Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Archeolodzy vs poszukiwacze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 14, 15, 16  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Varia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator

PostWysłany: 28 Sty 2007, 17:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bedziemy sobie wytykac nieznajomosc prawa? Do czego dazysz? Ze niby ja tez mam Ci wytykac artyluly jakie lamiesz? Skoro tak je znasz to przeciez robisz to w pelni swiadomie. Opowiadales o lazeniu z wykrywka po plazy, a nie szukaniu bursztynu. Rozumiem, ze szukasz na nas haka i probujesz udowodnic nam nasze niekompetencje..

Poza tym w Polsce obowiazuje prawo polskie, ktore jest z czasem dostosowywane do prawa unijnego. Wklej prosze tresc przytoczonego zapisu. Chetnie sie z tym zapoznam. Zwlaszcza ze wchodzi to w pewnien konflikt z "przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania". Nie wydaje mi sie zeby przepis dotyczyl zabytkow. Muslialby dzialac w wodzie i na ladzie - z wylaczeniem plazy. Nielogiczne. Confused
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Michał
Moderator

PostWysłany: 28 Sty 2007, 17:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Profanie, slyszalem o statku ktory wywrocil kolo Anglii. Ludzie wynajdowali w kontenerach wszystko - od jedzenia po motocykle BMW. Z tego co wyczytalem w artykule, policja szuka przedmiotow przywlaszczonych przez ludzi, gdyz zabrali je oni niezgodnie z prawem.

Fakt, dawniej rzeczy wyrzucone przez moze nalezaly do znalazcy. Tak wlasnie bylo w XIX (przyganial kociol garnkowi Smile ). W sredniowieczu czesto stanowilo to dochod mieszkancow nadmorskich miescin.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
chasechemui

PostWysłany: 28 Sty 2007, 17:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Policja ostrzega, że przywłaszczenie ładunku wyrzuconego przez morze z uszkodzonych jednostek jest wykroczeniem (na podstawie Merchant Shipping Act 1995).

Tekst powyższy zaczerpniety z Wyborczej dotyczy ostatnich wydarzeń w W. Brytanii przytoczonych przez Profana. Ponadto nie znam się zabardzo na prawie Zjednoczonego Królestwa oraz zjednoczonej Europy. Jednak mam dziwne wrażenie, że Profanie pomyliłeś te dwie "zjednoczone" organizacje i ich ustawodastwo.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
baks

PostWysłany: 28 Sty 2007, 18:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam . Max jezeli zdaniem archeologów jest trafne wprowadzenia zakazu poszukiwan z wykrywaczami metali na kazdym terenie to niestety identyfikuje sie z poszukiwaczami, ja jestem owszem za ograniczeniem tego procederu mam na mysli grabierz stanowisk ale nie w ten sposób, uwazam ze kary finansowe jak najbardziej starcza ale tylko nałozone za kopanie w miejscu gdzie jest to zabronione. trudno powiedziec ilu jest w kraju poszukiwaczy ale przypuszcza ze mały procent z nich interesuja stanowiska archeologiczne. wiekszosc nastawia sie na wojny swiatowe wiec to chyba nie jest az tak bardzo szkodliwe. co do kolekcji. to kolekcjonersto to czesto gesto wynik pracy wielu pokolen to raz a po drugie wydaje mi sie ze duza czessc poszukiwaczy penetruje krajesasiednie. no i oczywiscie dochodzi do tego czarny rynek. to własnie jest tez problem gdyby nie byłona pewne przedmioty zbytu nie byłoby tez po co ich szukac. zgadzacie sie ze mna???
Powrót do góry
Michał
Moderator

PostWysłany: 28 Sty 2007, 19:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sie zgodze. Uwazam, ze poszukiwacze powinni miec np. prawo odkupienia zabytku z muzeum w ramach licytacji. Byloby wiadomo kto co i ile ma u siebie w domu. Kolekcjonerzy traktuja kazdy zabytek bardziej emocjonalnie niz pracownik muzeum ktory ma ich pod opieka 1000000. Ponadto skonczylyloby sie rozkopywanie stanowisk, bo byloby niepotrzebne. Dodatkowo poszukiwacze mogliby sie zajac poszukiwaniem stanowisk (bezinwazyjnie), a w przypadku znalezienia takiego powinnni miec zagwarantowana mozliwosc pierwokupu przedmiotow tam wydobytych. W przypadku kiedy muzeum zglosiloby sie do poszukiwacza (albo juz raczej kolekcjonera:) ), ten wydaje mi sie, ze bez problemu pozyczylby czesc swojej kolekcji na miesiac - dwa wystawy.

Wspominalem o tym ja, i nie tylko ja. Jednak to nie od nas zalezy jakie jest prawo. Nie jestem pewien, ale zdaje sie ze w Danii relacje poszukiwacze - archeolodzy funkcjonuja wlasnie w podobny sposob. Ponadto zrzeszaja sie oni w stowarzyszeniach, dzieki czemu sa bardziej wiarygodni.
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 28 Sty 2007, 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teoria teorią, praktyka praktyką - uważam, że poszukiwania na stanowiskach starszych niż wiek XX powinny być bezprecedensowo tępione. Rozmawiałem ze znajomym Anglikiem, starszym człowiekiem, który siedzi w archeologii dobre 30 lat i nie był on wcale zadowolony z działań poszukiwaczy. Opowiadał mi, jak to poszukiwacz może rozwalić całkiem niezły kawałek stanowiska w poszukiwaniu monet rzymskich, które potem sprzeda po 7 funtów. Jednym słowem - kompletna żenada. Wielka Brytania był prowincją rzymską -Polska nie. Dlatego o ile w Anglii monet rzymskich można znaleźć sporo, o tyle w Polsce każda jedna jest dla nas dość istotną ifnormacją, tak jak większośc innych zabytków. Pomijam już fakt, że cała filozofia konserwatorska opiera się na ochronie dziedzictwa kulturowego, a nie jego rozgrabiania. Mogę tu tylko powótrzyć, iż uważam, że głównym celem działania srodowiska konserwatorskiego powinna być delegalizacja wykrywaczy metali z jednej strony, z drugiej stworzenie systemu przyznawania licencji na nie i rozpoczęcie współpracy z prawdziwymi pasjonatami, a nie z rabusiami, którym sie wydaje, ze wszytskie rozumy pozjadali i mogą robić, co im się tylko podoba. W przyszłości na podstawie umów cywilno-prawnych z WKZ poszukiwacze mogliby prowadzić własne projekty badawcze (zwiazane rzecz jasna z wiekiem XX, ewentualnie XVIII i XIX) i uzyskiwac na nie dotacje unijne, ale musieliby posiadać licencję wyższego stopnia i w przypadku odkrycia większych kompleksów czy znalezisk mieć podpisaną umowę z archeologięlub instytucją archeologiczną, która dostarczyłaby takiego specjalisty. Ale najpierw trzeba wytrzebić całą nieodpowiedzialną hołotę, której sie wydaje, że wszytsko im wolno.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
baks

PostWysłany: 28 Sty 2007, 19:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam . Michał masz 100% racje.to jest własnie sposób. a nie takie dziwne propozycje Maxa i Filimera ( panowie to nie wchodzi w gre).1000 zł kary i odbieranie wykrywaczy to troszke smieszne ale ok. na swój sposób spór rozwiazany. jeszcze kiedys tutaj zagladne. dziekuje za rozmowe. pozdrawiam
Powrót do góry
Michał
Moderator

PostWysłany: 28 Sty 2007, 19:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze i tak, ale to dosc utopijna wizja - wymagalaby wszechstronnej uczciwosci od kazdego Smile. Rowniez dziekuje i pozdrawiam.
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 28 Sty 2007, 19:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

baks napisał(a):
Witam . Michał masz 100% racje.to jest własnie sposób. a nie takie dziwne propozycje Maxa i Filimera ( panowie to nie wchodzi w gre).1000 zł kary i odbieranie wykrywaczy to troszke smieszne ale ok. na swój sposób spór rozwiazany. jeszcze kiedys tutaj zagladne. dziekuje za rozmowe. pozdrawiam

Ja uważam jednak, że należy najpierw wyegzekwować respektowanie prawa i wytępić wszytskich pseudoposzukiwaczy, bo inaczej nic sie nie zmieni oprócz przepisów. Prawo ma być twarde i skuteczne, a nie martwe, jak to jest obecnie.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Max
Administrator

PostWysłany: 28 Sty 2007, 20:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawiodlem sie Baks, wydawalo mi sie, ze bedziesz dobrym lacznikiem miedzy srodowiskami. A okazuje sie, ze chcesz wprowadzic anarchie, a ochrona zabytkow archeologicznych schodzi u Ciebie na drugi plan. Dlaczego pomysly Filimera uwazasz za dziwne. Moim zdaniem zaprezentowal najlepsze rozwiazanie. Cos o czym czesciowo juz mowilismy w jakims innym temacie. Po co komu wykrywacz? Wiadomo, ze poza archeologami (i powiedzmy, ze saperami i grupami remontowymi - wyliczajac na sile) nikt nie moze tego legalnie uzywac. Wiec dlaczego nie ma kontroli ich sprzedzy? Trzeba to zmienic. Gry proceder wymyka sie spod kontroli nie mozna jeszcze bardziej liberalizowac prawa. Wykrywacz mozna kupic od 300 zlotych, a w miare dobry na monetki i militaria kolo 700. To nie jest duzy wydatek. Sprawia, ze przyciaga amatorow liczacych na znalezienie Bog wie czego, a nie uswiadomionych w tym, ze moga spowodowac nieodwracalne straty.

To co? Kiedy kolejna konferencja? Moznaby zaproponowac taki projekt Wink
Profan29

PostWysłany: 28 Sty 2007, 20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filimer,był już w historii człowiek który chciał wytępić innych ludzi i wyznawał też zasady twardego prawa.Niestety kiepsko skończył......
My nie postulujemy o likwidowanie archeologów tylko o współpracę,
choćby taką jaką proponuje Michał.
Ja jestem ZA...
Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 28 Sty 2007, 20:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Profan29 napisał(a):
My nie postulujemy o likwidowanie archeologów tylko o współpracę

A mu nie postulujemy o calkowite likwidowanie poszukiwaczy, ale ostrzegamy przed robieniem nam kolo nosa. Confused

Znow postawa roszczeniowa? Poza tym - kto do kogo. To archeolodzy moga poprosic o wspolprace. Poszukiwacze w wiekszosci przypadkow prawnie nie istnieja, wiec nie maja praw.

Jak tam Profan?Very Happy Doedukowales sie z prawa unijnego? Twisted Evil

A swoja droga.. Filimer pisze nie o likwidacji poszukiwaczy, ale o unormowaniu tego np. przez wprowadzienie licencji. Dlaczego spotyka sie to z taki oporem? Myslalem, ze Wy reprezentujecie ta lepsza - wyedukowana czesc grupy i zalezy Wam na dobrej reputrutacji srodowiska. Przeciez licencje pozwolilyby wyeliminowac ten "szkodliwy element". Widze, ze poszukiwacze bardzo sie boja patrzenia im na rece Wink
Profan29

PostWysłany: 28 Sty 2007, 21:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Max,sam napisałeś żeby prawa nie poruszać, ale jeśli ci zależy to mogę poszukać.
I takie niewinne pytanie na które również nie doczekałem się odpowiedzi.
KTO ODPOWIADA ZA NISZCZENIE STARYCH KOŚCIOŁÓW I ZAMKÓW I KTO MA PRAWNY OBOWIĄZEK O NIE DBAĆ ????
My też lubimy popatrzeć na ręce Smile

I jeszcze jedno, my możemy porozmawiać a nie prosić Was o cokolwiek.

Zapewne nie odpowiesz ponieważ Cię to może przerosnąć, ale obym się mylił...........
Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 28 Sty 2007, 21:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Profan29 napisał(a):
I takie niewinne pytanie na które również nie doczekałem się odpowiedzi.
KTO ODPOWIADA ZA NISZCZENIE STARYCH KOŚCIOŁÓW I ZAMKÓW I KTO MA PRAWNY OBOWIĄZEK O NIE DBAĆ ????

Niemieckie bomby i pan ktorego przed chwila wspomniales Wink A kto ma o nie dbac - to przeciez oczywiste, ze konserwator zabytkow. Poza tym nie rozumiem co to ma do duskucji. Znow chcesz oczernic archeologow? To raczej zajecie konserwatorow.

Tak, wiele pytan zostalo perzemilczanych.. Czasem istotnych.. Takze przez "Wasza strone". Masz szczescie, ze nie chce mi sie szukac Razz

Profan29 napisał(a):
My też lubimy popatrzeć na ręce Smile

Zauwazylem. Nie swoje.
Judym
Moderator

PostWysłany: 28 Sty 2007, 21:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też zgadzam się z propozycją Filimera ALE
Filimer napisał(a):
W przyszłości na podstawie umów cywilno-prawnych z WKZ poszukiwacze mogliby prowadzić własne projekty badawcze (zwiazane rzecz jasna z wiekiem XX, ewentualnie XVIII i XIX)

uważam, że tego naszego (czyt. archeologów) lekceważącego podejścia do stanowisk związanych z XIX czy XX wiekiem będziemy jeszcze żałować. Nadal jestem zdania, że machnięcie ręką na działalność detektorystów na tym polu to duży błąd! Ostatnio pisząc pracę zapoznałem się szczegółowiej ze stanowiskiem z XIX wieku a dokładnie z kampanii 1812 roku zlokalizowanym w Wilnie. Tamtejsi archeolodzy i francuscy antropolodzy przeprowadzili wykopaliska masowej mogiły (nieznanej, czyli nie oznaczonej jako cmentarz) odkrywając szczatki ok 3000 poległych żołnierzy. Wyniki badań są fascynujące i pozwoliły zweryfikować dotychczasowa wiedzę o tym okresie. Nie muszę chyba mówić co stałoby się z takim stanowiskiem gdyby poszukiwacze się do tego dorwali. Szanse są na to spore, bo p0rzy zwłokach znaleziono m.in. ponad 4000 guzików a jak każdy wie guziki napoleońskie cieszą się dużym zainteresowaniem, wystarczy spojrzeć na allegro.
i po raz kolejny podaje przykład (tym razem wkleję te zdjęcia, bo chyba nikomu się nie chciało kliknąć na link) badań archeologicznych na polu bitwy z I wojny światowej:

okop z pierwszej wojny odkopany przez archeologów (poszukiwacze chyba raczej tak nie kopią, a może się mylę Profanie?)

i wyeksplorowane zwłoki brytyjskiego żołnierza. na tym zdjęciu najlepiej widać ze archeolodzy w porównaniu z poszukiwaczami to naprawdę hieny cmentarne, prawda?

/oba zdjecia pochodzą ze strony: http://www.a-w-a.be/

I kto tutaj jest cofnięty o 100 lat?
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Varia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 14, 15, 16  Następny
Strona 7 z 16

Skocz do: