Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Identyfikacja kamiennych narzędzi
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Identyfikacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lakota

PostWysłany: 23 Paź 2008, 18:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W "skarbie" Zbyszka jest kilka zniszczonych odłupków i wiórów... Ale czy są one interesujące? Moim skromnym zdaniem, gdyby się uprzeć to mogłyby być interesujące (nie tylko ze względu na ciekawe kształty niektórych z nich) - niestety, Zbyszek146 znalazł je i wyciągnął z ziemi.
Zbyszek146

PostWysłany: 23 Paź 2008, 21:35    Temat postu: rdzeń cyba jest i nie tylko Odpowiedz z cytatem

Moim skromnym zdaniem chyba jednak jest tu kilka rdzeni w tym jeden z czekoladowego krzemienia jurajskiego .Poniżej dodatkowe zdjęcie a na nim :1.rdzeń wiórowy przyjmujący formę stożkową ,2 rdzeń wiórowy -forma baryłkowa,rdzeń wiórkowy na bazie odłupka
poniżej odłupek,na drugiej stronie pozostałości kory i śladami retuszu,dalej fragment ostrza wykonanego na bazie wiórka czekoladowego oraz duży wiór Te i pozostałe krzemienie wydobyła na światło dzienne tegoroczna działalność rolnicza i to na obszarze zaledwie kilkunastu metrów kwadratowych/lokalizacja precyzyjnie określona-GPS/ . Przypadek? - raczej nie ale ocenę i dalsze kroki pozostawiam fachowcom.
Tak naprawdę dopiero po wymyciu można było zobaczyć ślady- działalności człowieka.Myślę ,że jakby znowu pójść na ten obszar to po dalszych zabiegach rolnych może nie być już żadnego śladu albo.......
głęboko czeka ich znacznie więcej/ zajmą się tym fachowcy /

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lakota

PostWysłany: 23 Paź 2008, 22:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hejj, witaj Zbyszku. Faktycznie jak już wcześniej wspomniałem w materiale krzemiennym, który zaprezentowałeś nam na łamach tego forum, jest kilka zniszczonych odłupków i wiórów co doskonale widać na zdjęciu, które zamieściłeś w swoim ostatnim poście. Co do rdzeni to na powyższym zdjęciu dostrzegam na pewno tylko jeden rdzeń - ten środkowy, natomiast pozostałe dwa mogą być naturalne, z tym że mają fajnie ukształtowane powierzchnie. Jeden jest silnie spatynowany. Natomiast co do odłupka to na zdjęciu nie widać żadnych śladów retuszu. Widać za to silnie zniszczone krawędzie. Niestety tylko tyle da się odczytać ze zdjęcia. W pobliżu jakiej miejscowości znalazłeś te "skarby"?
Max
Administrator

PostWysłany: 24 Paź 2008, 15:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jutro podlacze temat do "Identyfikacja krzemiennych narzedzi" na tym subforum. Informuje z gory, zeby potem nie szukac. Wink
http://www.archeolodzy.org/forum/7-vt261.html?start=90
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Zbyszek146

PostWysłany: 24 Paź 2008, 16:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lakota napisał(a):
hejj, witaj Zbyszku. Faktycznie jak już wcześniej wspomniałem w materiale krzemiennym, który zaprezentowałeś nam na łamach tego forum, jest kilka zniszczonych odłupków i wiórów co doskonale widać na zdjęciu, które zamieściłeś w swoim ostatnim poście. Co do rdzeni to na powyższym zdjęciu dostrzegam na pewno tylko jeden rdzeń - ten środkowy, natomiast pozostałe dwa mogą być naturalne, z tym że mają fajnie ukształtowane powierzchnie. Jeden jest silnie spatynowany. Natomiast co do odłupka to na zdjęciu nie widać żadnych śladów retuszu. Widać za to silnie zniszczone krawędzie. Niestety tylko tyle da się odczytać ze zdjęcia. W pobliżu jakiej miejscowości znalazłeś te "skarby"?

Witam
Masz rację zdjęcia czasami mylą ale metoda porównawcza jest jedna z metod datowania i klasyfikacji artefaktów . Moja ocenę ,że możne to być rdzeń oparłem na analizie zdjęć z jednego ze stanowisk mezolitycznych
Ostatnio przeglądałem wyniki badan z okresu epoki kamiennej i natrafiłem na fotograficzną dokumentację z wyników odkryć na stanowisku Polkowice8 ,prowadzone przez ,dr .Mirosława Mosojć. Zwróciłem uwagę szczególnie na zdj nr9 przedstawiające rdzeń i narzędzia wiórowe.
Poniżej zamieszczam zdjęcie porównawcze

Sam osadź -czy nie są podobne?
Druga strona odłupka

Znalezisko z okolic Strzelec Opolskich
lakota

PostWysłany: 24 Paź 2008, 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hejj. Niektóre krzemienie do złudzenia przypominają rdzenie z powodu specyficznie ukształtowanych powierzchni dlatego tak łatwo jest o pomyłkę. Pomimo podobieństwa Twojego znaleziska z rdzeniem ze st. POLANOWICE 8 nadal skłonny jestem twierdzić, iż może to być geofakt. Sam się kiedyś "przejechałem" na czymś takim. Trzeba by oglądnąć ów "rdzeń" z każdej strony żeby stwierdzić na 100% co to jest. A co do odłupka to można powiedzieć tylko tyle, że jest to odłupek z silnie zniszczoną krawędzią. Wiór jest wiórem - to nie ulega wątpliwości. Nie da się na podstawie podobieństwa z fotografiami innych, już określonych artefaktów, określić chronologii wiórów nieretuszowanych. Wióry mają stosunkowo długą metrykę więc równie dobrze może być to górny jak i schyłkowy paleolit czy epoka brązu i takie wnioskowanie- w tym konkretnym przypadku- co do chronologii, tylko na podstawie wizualnego podobieństwa jest niedozwolone. pozdrawiam
Zbyszek146

PostWysłany: 24 Paź 2008, 23:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za wskazówki Cool
I tak ten materiał będzie weryfikowany ,więc niepotrzebnie robię sobie zbytnia nadzieję ,ze znalezisko może być bardzo stare ale równie dobrze możne pochodzić także i z wczesnego okresu żelaza. Ciekawe w tym wszystkim jest to ,że kilka ciekawych krzemieni znalazło się w tak niewielkim obszarze a tak duża ilość jaszcze nigdy nie była znaleziona w naszej okolicy i dlatego się z tego cieszę .Ja jestem tylko "zwiadowcą".
ale ciesz ę się ,nawet z tego jednego dobrego rdzenia /czekoladowa dwójka
Very Happy /-Wiem ,że to jest dopiero "szczyt góry lodowej" znalezisk z wyrobów kamiennych w tym miejscu a resztą zajmie się "zawodowa armia" Wink
Zbyszek146

PostWysłany: 25 Paź 2008, 0:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbyszek146 napisał(a):
Dzięki za wskazówki Cool
I tak ten materiał będzie weryfikowany ,więc niepotrzebnie robię sobie zbytnia nadzieję ,ze znalezisko może być bardzo stare ale równie dobrze możne pochodzić także i z wczesnego okresu żelaza. Ciekawe w tym wszystkim jest to ,że kilka ciekawych krzemieni znalazło się w tak niewielkim obszarze a tak duża ilość jaszcze nigdy nie była znaleziona w naszej okolicy i dlatego się z tego cieszę .Ja jestem tylko "zwiadowcą".
ale ciesz ę się ,nawet z tego jednego dobrego rdzenia /czekoladowa dwójka
Very Happy /-Wiem ,że to jest dopiero "szczyt góry lodowej" znalezisk z wyrobów kamiennych w tym miejscu a resztą zajmie się "zawodowa armia" Wink

W załączeniu jeszcze kilka ujęć tego wątpliwego rdzenia -gdzie bardzo ciekawie wygląda górna cześć krzemienia -

i trzeci krzemień z równoległymi "negatywami"

lakota

PostWysłany: 25 Paź 2008, 0:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czemu wczesna epoka żelaza? Nikt nie wspominał o tej epoce odnośnie Twoich "skarbów". Napisałeś że znalazłeś te krzemienie niedaleko Strzelec Opolskich, ok. Podaj nazwę najbliższej miejscowości ponieważ wbrew temu co piszesz na tym terenie jest mnóstwo stanowisk arch. z epoki kamienia i nie tylko - z epoki żelaza również. Piszesz że materiał ten będzie weryfikowany - co przez to rozumiesz (nie kumam) i przez KOGO? Na podstawie zamieszczonych przez
ciebie fotek widać że 90% Twoich krzemiennych "skarbów" to zwykłe polne kamyki trochę zniekształcone różnymi chemiczno - fizycznymi procesami (transport + procesy wietrzenia itp. itd.) Zazwyczaj jest tak że tacy "zwiadowcy" jak Ty niszczą stanowiska archeologiczne. Nawet te zaburzone przez orkę, itp. To tytułem wstępu...
Z poważaniem: Lakota
Zbyszek146

PostWysłany: 25 Paź 2008, 11:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Owszem w wiosce Dolna i Wysoka zostały odkryte wyroby z końcowego paleolitu ale jest to sprawa przedwojenna.Natomiast w samych Strzelcach Opolskich jest min jedno stanowisko zarejestrowane i zweryfikowane przez WUOZ /notabene dzięki mojej pracy zwiadowczej/..Dalsze 7 czeka na polowa weryfikacje , bo same wyroby zostały już pozytywnie zweryfikowane przez archeologów z ZEK UWr..Istnieje także dokumentacja kartograficzna-fotograficzna /punktowa lokalizacja ,opis gleby, itp/.
Dlaczego mówiłem o epoce żelaza bo,ostatnie znalezisko jest zlokalizowane w pobliżu osady hutniczej z okresu kultury przeworskiej /moje zweryfikowane i zarejestrowane ubiegłoroczne odkrycie/ .Kilkadziesiąt metrów od krzemieni występują minn duże zgorzele dymarkowe i kawałki częściowo przetopionej rudy darniowej a także fragmenty ceramiki grafitowej/zlokalizowane i ...pozostało na polu-pewnie po orce -zniknie-ale to już podobno nie moja sprawa.
Jest mi trochę smutno ,że uważasz ,ze niszczę stanowisko ale go tam jeszcze nie ma - bo jak ma być skoro nikt jeszcze je nie zarejestrował?
Dzięki temu forum próbuje się czegoś więcej nauczyć dlatego zadaje pytania ,ale widzę ,że większość postów tej części forum "obraca się wokół moich materiałów.czyżby nie było w ostatnim czasie jakiś spektakularnych odkryć z epoki kamiennej ?
W czasie wakacji byłem na jednym z takich badań :w Sowinie w woj opolskim- a jest to prawdopodobnie stanowisko z okresu kultury magdaleńskiej.....
Zbyszek146

PostWysłany: 16 Gru 2008, 0:03    Temat postu: Odłupek ale jaki? Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie
Czy na podstawie poniżej załączonych zdjęć można określić czy jest to odłupek intencyjny czy tez tzw" traktorek" ,tzn krzemień rozbity za pomocą pługa

Zbyszek146

PostWysłany: 31 Gru 2008, 16:47    Temat postu: Musterian? Odpowiedz z cytatem

Krzemień ,który prezentuje poniżej posiada bardzo ciekawą"konstrukcję" wykonania
Dośrodkowo wykonane negatywy mogą sugerować ,że został on wykonany w technice mustierskiej znanej w okresie końca paleolitu

W takim towarzystwie wyorał go jesienny pług w okolicach Strzelec Opolskich

Co to może być:rdzeń krążkowy ,odłupek lub narzędzie wnękowe?
gietki

PostWysłany: 11 Cze 2009, 15:26    Temat postu: Mój kamyk Odpowiedz z cytatem

Witam.
Znalazłem w warsztacie ojca kamień, mówi że dostał go od swojego stryja który kiedyś mieszkał gdzieś w woj. lubelskim i znalazł go podobno podczas orania czy przekopywania pola lub ogródka.
Jego wymiary w mm:
długość 85
szerokość w najszerszym miejscu 42
grubość też największa 22

http://images40.fotosik.pl/137/ead441aa21b995d3m.jpg
http://images43.fotosik.pl/141/064e8dde0ad3d8cam.jpg
http://images40.fotosik.pl/137/73e8d7c1e29eeb52m.jpg
http://images47.fotosik.pl/142/e4c44ff285039223m.jpg
http://images46.fotosik.pl/142/e8916112fd7fa5abm.jpg
http://images45.fotosik.pl/142/3e4d6cec4e635e23m.jpg

Proszę kogś kto się na tym zna, do czego kamień służył.
I z jakiego okresu może pochodzić.
Kamień jest bardzo dokładnie oszlifowany przez co nie jestem pewien czy nie jest on jakąś nowożytną podróbką, posiada jednak liczne wżery (siwe miejsca) przez co nie wiem sam co o nim myśleć. Nie mam żadnego doświadczenia w tych sprawach.
Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 11 Cze 2009, 15:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niewielki, ale moze to byc neolityczna siekierka kamienna.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Vapnatak

PostWysłany: 11 Cze 2009, 18:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem podobnego zdania, że jest to neolityczna siekierka gładzona.

vapnatak
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Identyfikacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 8 z 10

Skocz do: