Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Archeologia W Szczecinie!!!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Studia archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krasniczanka

PostWysłany: 16 Maj 2008, 19:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyskusja, jak widzę, powoli zamienia się w odbijanie piłeczki. Czuję, że teraz leci ona w moją stronę i żal byłoby pozwolić jej upaść.

Co do programu: nie oczekuj, że każdy ośrodek będzie oferował studentom dokładnie to samo. Tak nigdy nie było i nie będzie. A ilość godzin poszczególnych zajęć, z tego co mi wiadomo, wcale nie jest zależna od spraw finansowych, a od ograniczeń godzinowych i punktowych, ustalonych odgórnie. Wiele ośrodków chciałoby do kanonu wprowadzić tak potrzebne zajęcia jak geomorfologia, archeobotanika itp., ale ograniczeniem są godziny. Jedyną szansą są fakultety i monografy, ale to oznacza, że nie wszyscy adepci archeologii przejdą kurs z takich zajęć. My geomorfologię mieliśmy w ramach specjalności archeologicznej, licencjat rzeczywiście nie ma tego.

Cytat:
Generalnie rzecz biorąc program studiów ujdzie, ale na wstępie zaniża się ich poziom zatrudniając jako wykładowców doktorów

Heh, ręce opadają. Po pierwsze, dlaczego tak wątpisz w przygotowanie merytoryczne doktorów? Na wszystkich uczelniach zajęcia prowadzą też magistrzy, i jakoś nikt nie kwestionuje poziomu ich wiedzy... Po drugie - sam stwierdziłeś, że w programie nie ma tego, kto i co będzie prowadził. Chyba nie sądzisz, że czterech wykładowców będzie męczyło się z całym kierunkiem? Nie wiem jak to będzie rozwiązane. Są profesorowie z antropologii i historii, którzy zapewne też będą wykładać. No i ci straszni doktorzy...

Cytat:
osobiście nie znam przypadku studiów archeologicznych (może poza Warszawą), gdzie na seminarium jest więcej niż 10 osób.

A ja znam Smile. Poza Warszawą oczywiście. I poza Szczecinem naturalnie...

Cytat:
Jedyne co może się nie dezaktualizować, to wąskie prace źródłoznawcze - prace bardziej ogólnikowe nie mają szans

Zgadzam się, ale przyjdzie czas i na takie. Z drugiej zaś strony, nie oznacza to, że prace węższe będą bezwartościowe. I że nie mogą być osadzone w tematyce regionalnej, bo się szybko zdezaktualizują. Wydaje mi się, że są to dwie różne sprawy. Poza tym, nie oszukujmy się, niewiele prac magisterskich ma ambicję bycia odkrywczymi.

Cytat:
Tymczasem materiały z badań ratowniczych prowadzonych w Zachodniopomorskim i tak opracowywane są obecnie w różnych miejscach w Polsce, m.in. w Krakowie...

I co z tego? To chyba dobrze, że ktokolwiek je opracowuje. A odpowiadając w tym samym tonie: a szanowny Rynek Krakowski to bada Wrocław... Czy to umniejsza wartość naukową badań? Nie sądzę...

Nie mam już żadnych górnolotnych sformułowań do dopisania na koniec. Piłeczka odbita...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adi

PostWysłany: 16 Maj 2008, 22:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filimerze czy uważasz, że profesorowie lepiej prowadzą dokumentacje wykopalisk? Jeśli ktoś nie ma tytułu prof. to oznacza, że ma mniejszą wiedzę albo jest gorzej przygotowany? Nic bardziej mylnego... Z całym szacunkiem, ale o jakości prowadzonych badań nie świadczy tytuł, ale osobiste predyspozycje i umiejętności jednostki... To samo dotyczy się studiów. Nie każdy profesor potrafi przekazać swoją wiedzę czasem bywa, iż doktor czy magister zrobią to sto razy lepiej. Zgadzam się, że archeologia to gra zespołowa, ale na równych prawach. Jeśli czytam publikacje to patrzę na jej zawartość, a nie na to kto ją wydał.

I nie padło tu stwierdzenie, że archeologia jest prosta jak budowa cepa... I nikt z piszących z pewnością tak nie uważa więc nie wiem co chciałeś osiągnąć pisząc coś tak oczywistego. A refleksja intelektualna nie przychodzi z wiekiem ale doświadczeniem co nie idzie ze sobą w parze.
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 17 Maj 2008, 14:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może zacznę od odpowiedzi dla Adiego - doświadczenie zdobywa się w różny sposób i na różnych poziomach - doświadczenie terenowe czasem rozwija a czasem wręcz na odwrót - doprowadza do rutyny - doświadczenie naukowca, który przekopał kilka stanowisk i przebrnął przez kilkaset publikacji kształtuje się na zupełnie innym poziomie refleksji i pozwala na pewne kwestie spojrzeć z innej perspektywy. W terenie jakość dokumentacji i eksploracji zależy do zatrudnionych przy badaniach osób - stąd też moja propozycja podziału na stopnie pracowników tychże wykopalisk zaproponowana na tym forum i stąd też moja troska o stworzenie w bliższej lub dalszej perspektywie serwisu z ofertami pracy dla tychże pracowników - bez nich bowiem nie da się dobrze przeprowadzić badań.

Sam pamiętam zresztą czasy, kiedy jako młody student eksplorowałem wraz z innymi ara z warstwą kulturową - za mną ciągnął się sznurek fragmentów ceramiki, a pozostali pracownicy nic nie znajdowali, bo nie byli jeszcze odpowiednio przyuczeni.

Niemniej jednak ludzie, którzy siedzą w tej branży czasem po 50 lat mają z reguły dużo szersze horyzonty - spójrz chociażby na publikacje Gedla, Gedigi i Godłowskiego - wszyscy on kończyli ten sam rok studiów, a jakże inaczej się rozwinęli pod względem spojrzenia na archeologię i jej problemy!

Umiejętności terenowe czy organizacyjne owszem - zdobywa się przez doświadczenie, natomiast umiejętności merytoryczne przychodzą często po jakimś czasie, zwłaszcza kiedy trzeba siąść nad dokumentacją z danego stanowiska i spróbować odgadnąć do czego Ci ludzie używali danych obiektów - tutaj już tylko szerokie spektrum wiedzy merytorycznej pozwala na trafne rozpoczęcie analizy stanowiska, a to przecież stanowi istotę naszych badań.

To, czy profesor potrafi przekazać wiedzę czy nie, to osobna sprawa - zadaniem studenta jest pozyskanie od niego tej wiedzy - zawsze można zapytać i przedyskutować pewne kwestie - ja tego problemu na swoim seminarium magisterskim nie mam.

Kraśniczanko - dla mnie studia to rodzaj bytu kształtowanego dwustronnie - przez wykładowców i studentów, przy czym poziom wiedzy tych pierwszych kształtuje umiejętności merytoryczne i oczekiwania tych drugich - ale zupełnie inaczej kształtuje się to na uczelni, gdzie 3 razy w tygodniu przyjeżdżają wykładowcy z kraju i zza granicy prezentując wyniki swoich badań, a zupełnie inaczej na uczelni, gdzie garstka osób tworzy kierunek i chce przekazać ogromne spektrum wiedzy nie mając odpowiedniego zaplecza. Ja sam nie należałem i nie należę do studentów korzystających chociażby w 50% z możliwości, jakie dają mi studia i ośrodek naukowy, w którym mieszkam i pracuję - stąd też m.in. moje uwagi dotyczące strony merytorycznej studiów.

W Polsce mimo wszystko jest spora różnica jakościowa i merytoryczna między doktorem a profesorem, tak wynika przynajmniej z mojego doświadczenia - natomiast zdarza się spotykać marnych doktorów i dużo bardziej rzeczowych magistrów - i nie jest to bynajmniej opinia wymyślona przeze mnie.

Zresztą to wszystko okaże się w ciągu najbliższych dziesięciu lat, kiedy to absolwenci ze Szczecina zaczną popełniać jakieś poważniejsze publikacje, a dla mnie może trochę wcześniej, jeżeli przyjdzie mi owych absolwentów zatrudniać. Jak na razie mogę tylko zgłaszać mój sceptycyzm wobec takiego czy innego modelu studiów archeologicznych.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
niebyt

PostWysłany: 03 Cze 2008, 23:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brawo, brawo!!!!!
czy te rozmowy prowadzą do czegoś konkretnego?
Powrót do góry
krasniczanka

PostWysłany: 04 Cze 2008, 15:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedynie do przekonania o niemożliwości pogodzenia stanowisk interlokutorów Very Happy . Jak już napisałam - odbijanie piłeczki, ale może coś z tego wyniknie...
Powrót do góry
Darek2009

PostWysłany: 22 Lis 2009, 14:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filimer napisał(a):
No to ładne kwiatki po zmianie ustawy o studiach wyższych - dobrze, że mają tylko uprawnienia do studiów licencjackich i na magisterskie zbyt szybko nie dostaną - tworzenie kierunku archeologia z trzyosobową kadrą to żenada, ale po uczelni znajdującej się gdzie w 6-ej lidze krajowej niczego więcej się spodziewać nie można. Osobiście mam nadzieję, że to marny żart i ministerstwo cofnie pozwolenie na utworzenie kierunku.

To prawda i w dodatku nadal nie do przebicia skorumpowany beton jeśli chodzi o zatrudnienie młodych dr na stanowiskach dydaktycznych uczelni. Korupcja, nepotyzm oraz dzieci królika..... powinni wprowadzić kontrakty i zabrać się za leni siedzących na uczelniach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kaczmarek

PostWysłany: 23 Lis 2009, 20:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Darek2009 napisał(a):
Filimer napisał(a):
No to ładne kwiatki po zmianie ustawy o studiach wyższych - dobrze, że mają tylko uprawnienia do studiów licencjackich i na magisterskie zbyt szybko nie dostaną - tworzenie kierunku archeologia z trzyosobową kadrą to żenada, ale po uczelni znajdującej się gdzie w 6-ej lidze krajowej niczego więcej się spodziewać nie można. Osobiście mam nadzieję, że to marny żart i ministerstwo cofnie pozwolenie na utworzenie kierunku.

To prawda i w dodatku nadal nie do przebicia skorumpowany beton jeśli chodzi o zatrudnienie młodych dr na stanowiskach dydaktycznych uczelni. Korupcja, nepotyzm oraz dzieci królika..... powinni wprowadzić kontrakty i zabrać się za leni siedzących na uczelniach.

Jakieś przykłady? Dlaczego piszesz o kontraktach. Przecież są do dr hab. włącznie!
Trzech samodzielnych wystarcza na licencjat. O co Ci chłopie chodzi, napisz jasno. Nie zatrudnili? Kogo? Aplikowałeś?
Kto stanowi ten beton? Nie ma stanowisk dydaktycznych. Są naukowo-dydaktyczni. Na bardzo dobrych można popracować trochę nawet tylko na naukowych (jak sie ma grant, najlepiej międzynarodowy).
Dlaczego napisałeś o 6-tej lidze. Znasz ranking uczelni wydziałów, kierunków. To napisz jak to wygląda w rankingu.
Dodam: nie pracuje tam.
Powrót do góry
Darek2009

PostWysłany: 25 Lis 2009, 23:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaczmarek napisał(a):
Darek2009 napisał(a):
Filimer napisał(a):

Jakieś przykłady? Dlaczego piszesz o kontraktach. Przecież są do dr hab. włącznie!
Trzech samodzielnych wystarcza na licencjat. O co Ci chłopie chodzi, napisz jasno. Nie zatrudnili? Kogo? Aplikowałeś?
Kto stanowi ten beton? Nie ma stanowisk dydaktycznych. Są naukowo-dydaktyczni. Na bardzo dobrych można popracować trochę nawet tylko na naukowych (jak sie ma grant, najlepiej międzynarodowy).
Dlaczego napisałeś o 6-tej lidze. Znasz ranking uczelni wydziałów, kierunków. To napisz jak to wygląda w rankingu.
Dodam: nie pracuje tam.

Dodam jeszcze łyżki dziegciu do tej baryłki z miodem ale na temat mobbingu i ustawek związanych z przyjmowaniem na studia doktoranckie. Cechami zarządzających zespołem ludzkim zwanych szefami na polskich uczelniach są (całe szczęście nie wszystkich):

1.pazerność i chciejstwo materialne szefa,
2.poziom naukowy i intelektualny szefa,
3.koterie i nepotyzm na poziomie wyższych, kierowniczych struktur władzy,
4.feudalny, despotyczny styl zarządzania,
5.skłonność do zawłaszczania dorobku naukowego młodszych pracowników.
Powrót do góry
Kaczmarek

PostWysłany: 27 Lis 2009, 6:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Darek2009"][quote="Kaczmarek"]
Darek2009 napisał(a):

Dodam jeszcze łyżki dziegciu do tej baryłki z miodem ale na temat mobbingu i ustawek związanych z przyjmowaniem na studia doktoranckie. Cechami zarządzających zespołem ludzkim zwanych szefami na polskich uczelniach są (całe szczęście nie wszystkich):

Listę można wydłużyć jeszcze o wiele innych słów.
Najbardziej mnie jednak rozśmieszył zarzut: "skłonność do zawłaszczania dorobku naukowego młodszych pracowników."
Nie opublikowali magisterki pisanej pod "czujnym okiem" kierownika pracy?
Coś takiego genialnego wymyślił, że Ci ukradli. Napisz o tym Internecie, wszyscy przeczytają i dowiedzą, że to Twoje. Na Archeowieściach lub tutaj nic nie donosili o wybitnych odkryciach młodych polskich archeologów.
Powrót do góry
Darek2009

PostWysłany: 27 Lis 2009, 19:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Kaczmarek"][quote="Darek2009"]
Kaczmarek napisał(a):
Darek2009 napisał(a):

Listę można wydłużyć jeszcze o wiele innych słów.
Najbardziej mnie jednak rozśmieszył zarzut: "skłonność do zawłaszczania dorobku naukowego młodszych pracowników."
Nie opublikowali magisterki pisanej pod "czujnym okiem" kierownika pracy?
Coś takiego genialnego wymyślił, że Ci ukradli. Napisz o tym Internecie, wszyscy przeczytają i dowiedzą, że to Twoje. Na Archeowieściach lub tutaj nic nie donosili o wybitnych odkryciach młodych polskich archeologów.

Bo się odezwał właśnie jeden z kręgu starych skorumpowanych wyjadaczy, a może syn jakiegoś archeologa któremu tatuś ustawił pracę - znamy takie przypadki, znamy.....
Powrót do góry
frycka

PostWysłany: 27 Gru 2009, 19:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej:) chciałam zapytać;jestem w klasie maturalnej i jedyną rzeczą jaka mnie interesuje jest archeologia radość z odkrywania różnych rzeczy ale też interesują mnie dawne kultury tlko chodzi o to że z historii u mnie cienko zwłaszcza z czasów późniejszych n.e. czy jest sens iść na takie studia?? wiem że zarobki też są ważne ale ja chce robić coś co będzie mi przynosilo radość...ale co z tą małą wiedzą z historii?? zdaję biologie roz. i chciała bym iść naUMK do torunia bo tam jednym z wymaganych też może być biologia...czy ktoś może dać sugestie lub co kolwiek?? napiszcie czy warto
Question
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 29 Gru 2009, 8:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie popieram. Co z tego, że interesuje cię archeologia, jak potem przychodzi szara rzeczywistość? Z czego potem chcesz żyć? rynek usług archeologicznych nie jest za duży, kiedy boom inwestycyjny minie, gminie zainwestują w co mają zainwestować, autostrady zostaną wybudowane, to pracy zbyt wiele nie będzie. Skoro jesteś w klasie maturalnej i interesujesz się naszą branżą, to już od dawna powinnaś mieć przede wszystkim odpowiednią wiedzę czysto teoretyczną, bo studia archeologiczne to jednak przede wszystkim wkuwanie i to pierwsza rzecz, z jakiej powinnaś sobie zdać sprawę. O reszcie pisałem tutaj:
http://archeologiczny.blox.pl/2007/08/Archeologia-Mity-a-rzeczywistosc.html

Życie jest krótkie i brutalne, ci których historię odkopujemy przekonali się o tym najlepiej. Proponuję kubeł zimnej wody i rozmowy z absolwentami archeologii, których 5% zostaje w zawodzie.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
frycka

PostWysłany: 29 Gru 2009, 16:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale czy nie warto iść za marzeniami co mam zdobyc inny oplacalny kierunek i meczyć się przez reszte życia w głupim kierunku
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 29 Gru 2009, 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

frycka napisał(a):
ale czy nie warto iść za marzeniami co mam zdobyc inny oplacalny kierunek i meczyć się przez reszte życia w głupim kierunku

1. Obawiam się, że Twoje marzenia mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.
2. Po 5 latach studiów z Twoich marzeń może zostać mniej niż nic. Dobrze się zastanów, bo archeologia to 5 lat wkuwania + fajne praktyki, ale potem bywa różnie. Zresztą mogłaś najpierw zweryfikować marzenia pracując na wykopaliskach (jedna z moich młodszych koleżanek tak zrobiła) i np. w muzeum. 5 lat to naprawdę dużo czasu i wiele się w tym czasie zmienia.

Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 29 Gru 2009, 20:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filimer - a Twoj wybor byl w pelni swiadomy? Mysle, ze majac 18/19 lat, mamy niewielkie pojecie o swiecie i srednio sprecyzowane plany na przyszlosc.

Wydaje mi sie, ze warto wybrac sie na jakies wykopaliska - zobaczyc jak wyglada praktyka, rozni sie nieco od tej z discovery. A kierunek studiow zawsze mozna zmienic lub asekurowac sie drugim. Archeologia wielce zajmujacymi studiami nie jest.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Studia archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

Skocz do: