Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Archeologia i darmowe oprogramowanie

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator

PostWysłany: 18 Mar 2007, 15:28    Temat postu: Archeologia i darmowe oprogramowanie Odpowiedz z cytatem

Oprogramowanie open source barz na licencjach GNU (popularnie zwane "wolnym oprogramowaniem"), coraz czesciej przesteje byc zabawka dla fanatykow linuksa, czy tez dla ortodoksyjnych wrogow systemu z Redmond, a trafia do szanowanych firm i instytucji. Przestaja je tworzyc jedynie samodzielni uzytkownicy, a wytworzyly sie cale profesjonalne koncerny informatyczne. Zalet jest wiele.. Zarowno cena (najczesciej ogranoczona do kosztow nosnika w przypadku "pudelkowych" dystrybucji , a obrazy instalacyjne mozna za darmo - legalnie - sciagnac z internetu), jak i bezpieczenstwo systemu. Ostatnio np. francuski parlament przerzucil sie na wolne oprogramowanie - linuxa Ubuntu. Przy 1200 komputerach oszczednosc jest ogromna. Nie mowiac o dodatkowych kosztach np. o licencji oprogramowania antywirusowego. Linux ochrony antywirusowej nie potrzebuje.

Programy open-source nie sa jedynie domena linuxa. Ostatnio pojawiaja sie takze pod Windows. Jednak ta idea jest duzo bardziej popularna pod linuxem - stanowi przeciez glowna mysl towarzyszaca powstaniu samego w sobie systemu.

Ostatnio i w rece archeologw trafiaja programy na licencji open source czy GNU. Zarowno ukierunkowane bazy danych, programy do kalibracji C14, do tworzenia macierzy Harrisa, aplikacje CAD, GIS, programy graficzne i wiele wiele innych...

Co myslicie o "wolnym oprogramowaniu"? Czy korzystaliscie z jakich programow? Jakie macie opinie? Czy warto sie tym zainteresowac, czy jednak trzeba zgodzic sie z bolesna "prawda", ze placac za software otrzymujamy wieksze mozliwosci? Czy zakladajac wlasna firme w ogole pomyslelibyscie o wykorzystaniu darmowego oprogramowania? Czy jednak z przyzwyczajenia pozostalibyscie przy starym, "dobrym" Windowsie?

Klika linkow:
Blog - Archeologia w swiecie open source - ostatnio przeniesiony i niestety bez czesci artykulow.
IOSA Open Archaeology
Uncovering progress in FOSS-based archeology
Open source applications in Archaeology - Prezentacja w PDF, 4,5MB.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Michał
Moderator

PostWysłany: 18 Mar 2007, 19:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno mi sie wypowiedziec, gdyz przyznac musze ze jesli chodzi o komputery, nie jestem zadnym specjalista. Linux zawsze wydawal mi sie skomplikowanym systemem, windows zas jest banalny i latwy do przyswojenia przez osoby takie jak ja. Pytanie jednak co bym zrobil myslac o zalozeniu firmy archeologicznej (ba, jakiejkolwiek firmy!). Sadze ze majac do wyboru windowsa za 300 zlotych, antywirusa za 200, oraz kilka programow potrzebnych w pracy za kolejne, dajmy na to, 500, oraz linuxa + darmowe programy do niego - wybor bylby oczywisty Smile. Wymagaloby to moze odrobiny czasu i cierpliwosci aby wszystko opanowac, ale pozwoliloby na zaoszczedzenie calkiem konkretnej sumy pieniedzy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Max
Administrator

PostWysłany: 18 Mar 2007, 21:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To chyba wlasnie kolejny mit, ze windows jest latwy w obsludze, a linux trudny. Nowe dystrybucje maja latwe instalatory, niewiele rozniace sie od tych windowsowych. A samo srodowisko pracy jest analogiczne do znanych nam z Windows czy MacOS. Jego poznanie w stopniu mozliwym do normalnego uzytkowania nie zajmie wiecej niz godzine.

A co do tych roznic w cenach.. To rozbierznosci sa jeszcze wieksze niz piszesz.. Windows w wersji Home to ok 300 zl. Wersja dla firm to ponad 500. Poza tym dolicz pakiet biurowy office 2003(/2007) to ok. 700(/1500) zl. To jednak nic.. Najdrozsze jest oprogramowanie specjalistyczne.. Myslac o profesjonalnej dokumentacji dolicz AutoCADa, jakies oprogramowanie GIS, porzadny program do obrobki zdjec np. Photoshopa czy chociaz Corel PhotoPaint. A przemnoz to razy 2 czy 3?

Jeszcze myslac o oprogramowaniu nasuwa sie pytanie czy aby to wszystko jest nam potrzebne? Tzn. owszem.. Potrzebujemy oprogramowania do tego wszystkiego.. Ale czy musza to byc renomowane, ale i kosmicznie drogie programy? Do rysowania profili wystarczy nam niemal kazdy program CADowski (najlepiej obslugujacy format AutoCADa). Podobnie, ze zdjeciami - GIMP smialo zastapi nam Photoshopa. Owszem, komfort pracy moze troche mniejszy - chociaz to zalezy od przyzwyczajen, a oszczednosc kolo 2500 zl. Przykladow sa dziesiatki..
Michał
Moderator

PostWysłany: 18 Mar 2007, 22:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coz mialem przez pewien czas linuxa, zanim zainstalowalem windows. Klopot byl nawet ze sformatowaniem dysku - nie mialem pojecia jak sie do tego zabrac. W koncu z pomoca kolegi sie udalo, ale ja nadal pozostaje ciemny Smile.

Korzystajac z okazji zapytam tylko - czy jest mozliwosc posiadania zainstalowanych jednoczesnie, bez zadnych problemow zarowno windowsa i linuxa?
Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 18 Mar 2007, 22:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Michał napisał(a):
Korzystajac z okazji zapytam tylko - czy jest mozliwosc posiadania zainstalowanych jednoczesnie, bez zadnych problemow zarowno windowsa i linuxa?

Tak. Wink

Dobra! Koniec offtopicowania! Wink

Ostatnio zmieniony przez Max dnia 19 Mar 2007, 0:36, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 20 Mar 2008, 2:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pojawila sie nowa dlugo oczekiwana (czy tez juz zapomniana?) wersja systemu operacyjnego ArcheOS 2.0 przeznaczonego dla archeologow. System zostal stworzony przez grupe wloskich i austryjackich informatykow i archeologow. Stanowi on dystrybucje Linuksa Ubuntu (Kubuntu) wraz z szeregiem oprogramowania przydatnego we wszystkich etapach pracy archeologicznej (CAD, GIS, obrobka zdjec, statystyka, bazy danych, po modeling 3D czy pakiety biurowe).

System rozprowadzany jest calkowicie bezplatnie. Do pobrania ze strony projektu: http://www.arc-team.com/wiki/doku.php .

Szerszy opis w jezyku polskim tutaj: http://gunthera.wordpress.com/2008/02/26/archeos-linux-dla-archeologow/
jarek7913

PostWysłany: 16 Maj 2008, 17:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam program graficzny Gimp darmowy z dużymi możliwościami dorównującymi drogiemu Fotoshop. Można prowadzić obróbkę zdjęci na różne sposoby, praca na wielu warstwach, doskonale nadaje się też do ortofotografii. Innym darmowym programem jest Google SketchUp służący do projektowania brył 3d. Wersja darmowa minimalnie odstaje pod względem możliwości szerszej- płatnej wersji. Mimo to doskonale zastępuje bardziej skomplikowane oprogramowanie typu AutoCad. Oto jego możliwości przy rekonstrukcji miasta średniowiecznego:

Sam nie polecam Open Office-a z racji bardzo rozpowszechnionego pakietu Office. Często wynikają problemy z dokumentami typu world zapisanymi w Open Office gdy przychodzi do ich otwarcia w pakiecie firmy Microsoft, problem dotyczy także ustawień strony, wyjustowania i nieraz Trzcionki. Po prostu nie do końca oba programy są kompatybilne ze sobą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gat

PostWysłany: 30 Sie 2008, 17:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja także polecam GIMPa, korzystam z niego od paru lat i jestem bardzo zadowolona.
OpenOffice również polecam, a to że programy nie są kompatybilne nie jest winą OpenOffice'a tylko Microsoftu...
Powrót do góry
prixolium

PostWysłany: 07 Cze 2009, 20:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może by tak stworzyć dział forum w którym użytkownicy oprogramowania open source zamieszczali by swoje spostrzeżenia oraz porady w kontekście użyteczności programów Linuxowych w archeologii?
Z pewnością część z was spotkała się z systemem archeOS, można by powymieniać się doświadczeniami, znaleźć serwer na którym można by pisać artykuły na ten temat (wynikające z własnych doświadczeń).
Programy na licencji GNU są dość popularne w kręgach naukowych ze względu na otwarty kod źródłowy. Z kolei społeczność Linuxa w moim mniemaniu jest skora do udzielania pomocy.
Takie nazwijmy to "Archeologiczno-Linuxowe kółko wzajemnej adoracji" ułatwiło by życie wielu osobom zajmującym się archeologią, z kolei licencja GNU odciążyła by portfele dając możliwość przeróbki programów do własnych potrzeb.
Może jarek7913 oraz gat na początek opisali by jak zrobić takie ładne prezentacje w GIMPIE Very Happy Question
Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 09 Cze 2009, 17:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prixolium napisał(a):
A może by tak stworzyć dział forum w którym użytkownicy oprogramowania open source zamieszczali by swoje spostrzeżenia oraz porady w kontekście użyteczności programów Linuxowych w archeologii?
...

Mysle, ze nie trzeba zakladac kolejnego dzialu, a wystarczy subforum "Metody badawcze i dokumentacja" - to dosc waski temat i zainteresowanie jest raczej srednie. Wystarczy zalozyc temat (jednen wspolny, badz oddzielne) o zastosowaniu konkretnych programow, czy rozwiazywaniu poszczegolnych problemow. Nie ograniczalbym sie do linuxa. Open-source to takze aplikacje windowsowe. Poza tym jest sporo aplikacji windowsowych na licencji freeware lub chociaz w wersji bezplatnej do celow dydaktycznych.

Jesli masz wlasne doswiadczenia, chetnie o nich uslyszymy, obgadamy. Do dziela. Smile
prixolium

PostWysłany: 23 Paź 2009, 16:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę to trwało ale mogę się czymś pochwalić.
Gimp doskonale radzi sobie z fotomapami, bez problemu można w nim skorygować perspektywę, wyeliminować dystorsję beczkową. Nakładając siatkę można bardzo ładnie dostosować obraz do skali.

Zdjęcia:
1) orginalne, bez przeróbek
2) fotomapa skala 1:10, uzyskana z pierwszego zdjęcia.
3) rysunek na podst. zdjęcia
Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 23 Paź 2009, 23:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prixolium napisał(a):
Trochę to trwało ale mogę się czymś pochwalić.
Gimp doskonale radzi sobie z fotomapami, bez problemu można w nim skorygować perspektywę, wyeliminować dystorsję beczkową. Nakładając siatkę można bardzo ładnie dostosować obraz do skali.

1) orginalne, bez przeróbek
2) fotomapa skala 1:10, uzyskana z pierwszego zdjęcia.
3) rysunek na podst. zdjęcia

Rysunki lepiej pociagnac w jakims CADzie. Wektor i warstwy sa wygodniejsze. Latwiej przygotowac kilka rownoleglych planow bez babrania sie za kazdym razem w gimpie/photoshopie. Nie musi to byc AutoCAD, z powodzeniem wystarczy jakis darmowy. Aha, w CADzie mozna ustawic skale, tak aby zalezenie od formatu druku przybierala odpowiednia wartosc.

No wlasnie - skad taka skala? Z tego co widze to kwadrat 5x5 m. Jesli to z jednego zdjecia i wydrukujesz to w formacie 50x50 cm jakosc bedzie bardzo kiepska, zwlaszcza traci na rozdzielczosci wschodnia czesc (wg strzalki). Lepiej podzielic obszar na mniejsze czesci i fotografowac bardziej pionowo. Tyle, ze pozniej trzeba zdjecia polaczyc (jak okreslaja to niektorzy - "mozaikowac"). Obrazek w rozdzielczosci 1500x1500 (format ktory podeslales) przy druku w 300 dpi to ok. 12x12 cm, czyli skala ok. 1:40.

Powiedz mi prosze - bawisz sie w usuwanie dystorsji czy wychodzisz z zalozenia, ze raczej nie przeszkadza? Jakim obiektywem robiles zdjecia? Widze, ze 17mm, wiec pewnie krotki koniec zasiegu - zwykle dosc beczkujacy. Likwidujesz beczke na oko czy na podstawie jakis konkretnych pomiarow np. fotek tablic testowych?

Pozdrawiam
prixolium

PostWysłany: 25 Paź 2009, 13:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
w CADzie mozna ustawic skale, tak aby zalezenie od formatu druku przybierala odpowiednia wartosc.

Fajna opcja, szczerze to nie za bardzo ogarniam cada i jemu podobne ale myślę że warto będzie się pobawić.
Co do skali: tak mi atwiej było zdjęcie obrobić a potem z lenistwa nie zmieniłem.

Zgadzam się w stu procętach że lepiej mozajkować zdjęcia, usuwanie perspektywy zaniża ich jakość. (to tutaj jest słabej jakości bo nie chciałem żeby się długo wczytywało) orginał ma lepszą rozdzielczość.
Zdjęcie było robione eosem z obiektywem tamron 17-70 faktycznie przy ogniskowej 17 beczka jest widoczna. usuwam ją ręcznie jeszcze przed usunięciem perspektywy- problem polega na tym że nie za bardzo jest jak złapać punkt odniesienia na siatce przed usunięciem perspektywy. ja robię to w ten sposób:
Najpierw względnie na oko usuwam beczkę, potem usuwam perspektywę.
Mając naniesioną siatkę raz jeszcze koryguję beczkę mając już punkt odniesienia na siatce, a potem skaluję. Różnice wynikające z korekty beczki już po usunięciu perspektywy na moje oko mogą wynosić do 1 cm na 5 m więc granica jak dla mnie do zaakceptowania.
Tablice testowe chyba nie wiele zmieniają w usuwaniu dystorsji bo każdy obiektyw beczkuje bardziej na rogach kadru a mniej w środku. doskonale radzi sobie z tym filtr w gimpie z tym że trzeba to zrobić przed usunięciem perspektywy bo rozciągając zdjęcie rozciąga się też beczka i potem jest to nie do obrobienia.
Powrót do góry
Roksolana

PostWysłany: 03 Lis 2009, 0:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajnie rzeczy pokazujecie, ale jak się tego samemu nauczyć? Gimpa mam na dysku, ale podchodzę do niego jak pies do jeża, bo nie wiem, jak go obsługiwać. Może mi podpowiecie.
Chciałabym nałożyć na mapę Polski miejscowości związane z moim nazwiskiem, bo aktualnie bawię się w genealogię. Gdzie znaleźć w internecie podkład takiej mapy? I najlepiej, gdyby to były nałożone na siebie mapy Polski obecnej i I Rzeczpospolitej. Jak to praktycznie zrobić?

Druga sprawa to chciałabym w wybranych miejscowościach z terenu prawie całej Polski sprawdzić, czy znajdują się w nich grodziska z AZP. Chyba to trzeba znaleźć przez e-archeo, ale podobno ta baza danych jest niekompletna. Nie korzystałam jeszcze z niej i nie wiem. A do lokalnej literatury też nie mam dostępu. Jak sobie z tym poradzić?
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Max
Administrator

PostWysłany: 03 Lis 2009, 15:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roksolana napisał(a):
Fajnie rzeczy pokazujecie, ale jak się tego samemu nauczyć? Gimpa mam na dysku, ale podchodzę do niego jak pies do jeża, bo nie wiem, jak go obsługiwać. Może mi podpowiecie.

na poczatek dobrze zajrzec do jednego z dostepnych podrecznikow - zeby ponac "filozofie pracy" z gimpem. A pozniej samemu kombinowac czy czytac tutoriale z sieci np. http://www.gimpuj.info/index.php?action=tutoriale.

Roksolana napisał(a):
Chciałabym nałożyć na mapę Polski miejscowości związane z moim nazwiskiem, bo aktualnie bawię się w genealogię. Gdzie znaleźć w internecie podkład takiej mapy? I najlepiej, gdyby to były nałożone na siebie mapy Polski obecnej i I Rzeczpospolitej. Jak to praktycznie zrobić?

Uzlylbym ktorejs z tych:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Polska_hydrografia2.jpg
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Polska_hipsometria2.jpg
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Regiony_Kondrackiego-hipsometria.png
zarysu II RP trzeba jednak poszukac, na szybko nic nie kojarze.

Roksolana napisał(a):
Druga sprawa to chciałabym w wybranych miejscowościach z terenu prawie całej Polski sprawdzić, czy znajdują się w nich grodziska z AZP. Chyba to trzeba znaleźć przez e-archeo, ale podobno ta baza danych jest niekompletna. Nie korzystałam jeszcze z niej i nie wiem. A do lokalnej literatury też nie mam dostępu. Jak sobie z tym poradzić?

Niestety pozostaje literatura. Sa jednak dobre katalogi i kompilacje. Jaki region? Moze bede jakos podpowiedziec.

Pozdrawiam
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: