Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Archeologia z oklic Kietrza.
Idź do strony 1, 2  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Ogłoszenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ania02101

PostWysłany: 08 Sty 2008, 15:50    Temat postu: Archeologia z oklic Kietrza. Odpowiedz z cytatem

Mam prośbe do wszystkich z tego forum, jeśli ktoś coś wie lub ma jakieś linki materiały na ten temat proszę o kontakt pod tym emailem: ania02101@gazeta.pl . Zalezy mi bardzo na wszystkich nawet tych najdreobniejszych szczegółach dotyczących archeologi Kietrza i okolic gdyż muszę napisać o tym pracę/książkę< jak kto woli to nazwać>więc wszelkie materiały sa mile widziane a nawet bardzo mile. Pozdrawiam Wink
Filimer

PostWysłany: 09 Sty 2008, 17:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie spotkałem się z pisaniem jakichkolwiek prac na podstawie linków czy materiałów - takie rzeczy pisze się na podstawie publikacji źródłowych, a takowe są dostępne w dużych bibliotekach muzeów lub instytutów archeologii - w żaden inny sposób do wiedzy tego typu nie dotrzesz - poza tym takimi sprawami zajmują się z reguły profesjonaliści, a nie amatorzy, którzy nie mają pojęcia o archeologii - nawet duże tygodniki opinii, jak Wprost czy Polityka zatrudniają do pisania artykułów w tej tematyce osoby wykształcone kierunkowo, więc nie rozumiem, w jaki sposób chcesz napisać jakąkolwiek prace nie mając przygotowania merytorycznego.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ania02101

PostWysłany: 10 Sty 2008, 21:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodz tu o pracę do szkoły a jeśli chodzi o jakiekolwiek publikacje to wszystkie które wpadną w moje ręce są przeczytane. Tu niechodzi o jakąś niewiadomo jaką pracę. Poprostu chcę dobrze napisać gdyż dostałam takei zad. a linki z neta pomagają w tym. Oczywiście może za wielkiego doświadczenia nie mam ale tez niejest tak źle żebym niemiała pojęcia o czym piszę.

P.S. A czy jest to jakiś kłopot dla profesjonalistów żeby pomóc podac coś co może być potrzebne. Przeciez chyba nie zszarga im to opini jeśli jakaś uczennica napisze do szkoły taką pracę Question
Cleomayhem

PostWysłany: 10 Sty 2008, 22:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poszukaj czegoś w Archeologii Żywej Smile. Tam będzie przejrzyście napisane. Musisz przejrzeć różne numery, ale myślę, że warto.
Filimer

PostWysłany: 10 Sty 2008, 22:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To tak jak napisałem - jedyne, co może Ci pomóc, to wizyta w najbliższym muzeum regionalnym/wojewódzkim lub w najbliższym instytucie archeologii - cóż z tego, że podam Ci jakiekolwiek tytuły, jak dostęp do nich będziesz mieć tylko w tych miejscach - na to samo wyjdzie, jeżeli pojedziesz w dane miejsce i zapytasz o literaturę przedmiotu - na pewno osoba zatrudniona w bibliotece Ci pomoże - mam jedną publikację, która mogłaby Ci pomóc w PDFie, ale jest w kilku częściach i musiałbym ją poskładać w jedną całość - jeśli termin napisania pracy jest stosunkowo odległy, to może uda mi się to zrobić. Poza tym nie napisałaś skąd jesteś, więc nawet nie mogę Ci wskazać najbliższej instytucji, która mogła by Ci pomóc - w żadnej zwykłej bibliotece nie trafisz na odpowiednią literaturę (nawet na najbardziej podstawową) - a w okolic Kietrza stanowisk jest cała masa co najmniej 100 w promieniu 10 kilometrów, w tym kilka do kilkunastu przebadanych wykopaliskowo.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
ania02101

PostWysłany: 11 Sty 2008, 9:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak wiem jest tego tutj dużo. Jestem z Kietrza jak narazie w swojej bibliotece trafiłam na takie książki:
Gedl M- Wczesnołużyckie cmentarzysko w Kietrzu <1i 2 tom>
Kozłowski J. K. i Godłowski K. - Historia starożytna ziem polskich.
Gedl M. - Cmentarzysko ze schyłku epoki brazu w Kietrzu <11 i 2 tom>
Również posiadam książke "Wspólne korzenie wspólna Europa" Linki z neta pomagają na temat tych najnowszych badań. A w Kietrzu jakoś ciężko znaleść archeologa żeby chociaż wypożyczył jakąś książkę o tej tematyce. W muzeum byłam tylko jako zwiedzająca. Dostępu do jakichkolwiek publikacji stamtąd nie miałam . Termin napisania pracy zależy tylko i wyłącznie odemnie. Ale chciałabym to skończyć tak mniej więcej około kwietnia bo jeszcze trzeba poprawić itd.

P.S. Do archeologii żywej niestety niemam dostępu: Sad
Filimer

PostWysłany: 11 Sty 2008, 19:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej więc wybierz się najpierw do Muzeum i zapytaj o publikacje związane z archeologią regionu - a pewno uzyskasz kilka wskazówek, być może będą mieli także kilka publikacji. W Twojej okolicy najlepiej wyposażone w przydatne publikacje powinno być Muzeum w Gliwicach, posiadające własną bibliotekę, gdzie a miejscu można skorzystać z bogatego księgozbioru:
http://www.muzeum.gliwice.pl/edukacja/biblioteka.php
Nie wiem jak jest w Opolu, ale też powinni mieć całkiem nieźle wyposażoną bibliotekę. Na razie podam Ci dwa tytułu - przejrzę jeszcze a dniach mój mały księgozbiór, może coś jeszcze znajdę dodatkowo, na razie namierzyłem na półce:

Kulczycka-Leciejewiczowa Anna - Osadnictwo neolityczne w Polsce Południowo-Zachodniej, IAiE PAN, Wrocław 1993

Woźniak Zenon - Osadnictwo Celtyckie w Polsce, Ossolineum i PAN, Wrocław 1970 - jest to unikat, więc nie wiem, czy to dostaniesz.

Powrót do góry
ania02101

PostWysłany: 12 Sty 2008, 9:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do muzeum sie wybieram ale w Raciborzu. Tam mam namiar na osobę która może mi trochę pomóc jeśli chodzi o jakieś publikacje. Z etgo co aj wiem najwięcej znalezisk jest na UJ a niektóre <nie tylko z UJ> wogóle nie są opisane . No cóż to już ja się tym niepowinnam zajmować ale wuiem jak jest, fakt cięzko opracować wszystko ale też głupio jest nie opracować aaż tylu artefaktów.

Publikacje które podałeś napewno będę szukać. I może coś znajdę.Dzięki.
Filimer

PostWysłany: 12 Sty 2008, 15:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dużo materiałów publikowanych jest w formie raportów z badań, czy też sprawozdań dla konserwatora - do tego wyniki badań AZP także nie są dostępne dla zwykłych ludzi - publikowane jest to, na co znajdą się pieniądze i chęci - nie zawsze bowiem istniej możliwość opublikowania wszystkich badań, zwłaszcza tych mniejszych, których publikacja niewiele wnosi - tego typu materiały trafiają w formie raportu do konserwatora. Czyli jednym słowem - nie wszystkie znane stanowiska to stanowiska przekopane - większa część z nich to stanowiska zidentyfikowane w trakcie badań powierzchniowych, które po prostu czekają na swój czas.

Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 13 Sty 2008, 19:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przejrzałem dokładniej swoją biblioteczkę pod kątem archeologii okolic Kietrza i znalazłem kilka książek i artykułów, w których znajdziesz potrzebne informacje lub bibliografię do problematyki osadnictwa w rejonie Kietrza – część jest po angielsku i niemiecku.:

Marek Bednarek – „La Tene Settlement in Upper Silesia: An Outline” w: H. Dobrzańska, W. Megaw, P. Poleska (red.) – Celts on the Margin, IaiE PAN, Kraków 2005 (praca zbiorowa), s. 179-186 – krótki artykuł o osadnictwuie celtyckim na Wyżynie Głubczyckiej, bibliografia do dalszej literatury.

Piotr Kaczanowski, Urszula Margos – Tabula Imperii Romani M – 34 Kraków, IaiE PAN, Kraków 2002 (w języku niemieckim), katalog zawierający spis wszystkich importów rzymskich z terenu objętego kartowaniem – dzięki niemu zlokalizujesz wszystkie importy rzymskie z okolic Kietrza (jest tego trochę) i bibliografię do nich, dzięki której będziesz mogła sięgnąć po publikacje źródłowe.

Małgorzata Kurgan-Przybylska – „Przyczynek do poznania kultury malickiej w rejonie Raciborza, woj. Śląskie”, w: Materiały Archeologiczne Nowej Huty t. XXIV, MAK, oddział w Nowej Hucie, Kraków 2004, s. 103-120 - krótki artykuł, gdzie oprócz informacji nt. kultury malickiej znajdziesz dalszą bibliografię

Marek Gedl – „Obiekty Rowkowe na cmentarzyskach z okresu lateńskiego i wczesnego okresu wpływów rzymskich w południowej Polsce, cz. I”, w: Przegląd Archeologiczny, t. 32 IAiE PAN 1985, s. 157-186 – artykuł o obiektach rowkowych na cmentarzysku w Kietrzu.

Krzysztof Wachowski –„ Problem oddziaływań wielkomorawskich w południowej Polsce w świetle nowych badań”, w: Przegląd Archeologiczny t. 42, IAiE PAN, Wrocław 1994, s. 129-136

Michał Parczewski – „Osadnictwo wczesnośredniowieczne na pograniczu śląsko-morawskim. Ze studiów nad lessowym Płaskowyżem Głubczyckim”, w: Przegląd Archeologiczny t. 28, IAiE PAN 1981, s. 123-176 – podstawowe informacje nt. osadnictwa wczesnośredniowiecznego.

Większość tych publikacji powinna być w Gliwicach lub Opolu - najlepiej zadzwoń i zapytaj, czy je mają - przyda Ci się aparat cyfrowy -wtedy wykonasz sobie fotografie interesujących publikacji, a potem na spokojnie w domu je przejrzysz - poza tym raczej nic więcej Ci nie pomogę.

Powrót do góry
ania02101

PostWysłany: 14 Sty 2008, 17:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki naprawdę dużo mi pomogłeś . Teraz prubuję się dokopać do tych książek Laughing Pare z nich udało mi się już odnaleść . Jeszcze czeka mnie wizyta w Muzeum i pozostanie już tylko kończyć tą pracę Wink Dzięki za pomoc.
Strati

PostWysłany: 23 Sty 2008, 21:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aniu,
praca Gedla jest najbardziej szczegółową i kompendialną książką o cmentarzysku w Kietrzu. Fajnie, że w szkole chcecie poznawać pradzieje swojego regionu, ale myślę, że szczegółowość książki Gedla nie przystaje do wiedzy w szkole, pewnie ani nauczyciel, ani tym bardziej dzieciaki nie zrozumieją Twojej pracy. Rozumiem, że chcesz podejść profesjonalnie, ale nie myślałaś raczej o czymś popularnonaukowym przybliżającym laikom starożytność ich regionu? Wydaje mi się, że tego brakuje najbardziej... Chyba, że takie było założenie nauczycieli i wymagali pracy a duchu suchej archeologii. W każdym razie - powodzenia! Daj znać jak efekt.
ania02101

PostWysłany: 25 Sty 2008, 11:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wymagania do tej pracy miałam ustalić sobie sama tak samo jak i czas pisania. Książki Gedla jednak są dla mnie dużą pomocą ze względu na ich szczegółowości. Oczywiście będzie to "coś " popularnonaukowego. A co do tego czy reszta zrozumie o co chodzi to wątpię bo osób które lubią i znają historię jest naprawdę niewiele. Nauczyciel nie wymagał odemnie by ta praca była dla "klasy" czy osób nieinteresujących sie tym. Poprostu jest to praca popularnonaukowan która ma się znaleść w bibliotece do uzytku osobn zainteresowanych. <gdyż tak zarzadzila moja nauczycielka.> Pracę chciałam zrobić tylko i wyłącznie opierającą sie na badaniach archeologicznych. Zreszta nawet tytul o tym mówi. Laughing efekty jak narazie nie są zle. Koncze już własnie wpływy rzymskie i pozostaje już tylko wedrowka ludow i wczesne sredniowiecze. Poźniej zostanie juz tylko sprawdzenie tego. A nastepnie praca zostanie oddana nauczycielce .
P.S. Jeśli jesteś zainteresowana opinią mojej nauczycielki po oddaniu i wogole zainteresowaniem ta praca w szkole, to odezwe sie jak bedzie juz gotowa i oddana. Z tego co słyszałam od nauczycielki to nawet dyrektor jest zainteresowany ta praca gdyz nie czesto sie zdarza by cos takego wychodzilo spod rak uczennicy Very Happy
ania02101

PostWysłany: 26 Sty 2008, 16:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie umię znaleść nic o okresie halsztackim na ziemiach kietrzańskich<wyż. Głubczycka> Może ktoś coś wie??? Bardzo proszę o wszelkie inf.
Filimer

PostWysłany: 28 Sty 2008, 2:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andrzej Mierzwiński - Przemiany osadnicze społeczności kultury łużyckiej na Sląsku, IAiE PAN, 1994

Andrzej Mierzwiński - Zasiedlenie Opolszczyzny od starzej epoki brązu po wczesny okres lateński, Uniwersytet Wrocławski, Centrum Badań Śląskoznawczych i Bohemistycznych, 1992

Te dwie publikacje powinny Ci pomóc - dostępne są zapewne w Opolu, być może także w Muzeum w Gliwicach.

Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Ogłoszenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: