Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

literatura na temat: pochówki z naczyniami brązowymi celt.
Idź do strony 1, 2  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Ogłoszenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
D

PostWysłany: 11 Lis 2008, 20:05    Temat postu: literatura na temat: pochówki z naczyniami brązowymi celt. Odpowiedz z cytatem

Pisze proseminarium na temat pochówków z naczyniami brązowymi celtyckiego pochodzenia, proszę o podanie listy przykładowej literatury na dany temat.Dziękuje.
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Filimer

PostWysłany: 12 Lis 2008, 2:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może napiszesz chociaż na jakim obszarze i w jakiej kulturze??

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
D

PostWysłany: 12 Lis 2008, 22:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dotychczasowa lektura->Teresa Dąbrowska- Wczesne fazy k.przeworskiej(1988rok) (mapka stanowisk str. 138, tekst 138 -142),
''... omawiane naczynia występują głównie nad Łabą i na półwyspie Jutlandzkim, Bornholmie i Olandii i na półwyspie gdańskim ... sporadycznie... w Norwegii i w szwecji. ... cmentarzyska: Klein Wesserberg, Hammor, Ehersdorf- Vahrenberg, Putensen, kr.Harburg i goldenbeck, kr segerberg," .
Groby z kociołkami brazowymi:
-z terytorium polski: ( na nich mi tak naprawde najbardziej zależy)
*Przeworska i oksywska – stan Bolszew woj.gdanskie ( j. Kostrzewski 1919, s 212 i n. - poszukuje jej wciąż)
- stan Wierzbice( niemam informacji o publikacji)
*K.Łuzycka - stan. Sękowice ( 2004r publikowane - mam ksero:)
powinnno byc jeszce jedno'' nowsze'' z teryt. Pl - ani nazwy , ani publikacji nieznam
- poza polską: PUBLIKACJE-nieznam ale chętnie bym poczytał
( czytam po: Polsku( tak sobie, ale daje rade), Serbsku, Chorvacku, Bośniacku, i Angielsku( jako -tako).
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 13 Lis 2008, 15:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie masz zakreślonych ram terytorialnych ani chronologicznych pracy?? Przecież od tego powinno się zacząć - albo szukasz poza obszarem kultury lateńskiej, albo w obrębie peryferii lateńskich - zanim zaczniesz szukać zastanów się o czym tak naprawdę chcesz pisać, bo nawet samo zebranie zabytków nie będzie łatwe, chyba że jest już jakiś katalog zbiorczy zabytków lateńskich z danego terytorium - z terenu Polski być może jest jeszcze jeden pochówek, ale muszę sprawdzić w Inventarii, poza tym zwyczaj wkładania naczyń brązowych do grobów poza kulturą lateńska nie był specjalnie rozpowszechniony - gdzieś przez mgłę przypomina mi się, ze ostatnio została wydana jakaś nowsza publikacja o okresie lateńskim w Skandynawii, ale na moment obecny nie podam Ci tytułu.

Generalnie rzecz biorąc z terenu Polski ja nie przypominam sobie prawie żadnego takiego przypadku - w kulturze przeworskiej w latenie w grobach praktycznie nie występują przedmioty brązowe,tak samo w Oksywskiej, zresztą w przypadku Jastorfu podobnie - może gdzieś w kulturze kurhanów zachodniobałtyjskich trafił się jakiś import, ale mi się nic takiego nie przypomina.... Określ ramy terytorialne i napisz, czy masz nowsze publikacje z terenu Skandynawii - ja zobaczę u siebie co z tym grobem.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
D

PostWysłany: 16 Lis 2008, 16:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

" naczynia brązowe celtyckiej prominiecji - charakterystyka, pochodzenie i symbolika w obrządku pogrzebowym "
- tak orientacyjnie brzmi temat na który mam pisac, temat jest do uzgodnienia w zaleznosci od ilosci danych ktore znajde np. jesli mam skąpe materiały na temat pochodzenia - to się ograniczy temat do np." naczynia brązowe celtyckiej prominiecji - charakterystyka i symbolika w obrządku pogrzebowym ", wszystko jest jeszcze w fazie planowania, dlatego sie na razie chronologicznie nie ograniczam(no powiedzmy przykładowo: laten i okres wpływów rzymskich evenualnie i ha D ) ani tez terytorialnie( najbardziej zalezy mi jednak na stanowiskach z terenów polski).
literatura :'' Corpus der Romanishen Funde im Europaishen Barbaricum(CRFB), corpus znalezisk rzymskich z europejskiego barbaricum ,polska ,jerzy kolendo'' tomy I,II,III
* materiały Tom II - Artykuł '' A.Żórawska-Brązowe naczynie z cmentarzyska k.Wielbarskiej w sarnakach, pow.łosicki''(s 35-8 )
- ten artykuł mnie wprowadza w zakłopotanie gdyż pisze iz '' sarnaki, wymysłów( gm. krobia, pow. gostynski,), lachmirowice( gm. kruszwica, pow, innowrocławski), i Podwiesk(podwitz, dzis gm. i pow.chełmno) to wiadra typu E 27-29,
pytanie : - gzie mozna znaleźć typologie eggersa (w wrocławiu), lub jakie typy naczyń (wg.eggersa) chronologicznie odpowidają mojemu zagadnieniu?

/ort. Max
Powrót do góry
D

PostWysłany: 23 Lis 2008, 19:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok, wreszcie poszukałem trochę konkretniej, i bibliografia T.Dąbrowskiej (88)wraz z bibliografią CRFB (2001) utworzyły te oto
''Orientacyjną Liste lektur do pracy proseminaryjnej ''

• Antoniewicz J., Wesołowski K. 1951– Wiadra brązowe z delfinowatymi uchwytami na ziemiach polskich, „Wiadomości Archeologiczne” 18, z 1-2, s.137 -184
• Antoniewicz J., Wesołowski K. 1953 – Z badan nad produkcja antycznych wiader znalezionych w Polsce, „ Wiadomości Archeologiczne” 19, s 207-231
• Niewęgłowski A.1988 – „Kwartalnik historii kultury materialnej” 36 – z2,
Z badan nad pochodzeniem późnoceltyckich i rzymskich naczyń metalowych, w swietle analiz metaloznawczych s.189-232
• Wielowiejski J. 1984 - Brązowe wiadra z delfinowatymi okuciami znalezione w Polsce, w świetle nowszych badan „ Archeologia” 35, s. 51-71
• Wielowiejski J. 1985, s167,285 nr 186 – ( Die spätkeltishen und romishen Bronzegefäße in pollen, „bericht der Romish-germanishen kommission” Mainz am Rhein){stan Piaseczno...}
• Kraus A. 1963 – Odkrycia Archeologiczne w Tarnobrzeskim zagłębiu siarki w latach 1957-61,”Materialy Archeologiczne” Kraków (stan Piaseczno:)
• Kraus A. 1964 – Sprawozdanie z archeologicznych badan ratowniczych przeprowadzonych w 1962 w Piasecznie pow. Tarnobrzeg,,”Materiały Archeologiczne” Kraków 5, s. 223-224
• Jasnosz S. 1952 - Cmentarzysko z okresu poźnolatenskiego i rzymskiego w Wymysłowie, pow. Gostyń, Fontes Archaeologici Posnanienses – II, 1951, s 1- 284.
• Kempisty A. 1968 – Późnorzymski cmentarz w Sarnakach, pow. Łosice, „Światowit” t 29,s 141 -163.
• Zielonka B. 1953 – Cmentarzysko z okresu cesarstwa rzymskiego w Lachmirowicach w pow. Inowrocławskim, Przegląd archeologiczny t9,s 353- 386,( zeszyty 1-3).
• Żurowski T.1957 – Sarnaki pow. Siedlce, „Z otchłani wieków” 23, 46.
• Bykowski K. 1976 a – uwagi o szkieletowym obrządku pogrzebowym ludności k. przeworskiej w okresach poźnolateńskim i wczesnorzymskim, studia archeologiczne7, s139 i n.
• Hadaczek K. 1909 – Album przedmiotów wydobytych z grobów cmentarzyska ciałopalnego koło Przeworska ( z epoki cesarstwa rzymskiego), Teka Konserwatorska t3,Lwow
• ? Kostrzewski J 1919 – Kultura Lateńska na obszarze b. Królestwa Polskiego, PA, 1, s. 2 i n
• ?Lub? Kostrzewski J – Die ostgermanishe kultur in spatlatenzeit, Leipzig
• Wozniak Z. 1970 – Osadnictwo celtyckie w Polsce
• Skarby przedmiotów metalowych z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza na ziemiach polskich - Wojciech Blajer, Kraków 2001

pytania :
Wielowiejski J. - czy wydał w 1985 roku jeszcze jakąś książkę?
Kostrzewski J - czy wydał w1919roku jeszcze jakąś książkę?
Jarosław Lewczuk - publikacje po 2001r?
.pdf lub .doc jakiejś książki z " orientacyjnej listy..." będzie mile widziany ( lub link) Smile
ok wiekszosc lektur zdobyta, poza :
• Wielowiejski J. 1985, s167,285 nr 186 – ( Die spätkeltishen und romishen Bronzegefäße in pollen, „bericht der Romish-germanishen kommission” Mainz am Rhein){stan Piaseczno...}
Hadaczek K. 1909 – Album przedmiotów wydobytych z grobów cmentarzyska ciałopalnego koło Przeworska ( z epoki cesarstwa rzymskiego), Teka Konserwatorska t3,Lwow
• ? Kostrzewski J 1919 – Kultura Lateńska na obszarze b. Królestwa Polskiego, PA, 1, s. 2 i n
• ?Lub? Kostrzewski J – Die ostgermanishe kultur in spatlatenzeit, Leipzig
• Wozniak Z. 1970 – Osadnictwo celtyckie w Polsce
• Skarby przedmiotów metalowych z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza na ziemiach polskich - Wojciech Blajer, Kraków 2001
to czego dotyczą znalezione:
analiza pochodzenia naczyń na podstawie badan metaloznawczych i składu surowcowego
hm , z polski w 1984/1988 znane 12 stanowisk z kociołkami ,
a z europy włącznie z polską 33 wiaderka - tylko lokacji nie podali, poszukam lepiej , może znajde
* wyciełem to "celtyckie pochorzenie " z tytułu i powiekszyłem obszar poszukiwań
no przecież SITULE poszukuje literatury związanej z tym tematem, brązowe wiaderka...
ps. czy to forum jest martwe?
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 07 Sty 2009, 12:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko uściślij w końcu, czy chodzi Ci o groby z okresu lateńskiego czy z całej epoki żelaza - bo jeśli z całej epoki żelaza z całego obszaru Europy, to jest to temat rzeka (z okresu rzymskiego jest tego sporo)- ja mogę Ci podać co najwyżej groby przeworskie z okresu lateńskiego w których wystąpiły naczynia - tak więc sprecyzuj temat - jak na razie mam dla Ciebie literaturę do jednego grobu, zobaczymy, czy znajdę coś więcej.

Powrót do góry
D

PostWysłany: 11 Sty 2009, 14:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

groby przeworskie z okresu lateńskiego będą mile widziane,
- na znaleziskach z terytorium polski zależy mi najbardziej [z okresu latenskiego]

dotychczas to mam stanowiska:
sękowice (gm.gubin)(starszy przedrzymski - łużycka)
wiadra z delfinowatymi uchwytami[ w swietle analiz metaloznawczych, ogólna chronologia to pózny lub środkowy laten]- zgliczyn - pobodzyn (gm.ratowo), stawiany (gm.kliszów),słupy(gm królikowo), kościelna wieś(gm.dobrzec),brzyków (gm.trzebnica),Rządz (pow grudz), Niechmirów- mała wieś, piotrków borowski,
wymysłów ( poznolatenski, szczątki wiadra - uchwyty...)
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 11 Sty 2009, 16:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

D napisał(a):
groby przeworskie z okresu lateńskiego będą mile widziane,
- na znaleziskach z terytorium polski zależy mi najbardziej [z okresu latenskiego]

dotychczas to mam stanowiska:
sękowice (gm.gubin)(starszy przedrzymski - łużycka)

wiadra z delfinowatymi uchwytami[ w swietle analiz metaloznawczych, ogólna chronologia to pózny lub środkowy laten]- zgliczyn - pobodzyn (gm.ratowo), stawiany (gm.kliszów),słupy(gm królikowo), kościelna wieś(gm.dobrzec),brzyków (gm.trzebnica),Rządz (pow grudz), Niechmirów- mała wieś, piotrków borowski,
wymysłów ( poznolatenski, szczątki wiadra - uchwyty...)

To są pojedyncze groby czy cmentarzyska? Z tego co wypisałeś, to kojarzę Niechmirów i Wymysłowo (a nie Wymysłów) oraz Brzyków, ale muszę zajrzeć do publikacji, co to dokładnie jest.

Ze Sławęcic (pow. górowski, gmina Góra) masz jeszcze Wiadro E21 z grobu ciałopalnego (Pesheck 1939), poza tym postaram się do piątku znaleźć więcej informacji szczegółowych.

Literatura:
S. Pazda - Obce elementy w kulturze przeworskiej na Dolnym Śląsku - przegląd problematyki, Przegląd Archeologiczny t. 31, s. 187-195, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1984.

S. Pesheck -Die fruchwandalische Kultur in Mittelschlesien, Lepizig 1939.

Powrót do góry
D

PostWysłany: 12 Sty 2009, 23:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przepraszam za nieścisłości:
sękowice (gm.gubin)(starszy przedrzymski - łużycka) - cmentarzysko,
wiadra z delfinowatymi uchwytami[ w swietle analiz metaloznawczych, ogólna chronologia to pózny lub środkowy laten] - zgliczyn - pobodzyn --cmentazysko(gm.ratowo), stawiany -- grób pojedyńczy (gm.kliszów),słupy--nieznane okolicznosci znalezienia (gm królikowo), kościelna wieś--znalezione przed 1939-brak dokumentacji (gm.dobrzec),brzyków (gm.trzebnica),Rządz -- cment.(pow grudz), Niechmirów- mała wieś, piotrków borowski
"cmentarzysko z okresu póznolateńskiego i rzymskiego w Wymysłowie"- Stanisław Jasnosz "Fontes Praehistorici" 1951rok,vol II. ( tytuł taki zmylny, nie wiedziałem czy ''wymysłowo'' czy ''wymysłów'' ,przepraszam po raz kolejny)

-co do czytania po niemiecku - niepotrafie, ,angielski znam dośc dobrze, rosyjski i czeski na zgadywanie ale jakoś, ale nie niemiecki
(niemówiąc o charakt. czcionce ktorą pisany był pesheck:( )

-znalazłem eggersa w bibliotece , niema to jak katalog kartkowy a nie zmylny elektroniczny, typologie wiaderek "tafel 4-7", spis znalezisk i mapy, wreszcie zdobyłem

- nowe lekturki mam do przeczytania:
majewski - importy rzymskie w polsce
majewski - importy rzymskie na ziemiach słowiańskich
j.wielowiejski - kontakty noricum i panonii z ludami północy
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 13 Sty 2009, 1:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

D napisał(a):

co do czytania po niemiecku - niepotrafie, ,angielski znam dośc dobrze, rosyjski i czeski na zgadywanie ale jakoś, ale nie niemiecki
(niemówiąc o charakt. czcionce ktorą pisany był pesheck:( )

północy

Ja jestem skazany na niemiecki, bo bez niego nie napisze nic konkretnego o grobach z Dolnego Śląska, z którego zresztą materiałów nie jest zbyt wiele - biegle nim nie władam, ale nie mam wyboru - muszę przez niego przebrnąć. Taką czcionką jak Pesheck pisanych było sporo publikacji przedwojennych i nie ma na to rady.

Piotrków Borowski to Petrigau, jak rozszyfruję Petersena, to napiszę Ci co to dokładnie jest (chyba że już wiesz) - publikował to naczynie w którymś Altschlesien razem z informacjami o cmentarzysku w Brzykowie, ale aktualnie nie mam tego pod ręką żeby podać Ci bliższe informacje. Niemniej Piotrków na cmentarzysko nie wygląda, nie ma go przynajmniej w katalogu pracy A. Błażejewskiego.

Literatura:

A. Błażejewski - Obrządek Pogrzebowy kultury przeworskiej na Śląsku, Wrocław 1998.

Powrót do góry
D

PostWysłany: 14 Sty 2009, 22:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wpadłem bo biblioteki dzis dośc wyrywkowo, skserowałem artykół Pazdy, Błazejewskiego mam jeszcze przejżec
przeglądnełem Altschlesien (chaotycznie)
(na podstawie ilustracji) roczniki
1927 artykóły str. 33(Der berwarfund von Reichenau kreis ? Irendtstadt?), 1936 str. 160+tafel( tytół: Lorzendorf? kr.ramslau MRr 2833,2897),
1940 str. 35? ( )
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 15 Sty 2009, 23:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z Błażejewskiego przyda Ci się tylko katalog, gdzie masz wszystkie cmentarzyska przeworskie ze Śląska, oraz bibliografia, gdzie masz do nich literaturę.

Co do symboliki tych naczyń – myślę, że najłatwiej jest przyjąć, ze były własnością zmarłego i stanowiły element jego prestiżu – po jego śmierci uznano więc, ze należy je pochować razem z nim, ewentualnie użyto go jako popielnicy (tak jak w Brzykowie), uznając je za godne miejsce dla doczesnych szczątków zmarłego. Zresztą innym ciekawym przykładem takiego „prestiżowego” elementu użytego w roli popielnicy jest hełm celtyckiej prowieniencji z Siemiechowa.

Powrót do góry
D

PostWysłany: 12 Mar 2009, 20:23    Temat postu: nowe Odpowiedz z cytatem

Zamierzam spróbować określić pochodzenie omawianych situl(środkowy laten - rzym) w porównaniu z innymi importami rzymskimi
( literatura: Importy Rzymskie na ziemiach słowiańskich- Majewski (1949r)
Importy Rzymskie w Polsce – Majewski (1960?r)
Kontakty Noricum i Panonii – J. Wielowiejski )
wygląda na to iż nadają się do tego dość dobrze importy szklane (wg. opinii dwóch wyżej wymienionych autorów), na temat importów szklanych :
( T.Stawiarska - Naczynia szklane okresu rzymskiego z terenu Polski (1999r)

jakieś sugestie?
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 26 Maj 2010, 21:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dotarłem do tego piekielnego Dolnego Śląska i wiader na końcu swojej analizy, ale dopiero teraz sobie przypomniałem o temacie na forum: - najpełniej chyba opisali ich kwestię Antoniewicz J. i Wesołowski K. w artykule "Wiadra brązowe z delfinowatymi uchwytami na ziemiach polskich", Wiadomości archeologiczne t. 18 s. 137-184.

Odnośnie Piotrkowa Borowskiego, to było to Wiadro brązowe typu E18, które miało pochodzić z przypadkowo odkrytego grobu, zostało przekazane do muzeum we Wrocławiu w ostatnim dziesięcioleciu XIX w.

Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Ogłoszenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: