Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

45 działalności COMBINED PREHISTORIC EXPEDITION

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Archeologia śródziemnomorska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ZbigoslawDołączył: 07 Maj 2009
Posty: 1

PostWysłany: 07 Maj 2009, 15:25    Temat postu: 45 działalności COMBINED PREHISTORIC EXPEDITION Odpowiedz z cytatem

Jubileuszowa Sesja poświęcona 45-leciu działalności

COMBINED PREHISTORIC EXPEDITION

(Wspólna Ekspedycja Prahistoryczna)


Combined Prehistoric Expedition jest największą i najdłużej bez przerwy działającą na świecie ekspedycją prahistoryczną. Geneza jej sięga akcji ratowania zabytków nubijskich zagrożonych budową Tamy Asuańskiej w początku lat 60-tych XX wieku. W ciągu 45 lat nieprzerwanej działalności objęła różne regiony krajów północno-wschodniej Afryki – Egiptu, Sudanu i Etiopii. Nazwę swą Combined Prehistoric Expedition zawdzięcza temu że przez cały czas trwania miała charakter międzynarodowy, angażując, obok stałego zespołu polsko-amerykańskiego, badaczy różnej specjalności z kilkunastu krajów z trzech kontynentów. Wyniki badań opublikowano w kilkunastu książkach i trudnej do policzenia ilości artykułów naukowych. Od początku Combined Prehistoric Expedition ściśle związana jest z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w strukturze którego figuruje jako Misja w Egipcie. Celem sesji jest podsumowanie dotychczasowych osiągnięć oraz przedstawienie najnowszych odkryć.


Sesja, zorganizowana w ramach działalności Komitetu Nauk Pra-i Protohistorycznych PAN, odbędzie się w dniu 14 maja (czwartek) i rozpocznie się o godz. 12.00 w sali posiedzeń Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, al. Solidarności 105.


PROGRAM SESJI:
12.00 Otwarcie Sesji
12.05 Dr Jacek Kabaciński: Combined Prehistoric Expedition – 45 lat działalności.
12.45 Prof.. dr hab. Romuald Schild: Neolityczne centrum kultowe Nabta Playa.
13.30 Przerwa na kawę
13.45 Prof. dr hab. Michał Kobusiewicz: Rytuał pogrzebowy w schyłku neolitu w rejonie Gebel Ramlah.
14.30 Dyskusja
15.00 Zakończenie Sesji


W pierwszym wystąpieniu dr Jacek Kabaciński omówi blisko pół wieku trwającą nieprzerwanie działalność badawczą ekspedycji. Powstała ona w 1963 roku podczas wielkiej międzynarodowej akcji ratowania zabytków nubijskich zagrożonych wylewem spowodowanym budową Wielkiej Tamy Asuańskiej. Po zakończeniu tej akcji badano nadal prahistorię doliny Nilu w Egipcie i w Sudanie oraz tereny pustynnych rejonów wschodniej Sahary. Dzięki tym badaniom dowiedziono że, wbrew poprzednim twierdzeniom, tereny te były miejscem intensywnego rozwoju prahistorycznych społeczności ludzkich który w końcu doprowadził do powstania starożytnych cywilizacji Egiptu i Sudanu. Wiemy też obecnie że północno wschodnia Afryka była jednym z najstarszych ośrodków wytwarzania naczyń ceramicznych a także jednym z najstarszych miejsc gdzie zapoczątkowano hodowlę bydła.

Kilka lat poświęcono też badaniom w Etiopii gdzie odkryto bogate ślady działalności łowców ze starszej epoki kamienia którzy żyli tu przed blisko 200 tysiącami lat.

Aby poznać bliżej i lepiej zrozumieć sposoby życia w tych odległych czasach, oprócz archeologów, w pracach Ekspedycji zawsze udział brali specjaliści z bardzo wielu dziedzin nauki takich jak antropologia, geologia, biologia a nawet astronomia.

Drugi referat wygłosi profesor Romuald Schild – wieloletni Dyrektor Ekspedycji. Opowie on o niedawnym odkryciu wielkiego Centrum Ceremonialnego jakie powstało przed siedmiu tysiącami lat w południowej strefie dzisiejszej Pustyni Zachodniej w Egipcie, w okolicach góry zwanej dziś Gebel Nabta. Panujący wówczas dużo wilgotniejszy klimat, o czym wiadomo także dzięki badaniom Ekspedycji, powodował że dzisiejsza, wyjątkowo surowa pustynia, była wówczas sawanną na której w licznych osadach żyli pasterze z późnej epoki kamienia. Oni to właśnie stworzyli rozległe Centrum Ceremonialne o ważnym znaczeniu kultowym. Stanowili dobrze zorganizowaną społeczność której przywódcy byli w stanie zorganizować budowę z ogromnych głazów konstrukcji zwanych megalitami, kurhany w których chowano członków elity społecznej i całe pola kamiennych steli upamiętniających zmarłych członków plemienia. Posiadali też już znaczną znajomość astronomii czego dowodem jest zachowany krąg kamienny skonstruowany w ten sposób że wykazywał kierunek północy oraz wschód słońca w dniu przesilenia letniego. Mamy wystarczające powody by przypuszczać że gdy przed sześciu tysiącami lat sawanna stała się zbyt sucha by zachować życie. prahistoryczni pasterze, w poszukiwaniu wody, wywędrować musieli do doliny Nilu, gdzie, wnosząc swe osiągnięcia kulturowe, w dużej mierze przyczynili się do powstania cywilizacji starożytnego Egiptu.

W trzecim wystąpieniu profesor Michał Kobusiewicz, obecny Dyrektor Ekspedycji, przedstawi dokonane przed kilku laty ważne odkrycie i przebadanie trzech cmentarzysk towarzyszących wydarzeniom sprzed ponad sześciu tysięcy lat omówionym w poprzednim referacie. Na cmentarzyska te natrafiono w pobliżu wspomnianego Gebel Nabta w okolicy góry nazwanej Gebel Ramlah. Niewątpliwie ludzie tu pochowani związani byli z twórcami wspomnianego Centrum Ceremonialnego. Odkryto razem 69 pochówków osób różnej płci i wieku. Zmarłych chowano zgodnie z wierzeniami głowa na zachód i twarzą na południe. Do grobów wkładano liczne dary takie jak bogato zdobione naczynia gliniane, biżuterię w postaci bransolet z kości słoniowej i z muszli morskich, kolii paciorków z karneolu, agatu, turkusa, kości i muszli, kamienne palety do rozcierania barwników kosmetycznych – czerwonej i żółtej ochry i zielonego malachitu, różnego rodzaju zdobione pojemniki na te produkty, a także narzędzia i broń wykonane z kamieni różnego rodzaju.

Szczęśliwie żaden grób nie został zrabowany – rzecz bardzo rzadka w Egipcie. Stało się tak dla tego, że krótko po tym gdy rzeczone cmentarzyska były w użyciu, ludzie, na skutek suszy byli zmuszeni opuścić te tereny których nikt już nie odwiedzał aż do przybycia archeologów.

Podczas badania cmentarzysk natrafiono na wyraźne ślady dbałości o zachowanie szczątków ludzkich w stanie nienaruszonym. Ta dbałość stała się potem jednym z podstawowych kanonów wierzeń w starożytnym Egipcie. Jej obecność tysiąc lat wcześniej u ludności ówczesnej sawanny również wskazuje na związek kultury tych plemion z początkami późniejszej cywilizacji nad Nilem.

Badania prahistorii północno-wschodniej Afryki przez zespół z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk będą nadal kontynuowane.

Wszelkie informacje są do uzyskania u Zbigniewa Kubiatowskiego pod adresem mailowym z.kubiatowski@gmail.com numerem telefonu 503-727-929.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MirMiłDołączył: 16 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: 17 Gru 2013, 17:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Był ktoś? Jak było? Dziwię się, że ten temat umiera, to musiało być ciekawe wydarzenie
_________________
Od młodzieży zależy jak historia Polski zostanie zapisana na wieki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zurkanDołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 1

PostWysłany: 13 Kwi 2015, 11:53    Temat postu: post a link Odpowiedz z cytatem

Problem polega na tym, że w naukowych opracowaniach niewiele można znaleźć na ten temat (np. w II tomie Wielkiej Historii Świata, pod redacją prof. Śliwy, nie o tym ani słowa, mimo dość sporawego rozdzialiku o samych Hetytach).
_________________
http://www.cert-killer.net/C4040-251-dumps.html
http://www.cert-killer.net/640-911-dumps.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SynecDołączył: 27 Lip 2015
Posty: 7
Skąd: Żary

PostWysłany: 20 Paź 2015, 13:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłem kiedyś w Grecji i zwiedzałem Mykeny - był ktoś? mogę poratować zdjęciami jak ktoś chce:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Archeologia śródziemnomorska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.