Drugi wyglada następująco

Część przypominajaca ostrze -odłupana,także tylna cześc ,gdzie moglo byc mocowanie tak samo odłupana.
Oczywiście może to byc także dzielo przypadku-twór naturalny ,ale także ...kamienna siekiera Question
-in situ

Obydwa kamienie z okolic Strzelec Opolskich

Co o tym sądzicie Question
A.Kiton

PostWysłany: 31 Lip 2007, 16:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwszy wyglada interesujaco.
Drugi....raczej nie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Zbyszek146

PostWysłany: 03 Sie 2007, 21:24    Temat postu: Do tematu cd Odpowiedz z cytatem

Ten kamienny przedmiot jest wykonany z szkliwa o kolorze ciemno zielonym.
Troche przypomina fragment młota

Moze to byc wyrób nowozytny ale nie jestem pewien...
W swojej kolekcji posiadam jeszcze kilka innych ciekawych krzemieni ,ktore /byc moze/ były poddane obróbce intencyjnej
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Identyfikacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 1 z 10

Skocz do: