Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

ARCHEOLOGIA NA UCZELNIACH PRYWATNYCH
Idź do strony 1, 2  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Studia archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Amel

PostWysłany: 13 Lip 2007, 21:57    Temat postu: ARCHEOLOGIA NA UCZELNIACH PRYWATNYCH Odpowiedz z cytatem

Witam. W tym roku zdawałam maturę (polski, angielski, historia rozsz., geografia rozsz.) i próbowałam się dostać z moimi wynikami na UG. Wszystko jednak wskazuje na to, że się nie dostanę. Stąd też moje pytanie: czy znacie jakąś uczelnię prywatną, gdzie można studiować archeologię Question Interesuje mnie archeologia śródziemnomorska,ale na początek normalna też wystarczy. Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż nie wyobrażam sobie studiowania niczego innego, a z drugiej strony nie chcę mieć roku w plecy. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Filimer

PostWysłany: 15 Lip 2007, 23:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio powstały studia archeologiczne na UKSW w Warszawie oraz na AH w Pułtusku, poza tym jest jeszcze archeologia wieczorowa na UW, UJ i UŁ, cena za rok studiów wacha się w granicach 4000 zł. Więcej znajdziesz w moim nieco już zdezaktualizowanym artykule:
http://filimer.w.interia.pl/studiowanie.htm

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Amel

PostWysłany: 17 Lip 2007, 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy Dzięki, dzięki, dzięki Smile Startuję do Pułtuska, zobaczymy, co z tego wyniknie. Jeśli kiedyś będziesz w Gdańsku daj znać, mogę Ci robić za przewodnika Wink Jestem naprawdę wdzięczna Smile
Powrót do góry
sensemilia

PostWysłany: 31 Sie 2007, 18:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jessu, z tym Pułtuskiem to jakiś żart chyba ... Shocked
Powrót do góry
Amel

PostWysłany: 31 Sie 2007, 21:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego niby żart, o co Ci chodzi Question

Edit: 12 pażdziernika 2007
Myślę, że osoba wypowiadająca się wcześniej nie ma pojęcia, jak jest na tej uczelni. Mam juz zajęcia dwa tygodnie i mo\gę śmiało stwierdzić, że poziom jest wysoki, a wykladają tu wykładowcy z całego kraju. Są tu chociażby profesor Gąssowski albo prof. Duczko, którzy są chyba najbardziej znani.

BTW, jeszcze raz dzięki za info o tej uczelni Smile , jestem bardzo wdzięczna ^^ i przy okazji zasilam to forum z innej uczelni ^^
Powrót do góry
sensemilia

PostWysłany: 03 Lis 2007, 22:10    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

Jak ktoś pisze, że interesuje sie archeologią i nie wyobraża sobie studiowania innego kierunku to raczej uderza na archeologię tam, gdzie ten kierunkek ma większą renomę niż tam, gdzie "zdasz jeśli zapłacisz"... moim skormnym zdaniem :/
Powrót do góry
Ragnar

PostWysłany: 17 Lis 2007, 14:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jak ktoś pisze, że interesuje sie archeologią i nie wyobraża sobie studiowania innego kierunku to raczej uderza na archeologię tam, gdzie ten kierunkek ma większą renomę niż tam, gdzie "zdasz jeśli zapłacisz"... moim skormnym zdaniem :/

Zgadzam się z Amel, studiuję na AH i sensemilia wykazuje totalny brak znajomości realiów na uczelni. Pomijam sprawę, ze AH nie pasuje do tematu "Uczelnie Prywatne" bo nią nie jest.

"zapłacisz zdasz" ? heh... takich rzeczy nie widziałem narazie, ale widziałem kilka osób, które płaciły, a nie zdały bo się nie uczyły.

Sama archeologia moim zdaniem jest na bardzo dobrym poziomie. A wykładowcy naprawdę świetnej klasy.

Co do renomowanych kierunków, ja jednak wolę studiować w małej grupie gdzie wykładowca może każdemu poświęcić swój czas i z chęcią zostaje po zajęciach, żeby wyjaśnić jakieś rzeczy albo zwyczajnie pogadać. Warunki też są w wielu kwestiach myślę, znacznie lepsze niż na dużych uczelniach (vide: ćwiczenia z antropologii, 3 osoby na 1 szkielet. Nie wyobrażam sobie takich zajęć przy grupie np. 30-40 osobowej, a co dopiero większe typu 120 osób...)

To tyle z obrony AH Wink Pozdrawiam
Powrót do góry
zaque

PostWysłany: 19 Lis 2007, 15:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ragnar napisał(a):
Cytat:

Zgadzam się z Amel, studiuję na AH i sensemilia wykazuje totalny brak znajomości realiów na uczelni. Pomijam sprawę, ze AH nie pasuje do tematu "Uczelnie Prywatne" bo nią nie jest.

"zapłacisz zdasz" ? heh... takich rzeczy nie widziałem narazie, ale widziałem kilka osób, które płaciły, a nie zdały bo się nie uczyły.

Sama archeologia moim zdaniem jest na bardzo dobrym poziomie. A wykładowcy naprawdę świetnej klasy.

Co do renomowanych kierunków, ja jednak wolę studiować w małej grupie gdzie wykładowca może każdemu poświęcić swój czas i z chęcią zostaje po zajęciach, żeby wyjaśnić jakieś rzeczy albo zwyczajnie pogadać. Warunki też są w wielu kwestiach myślę, znacznie lepsze niż na dużych uczelniach (vide: ćwiczenia z antropologii, 3 osoby na 1 szkielet. Nie wyobrażam sobie takich zajęć przy grupie np. 30-40 osobowej, a co dopiero większe typu 120 osób...)

To tyle z obrony AH Wink Pozdrawiam
,
Całkowicie się zgadzam z przedmówcą "Thorkiem":d ponieważ ja również studiuję archeologię w Pułtusku. Atmosfera jest niesamowita, nie ma się co wypowiadać na temat wykładowców bo to pierwsza półka polskich archeologów.
A co do płacenia to raczej na uczelni państwowej się płaci aby jakoś zaliczyć egzamin na marną 3-. U nas się płaci za to być komfortowe warunki to nauki i sprzęt najwyższej jakości. Dlatego Sensemilia najlepiej na początku zapoznaj się z realiami panującymi na tej uczelni, potem się wypowiadaj, bo jak narazie to się tylko ośmieszasz. Pozdrowienia dla pułtuskiej archeologii.
sensemilia

PostWysłany: 17 Gru 2007, 20:35    Temat postu: ach i och Odpowiedz z cytatem

Realia panujące w Pułtusku znam na tyle dobrze, zeby na ten temat coś powiedziec i w żadnym wypadku nie staram sie tutaj obrażac tej uczelni a tym bardziej osób na niej studjujacych. Mój post dotyczył konkretnie wypowiedzi Amel, bo skoro kocha archeologię to powinna spróbowac zdawac na inne uczelnie, gdzie archeologia ma juz jakiś prestiż (i nie twierdzę ze w Pułtusku nie ma) a Wy od razu jakbym wam conajmniej łopatą przywaliła rozpaczacie, ze ktoś waszą szkołę obraża. Czytac uważnie!!!!!
Raganr a u nas była 1 osoba na 1 szkielet Razz !
Powrót do góry
Amel

PostWysłany: 19 Lut 2008, 15:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poszłam do Pułtuska, bo właśnie o to zdawanie mi chodziło - nie chciałam mieć roku w plecy, a jak mi będzie źle to można spróbować się przenieść Razz Osiągnąć też coś można, wystarczy się przykładać, jak wszędzie zresztą. Póki co jednak nie ma co narzekać i poza odległością od domu nie żałuję, że tu jestem ^_^
Powrót do góry
Stysz

PostWysłany: 28 Lut 2008, 1:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy czasem kierunek archeologia nie jest w Pułtusku dopiero od tego roku?

I czy czasem uczelnia ta nie dostała zgody na ten kierunek wyłącznie w ramach I stopnia studiów?

Jak komuś zależy na zawodzie a nie wyłącznie na wiedzy, to mam taką radę, po zrobieniu licencjatu, czyli po absolutorium III roku, w te pędy przenosić się na uzupełniające magisterskie studia (II stopnia) na inną uczelnie.

Geograficznie: Toruń, Gdańsk, Łódź albo Warszawa.

Bo może się okazać, że magistra to będziecie posiadać z historii a nie z archeologii.
A to w praktyce oznaczać będzie, że nie posiadacie szans na uprawnienia zawodowe, pomimo wiedzy i świetnej kadry. Niech ktoś z konkurencji zaskarży wybór oferenta na badania archeologiczne prowadzone przez magistra historii a boleśnie się o tym przekonacie.

Prawie archeolog to nie archeolog.

No, ale może Pułtusk uruchomi też studia II stopnia, a może nie…dostanie zgody Pani minister nauki i szkolnictwa wyższego?

http://serwisy.gazeta.pl/edukacja/1,51805,4926657.html

http://www.archeologiczne.fora.pl/metodyka-i-metodologia-badan,2/grantowa-klapa,460.html

Flagową uczelnią Pułtusk raczej nie zostanie, dobrze jak się ostanie.
Nie tylko kadra się liczy, ale także zaplecze i możliwości.

Co ja tam będę dalej pisał, najlepiej popytajcie w sekretariacie jakie są magisterskie perspektywy KIERUNKU archeologia na WSH.

Bowiem archeologiem z uprawnieniami zostaje się po zdaniu egzaminu magisterskiego na KIERUNKU archeologia a nie historia i nie po samym licencjacie. Jak nic brakuje tam dwóch lat edukacji na KIERUNKU archeologia na studiach II stopnia.

Jeśli mam nieaktualne informacje, proszę mnie poprawić, może mam nieaktualne.
PZ
"Badania archeologiczne są pozbawione cech naukowości sensu stricte wówczas, kiedy ogranicza się je do formalnego porządkowania w czasie i przestrzeni faktów archeologicznych, poznanych w nawarstwieniach kulturowych."

W. Hołubowicz, 1959
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 28 Lut 2008, 13:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzwoniłem do AH w ramach zbierania materiałów do mojego artykułu - studia II stopnia mają być uruchomione sukcesywnie w momencie w którym obecny I rok będzie kończył studia licencjackie - czekam w tej chwili na e-mail z UKSW z bardziej szczegółowymi informacjami na temat tej uczelni - aczkolwiek oni także palnują uruchomienie studiów II stopnia. I i II stopień oferuje także Gdańsk, który zrobił sobie bardzo porządną stronę internetową - generalnie pod względem dostępu do informacji w internecie najlepiej wypadają UG, AH, UJ, UMK i UŁ, najgorzej zaś właśnie UKSW. Podejrzewam, że i AH i UKSW otrzymają zgodę na prowadzenie studiów II stopnia, przy czym w Pułtusku jest szansa na powstanie bardzo silnej uczelni - wystarczy sobie zobaczyć na spis planowanych konferencji:
http://archeologia.ah.edu.pl/bob.html
To jest ośrodek stworzony przez naukowców z PAN-u i myślę, że ma w sobie bardzo duży potencjał na przyszłość - zaplecze AH stanowi w jakimś stopniu PAN, a do tego do w dalszym ciągu najlepsza uczelnia niepubliczna w Polsce - moim zdaniem to będzie jeden z najpoważniejszych ośrodków, który będzie zajmował się badaniami w Polsce północno-wschodniej. AH powinno zadbać o promocję swojego kierunku - nie zgadłbyś Styszu ile osób studiuje na pierwszym roku - ja zazdroszczę im komfortu studiowania Wink

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
sensemilia

PostWysłany: 19 Maj 2008, 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak to jest w tym Pułtusku???? Jak z egzaminiami wstępnymi i ilością osób na pierwszym roku? Jakie macie przedmioty? Pochwalcie się! Żeby nie było - trzymam mocno za was kciuki! Very Happy
Powrót do góry
zaque

PostWysłany: 31 Lip 2008, 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sensemilia po raz kolejny do Ciebie. Egzaminy wstepne juz minęły jakis czas temu i to wcale nie dotyczy uczelni prywatnych(wstyd niewiedziec). Na pierwszym roku czyli teraz juz drugim mielismy 11 osob co daje wysmienite warunki do studiowania. Jak chcesz sie dowiedziec cokolwiek na temat przedmiotow to wpadnij na stronke lub zadzwon do instytutu na pewno Ci powiedzą.
Studia II stopnia na 100% powstaną nei ma co do tego watpliwosci. Archeologia jest dopiero od poprzedniego roku wiec jak mogla dostac akredytacje na 5 lat(znowu brak znajomosci podstawowej wiedzy). Jedyne co koli w oczy to brak dobrej reklamy, ktora napedziła by koniunkture.
Mozemy sie pochwalic bardzo atrakcyjnymi praktykami dla studentów, wymienic choćby należy badania w Izraelu z amerykanami(oczywiscie trzeba do nich dopłacic ale przezycia niezapomiane), Truso, które nasza uczelnia przejeła(sam bylem tam dwa miesiace) w tym roku były dwa stanowiska w Łękach Majątek pod Kutnem.
Akurat archeologia w Pułtusku ma duze szanse by stac sie jedna z najlepszych w kraju i to nie tylko pod wzgledem dydaktycznym(znakomita kadra) ale rowniez pod wzgledem czysto towarzyskim(wspaniala atmosfera w instytucie, relacje pomiedzy wykladowca a studentem).
Jezeli ktokolwiek chce sie czegos wiecej dowiedziec to neich dzwoni bezposrednio do instytutu archeologii a nie do dziekanatu wydzialu.
zaque

PostWysłany: 31 Lip 2008, 19:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stysz napisał(a):

Jeśli mam nieaktualne informacje, proszę mnie poprawić, może mam nieaktualne.
PZ

Masz strasznie nieaktualne wiadomosci. Jezeli chcesz sie czegos dowiedziec dzwon do Instytutu.
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Studia archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: