Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Geneza Słowian
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Średniowiecze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Atimeres

PostWysłany: 10 Lis 2009, 16:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaczmarek napisał(a):
Atimeres napisał(a):
Coś ciekawego i bardzo waznego na temat genezy Slowian na polskiej ziemi
http://forum.histmag.org/index.php?topic=8748.msg203077#new.
Potwierdza się to, co kilku antropologów na podstawie cech morfologicznych czaszki twierdziło już w połowie XX wieku.
Pisałem o tym w wątku "kultura łużycka".
Nie może być inaczej, bo te geny wykształcają te cechy czaszki co je antropolodzy używali w badaniach.POZMKP.S. Szczególnie zabawne w archeologicznych rekonstrukcjach lansowanych także tutaj na tym forum jest twierdzenie o wymianie ludności i pustce osadniczej. Ciekawe czy dożyję czasów gdy mity te upadną raz na zawsze.

Coś jednak musiało wtedy byc nadzwyczajnego, co Robert Dąbrowski nazwał: kryzys biokulturowy (Populacje ludzkie, s. 89), a Leciejewicz (Słowianie Zachodni) zmiana wzorców kulturowych. Coś sie musiało stać? Wędrówski ludów?, zarazy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kaczmarek

PostWysłany: 10 Lis 2009, 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Atimeres napisał(a):
Kaczmarek napisał(a):
Atimeres napisał(a):
Potwierdza się to, co kilku antropologów na podstawie cech morfologicznych czaszki twierdziło już w połowie XX wieku.
Nie może być inaczej, bo te geny wykształcają te cechy czaszki co je antropolodzy używali w badaniach.POZMKP.S. Szczególnie zabawne w archeologicznych rekonstrukcjach lansowanych także tutaj na tym forum jest twierdzenie o wymianie ludności i pustce osadniczej. Ciekawe czy dożyję czasów gdy mity te upadną raz na zawsze.

Coś jednak musiało wtedy byc nadzwyczajnego, co Robert Dąbrowski nazwał: kryzys biokulturowy (Populacje ludzkie, s. 89), a Leciejewicz (Słowianie Zachodni) zmiana wzorców kulturowych. Coś sie musiało stać? Wędrówski ludów?, zarazy?

Przecież dokładnie wiesz co się stało w obszarze kulturowym i politycznym. Laughing
Powrót do góry
Atimeres

PostWysłany: 11 Lis 2009, 11:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaczmarek napisał(a):
Atimeres napisał(a):
Kaczmarek napisał(a):
Atimeres napisał(a):

Przecież dokładnie wiesz co się stało w obszarze kulturowym i politycznym. Laughing
Nie zgadza sie mi to jednak z tym, co tak mocno podkresla Cebreszuk 2001, s. 24 i nast., pisząc o sakralności form materialnych, które były utrzymywane w niezmienności przez setki lat, własnie ze względów jakby kultowych.
Czemu więc ta prawidłowość tu by nie zaistniała?
Czemu tu kultura materialna tak łatwo została porzucona, a potem uwsteczniona?

Ostatnio zmieniony przez Atimeres dnia 03 Gru 2009, 23:01, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Kaczmarek

PostWysłany: 11 Lis 2009, 15:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Atimeres napisał(a):

Nie zgadza sie mi to jednak z tym, co tak mocno podkresla Cebreszuk 2001, s. 24 i nast., pisząc o sakralności form materialnych, które były utrzywane w niezmienności przez setki lat, własnie ze względów jakby kultowych. Czemu więc ta prawidłowość tu by nie zaistniała? Czemu tu kultura materialna tak łatwo została porzucona, a potem uwsteczniona?

Po II wojnie też się nam uwsteczniło i gonimy cywilizacyjnie świat, a nawet nam do tego dopłacają. Idea
A możesz napisać jak cytowany Autor doszedł, badając przedmioty, do koncepcji sakralności itp. Sorry, nie mam tej pozycji. I "Jakby" to coś mniej niż "ze" : [ze względów jakby kultowych] - domniemanie?
Powrót do góry
Atimeres

PostWysłany: 11 Lis 2009, 15:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaczmarek napisał(a):
Atimeres napisał(a):

Nie zgadza sie mi to jednak z tym, co tak mocno podkresla Cebreszuk 2001, s. 24 i nast., pisząc o sakralności form materialnych, które były utrzywane w niezmienności przez setki lat, własnie ze względów jakby kultowych. Czemu więc ta prawidłowość tu by nie zaistniała? Czemu tu kultura materialna tak łatwo została porzucona, a potem uwsteczniona?
Po II wojnie też się nam uwsteczniło i gonimy cywilizacyjnie świat, a nawet nam do tego dopłacają. Idea
A możesz napisać jak cytowany Autor doszedł, badając przedmioty, do koncepcji sakralności itp. Sorry, nie mam tej pozycji. I "Jakby" to coś mniej niż "ze" : [ze względów jakby kultowych] - domniemanie?

Jest to tytuł, któru co dopiero kupiłem od jakiegos poznańskiegho internetowego agenta ksiązkowego.: "Schyłek neolitu i poczatek epoki brązy w strefie południowo-zachodniobałtyckiej(III i początki II tys. przed Chr.)", 2001, Wydawnictwo UAM.
Własnie studiuje tę książkę. W sposód doskonały i logiczny opisuje i systematyzuje kultury swojej strefy. Zwłaszcza mi chodziło o krąg ceramiki sznurowej, którą reprezentuje głownie kultura grobów jednostkowych, moim zdaniem - ściśle słowiańska. Zastanawiam się teraz nad ceramiką amfor kulistych.
Ten temat o sakralności, czyli o religijnym charakterze form archeologicznych zainteresował mnie, a zarazem zaniepokoił. Wydaje się mi to trochę, czy dużo, podejrzane. Warto ten temat przedyskutować.

Ostatnio zmieniony przez Atimeres dnia 03 Gru 2009, 23:03, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Atimeres

PostWysłany: 11 Lis 2009, 16:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaczmarek napisał(a):
Atimeres napisał(a):

W tej księgarni kupiłem:
Była to ksiegarnia Wieśława Juszczaka: biuro@fkwj.pl[/list][/list]
Powrót do góry
Kaczmarek

PostWysłany: 11 Lis 2009, 16:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Atimeres napisał(a):

Jest to tytuł, któru co dopiero kupiłem od jakiegos poznańskiegho internetowego agenta ksiązkowego.: "Schyłek neolitu i poczatek epoki brązy w strefie południowo-zachodniobałtyckiej(III i początki II tys. przed Chr.)", 2001, Wydawnictwo UAM.
Własnie studiuje tę książkę. W sposód doskonały i logiczny opisuje i systematyzuje kultury swojej strefy. Zwłaszcza mi chodziło o krąg ceramiki sznurowej, którą reprezentuje głownie kultura grobów jednostkowych, moim zdaniem - ściśle słowiańska. Zastanawiam się teraz nad ceramiką amfor kulistych.
Ten temat o sakralności, czyli o religijnym charakterze form archeologicznych zainteresował mnie, a zarazem zaniepokoił. Wydaje się mi to trochę czy dużo podejrzane. Warto ten temat przedyskusutować.

Dzięki!
Chyba warto to zdobyć, ale piszesz: "Zwłaszcza mi chodziło o krąg ceramiki sznurowej, którą reprezentuje głownie kultura grobów jednostkowych, moim zdaniem - ściśle słowiańska".

To stwierdzenie budzi mój niepokój. Ceramika etniczna?
Jeszcze raz odsyłam do poglądów znawców współczesnej archeologii:
http://www.archeologiczne.fora.pl/interpretacja-zrodel-archeologicznych,8/plemiona-a-archeologia,658.html
Tam m.in napisano: "Archeolog nie ma żadnego narzędzia, żeby dokonywać identyfikacji etnicznych. A jeśli któryś archeolog takich identyfikacji dokonuje, to wykracza poza swoje kompetencje."
Wspólnie z innymi może [...], ale to już inny wymiar badań - multidyscyplinarne.
POZ
MK
Powrót do góry
Atimeres

PostWysłany: 13 Lis 2009, 18:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaczmarek napisał(a):
Atimeres napisał(a):

Ten temat o sakralności, czyli o religijnym charakterze form archeologicznych zainteresował mnie, a zarazem zaniepokoił. Wydaje się mi to trochę czy dużo podejrzane. Warto ten temat przedyskusutować.

Dzięki!
Chyba warto to zdobyć, ale piszesz: "Zwłaszcza mi chodziło o krąg ceramiki sznurowej, którą reprezentuje głownie kultura grobów jednostkowych, moim zdaniem - ściśle słowiańska".

To stwierdzenie budzi mój niepokój. Ceramika etniczna?
Jeszcze raz odsyłam do poglądów znawców współczesnej archeologii:
http://www.archeologiczne.fora.pl/interpretacja-zrodel-archeologicznych,8/plemiona-a-archeologia,658.html
Tam m.in napisano: "Archeolog nie ma żadnego narzędzia, żeby dokonywać identyfikacji etnicznych. A jeśli któryś archeolog takich identyfikacji dokonuje, to wykracza poza swoje kompetencje."
Wspólnie z innymi może [...], ale to już inny wymiar badań - multidyscyplinarne.POZ MK

Ceramika jest wytworem kultury, podobnie jak, choc w znacznie wiekszym stopniu - język.
Skoro mówi sie o kulturze takiego czy innego narodu słowiańskiego, germańskiego, arabskiego, to dlaczego nie o materialnych wytworach, zwłaszcza rękodzielniczych?
W pewnym wypadku wspólnota moze przyjąć cudzy język, i wcale nie musi być gorsza w jego użytkowaniu; jeśli wspólnota doda jakiś swój element kultury jezyka, wtedy ten język jest elementem rozpoznawczym tej wspólnoty.
Podobnie mozna przyjąć cudzą technikę wytwarzania , ozdabiania i użytkowania gliniaków, wysisnac na niej swoje pietno i wtedy ona bvędzie znakiem rozpoznawczym wspólnoty.
No przecież czyms się te ludy w końcu róznią, po czyms się je poznaje. Nieprawda?
A że archeologia niekiedy nie dysponuje wystaczającymi narzędziami rozpoznawczymi, to inna sprawa.
Powrót do góry
Atimeres

PostWysłany: 08 Gru 2009, 14:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wojciech napisał(a):
Chodzi chyba o pojawienie się na naszych ziemiach. To już jest problem poprzednich pokoleń. Tu chodziło o politykę. Nie wiemy nawet kiedy i jak Słowianie uformowali się jako konkretna grupa ludności.

No, coś jednak zaświtało!
Amerykańsko-rosyjska genealogia genetyczna Y-DNA, A. Klesow i I. Rożanskij, wczoraj opublikowali (po rosyjsku niestety) analizę materiału nowo odkrytej haplogrupy R1a1a7, wskazującą na miejsce i czas etnogenezy Słowian.
Zobacz link do owej publikacji, zamieszczony na stronie:
www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/polacy.htm

Zobacz tam pod koniec rozdz. 6.
Uważam jednak, że tym środowiskiem etnogenezy Słowian była nie dopiero populacja "polskiej" haplogrupy R1a1a7. lecz tej ojcowskiej R1a1a, która w Europie przebywa od ponad 11 tysięcy lat.
Przecież ona miała jakiś jezyk, a był to przecież język co najmniej indosłowiański.
Z niego przecież wyłonili się także Ariowie indo-irańscy, z którymi jesteśmy nadal bliscy językowo, choć już mniej kulturowo.
Chyba dojdzie do jakiegoś pojednania autochtonistów i allochtonistów.
.

Nie używaj proszę czerwonego koloru, posługują się nim moderatorzy. Jest jeszcze kilka kolorów do wyboru, prezentują się równie dobrze... Wink
Max
Powrót do góry
Atimeres

PostWysłany: 19 Gru 2009, 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wreszcie, old 17 XII, mamy coś, co może pojednać autochtonistów i allochtonistów.
Ustalono i datowano kolejną, najmłodszą genetyczną haplogrupę Y-DNA
populacji słowiańskiej na polskiej ziemi.
Ta najmłodsza pochodzi z około 1600 lat temu
Poprzednie Peter Gwozdz (bardzo solidny uczony!) datuje na około 2500, a inną na 3500 lat temu.
Zasadniczą haplogrupę R1a1a*, typ K, datuje na ponad 6000 lat temu, czasy przed kulturą kurhanową.
Jest jeszcze coś starszego, ale nie rozpoznano szczegółów dokładnie.
Zresztą, ci staruszkowie nie zdołalibyby pojednać tak bardzo skłóconych archeologów!

Zob. na mapie FamilyTreeDNA:
http://www.familytreedna.com/public/polish/default.aspx?section=yresults
Tam nad mapą (otwiera sie powoli!) trzeba kliknięciem w okienku
"Please select a Group"
wybrać haplogrupę R1a i odpowieni jej typ.

B R A W O, M Ł O D Z I E Ż !
.
Powrót do góry
Atimeres

PostWysłany: 29 Gru 2009, 22:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe drzewo genealogi Y-DNA Słowian autorstwas Igora Rożanskiego
grudzień 2009
Czternaście gałęzi drzewa genealogicznego słowiańskiej haplogrupy R1a1a i jej podgrup.
Zob. na forum Rodstwo.ru.
http://www.rodstvo.ru/forum/index.php?showtopic=1056&st=120
Zob. odpowiednie mapy obecności gałęzi-haplotypów: Google-Mapy
http://maps.google.com/maps/user?uid=107019925182399448068&hl=pl&ie=UTF8&num=5&ptab=2&sa=N&start=0

Kolory gałęzi na drzewie genealogicznym:
żółty -gałęzie "reliktowe", zob. mapa 1.
niebieski - gałęzie europejskie
zielony - gałęzie europejskie graniczne
różowy - gałęzie eurazyjskie
pomarańczowy - starsza skandynawska

Kolejno gałęzie (w tym pióropuszu) od lewej:
(bez bocznych - "reliktowych")
1. środkowoeuropejska r1a1a7
2. zachodniosłowiańska r1a1a7
3. zachodniokarpacka
4. północnoeurazyjska
5. południowoeurazyjska
6.zachodznioeurazyjska
7. środkowoeurazyjska
8. bałtycko-karpacka
9. północnokarpacka
10. starsza skandynawska
11. młodsza skandynawska
12-13. dwie północno-zachodnie
14. żydzi aszkenazyjscy
Nazwy gałęzi są, z konieczności, dość arbitralnie przyjęte.

Czas drzewa R1a1a: około 15000 lat Rozgałęzienie drzewa: około 7000 lat temu
(zob. na dole obok drzewa, po lewej,
podziałka skali czasu - odcinek 1000 lat)
.
Powrót do góry
Kaczmarek

PostWysłany: 29 Gru 2009, 23:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Atimeres napisał(a):
grudzień 2009

.

Przepraszam. Kim jest ten Autor. Jaką ma afiliację jego praca?
Czy to ten facet? http://www.facebook.com/people/Igor-Rozanski/1058490283
Powrót do góry
Atimeres

PostWysłany: 30 Gru 2009, 9:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaczmarek napisał(a):
Atimeres napisał(a):
grudzień 2009 .

Przepraszam. Kim jest ten Autor. Jaką ma afiliację jego praca?
Czy to ten facet? http://www.facebook.com/people/Igor-Rozanski/1058490283
Nie wiem. Wiadomo tylko, że jest dobrym genetykiem, w Rosji wysoko cenionym.
Igorów i Rożanskich w Rosji i na Ukrainie w bród!
Genealogię owego autora opracowywali na forum Rodstvo.ru.
Dyskutanci łączyli go z jakimś "szlachetnej krwi" rodem Rożanskich.

Jego genealogia haplogrupy R1a1a jesto świezo opracowana, przygotowana do wydania książkowego (autorstwa Klyosov-Rożnaskij).
Publiczna dyskusja nad koncepcjami tego drzewa toczyła się ponad rok, a własciwie kilka lat.
Podałem link do fragmentu tego forum.
A tu dwa, kolejne zestawienia stron i tematów:
http://www.rodstvo.ru/forum/index.php?showforum=4
http://www.rodstvo.ru/forum/index.php?showforum=5

P.S.Ten z Facebuka to ktoś inny, raczej jakiś Amerykaniec, skoro rodzina jego ma imiona przeważnie angielskie.
Genetyk zaś mieszka w Rosji.

A może to ten?
http://pl.linkedin.com/in/igorrozanski
Powrót do góry
Kaczmarek

PostWysłany: 30 Gru 2009, 11:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Atimeres napisał(a):
...Nie wiem. Wiadomo tylko, że jest dobrym genetykiem, w Rosji wysoko cenionym....

To jest ważne w jakim laboratorium powstają wyniki cytowanych badań i jaki zespół je tworzy. Jeśli tego nie znamy, to powstaje "żurnalistyka". Byłbym ostrożny z cytowaniu tych "rewelacji". Muszą mieć swoją metrykę - afiliację.
Powrót do góry
Atimeres

PostWysłany: 30 Gru 2009, 12:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaczmarek napisał(a):
Atimeres napisał(a):
...Nie wiem. Wiadomo tylko, że jest dobrym genetykiem, w Rosji wysoko cenionym....
To jest ważne w jakim laboratorium powstają wyniki cytowanych badań i jaki zespół je tworzy. Jeśli tego nie znamy, to powstaje "żurnalistyka". Byłbym ostrożny z cytowaniu tych "rewelacji". Muszą mieć swoją metrykę - afiliację.
Proszę mnie nie postrzegać jak gimnazjalistę, który nie ma rozeznania w naukowości prac.
Przestudiowałem w tej dziedzinie i mam u siebie już setki publikacji zachodnich i wschodnich, w tym polskich (np. z ośrodka genetyki bydgoskiej) i rosyjskich, np. kilkanaście zeszytów
Proceedings of the Russian Academy of DNA Genealogy - wartościowy dwumiesięcznik
http://stores.lulu.com/temosh
To mi ułatwia porównanie wartości.
Niepokoi mnie snobizm polskich naukowców. Ta sama praca, jęśli jest opublikowana w polskim piśmie otrzymuje np. 4 lub 6 punktów, natomiast opublikowana w amerykańskim, może mieć 24 lub 30 punktów.!
Więc w końcu co punktujemy? Wartośc merytoryczną czy renomowanych bogatych wydawców?
Kiedy Klosow publikował głównie w j. rosyjskim, w owym Preceedings, na polskim forum Historycy, i nie tylko tu, bardzo go ośmieszali.
Gdy po roku czy dwóch opublikowano go wreszcie w Journal of Genetic Genealogy, wszyscy sie rozpisują i cytują tę pracę.
Czyżby merytoryczna wartość uległa podwyższeniu?

Laboratoria amerykańskie na pewno górują nad wschodnioeuropejskimi. Ale rezultaty analiz są dostępne całej swiatowej nauce (jeśli ma pieniądze na zakup). I dlatego w analizach teoretycznych bierze udział cała światowa nauka.
Klosow i Rożanski mieli dostęp do tego samego materiału w bazie Ysearch, co Underhill. Na tej podstawie już rok wcześniej wydzielili haplotypy środkowoeuropejskie i zachodniosłowiańskie w haplogrupie R1a1a. I o tym pisali.
Ale Underhill mial bardziej bezpośredni dostep do bogatego laboratorium amerykańskiego (poszukiwania mutacji w SNP są bardzo drogie!), dlatego udało się mu wykryć konkretną mutację w SNP, M458, o której w Rosji juz wcześniej było wiadomo, że musi być dla owych haplotypów środkowo-europejskiego i zachodniosłowiańskiego.
Ale większa sława przypadła Underhillowi, niż Klosowi czy Rożańskiemu, choc wartość pracy taka sama, a może tych drugich większa.
W datowaniu mutacji Klosow na pewno daleko góruje nad Underhillem, od dawna, jego wyniki były mi znane dawno, choc praca w JoGG dopiero w listopadzie się ukazała.
Czy publikacja w JoGG obiektywnie coś zmieniła?
Tak, ale tylko u snobów zachodniej literatury naukowej! Juz teraz nie mogą Klosowa lekkomyślnie ośmieszać!
.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Średniowiecze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 5 z 6

Skocz do: