Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

nowe metody dokumentacji
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cleomayhem

PostWysłany: 01 Gru 2006, 17:57    Temat postu: nowe metody dokumentacji Odpowiedz z cytatem

Ostatnimi czasy bardzo "modne" stało się stosowanie w archeologii nowych metod dokumentacyjnych. mam tu na myśli używanie total station, archeologię lotniczą plus zdjęcia satelitarne, fotogrametrię powierzchniową, oraz stosowanie rozmaitego typu baz danych do klasyfikacji i dokumentacji zabytków. Mam tu pytanie do wszystkich a szczególnie do ludzi, którzy może byli kiedyś na jakiś poważnych wykopaliskach za granicą /wyłączają może Irlandię/. Czy znacie jeszcze jakieś inne metody przydatne podczas pracy polowej, których tu nie wymieniłam, a które stanowią ułatwienie i uproszczenie całego procesu dokumentacji? Drugie pytanie a propos na ile wiarygodne i na ile wygodne jest według was wykonywanie tego typu "nowoczesnej dokumentacji"?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Judym
Moderator

PostWysłany: 01 Gru 2006, 18:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie mam takich doświadczen więc Ci nie odpowiem. Wydaje mi sie jednak, że w przypadku badań szerokopłaszczyznowych z pewnością dokumentaja taka jest jak najbardziej pomocna i bardziej "wydajna" niż tradycyjna. Nie wyobrazam sobie np. badań na polu bitwy (Twisted Evil) bez takiej dokumentacji. A co do metod to podrzuce CI do tłumaczenia ten artykuł, który sama mi znalazłaś o zastosowaniu archeologii lotniczej przy badaniu pół bitwenych z pierwszej wojny światowej [Stichelbaut, Birger. 2006, The application of first World War aerial photography to archaeology: the Belgian images, Antiquity80 161-172][/img]
Powrót do góry
Michał
Moderator

PostWysłany: 08 Gru 2006, 1:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy w ogole na jakichkolwiek wykopaliskach prowadzonych przez nasz instytut uzywane sa tego typu metody? Na razie znam je jedynie z ksiazek, poki co w praktyce nie bylo mi dane sie przekonac jak to wyglada..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Judym
Moderator

PostWysłany: 09 Gru 2006, 15:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

np na Hallera stosowali min. fotogrametrię. ale jeżeli chodzi o szczegóły to Cleomyhem będzie bardziej kompetentna.
Cleomayhem

PostWysłany: 09 Gru 2006, 15:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak. Judym ma rację. Tego typu metody były stosowane przez większość sezonu na Hallera w tym roku, to znaczy fotogrametria plus total station /nasz instytut ma już w posiadaniu dwie totalki/, plus nowe metody dokumentacji metrow, tzn każdy metr miał swoją kartę, na której wpisywało się zabytki. Co do reszty dokumentacji to podobnie też było w Kostomłotach /z tego co wiem/ , zastosowano tam jedną z metod - fosforową, dla określenia natężenia organiki w ziemi. Co do zdjęć lotniczych to są one wykorzystywane na szeroką skalę na przykład przy AZP, bądź przy weryfikacji niektórych stanowisk. Niestety miałam możliwość kiedyś uczestniczenia w weryfikacji jednego stanowiska, gdzie ze zdjecia jednoznacznie wynikało, że jest grodzisko, jednak w terenie niestety nie znaleźliśmy nic. Takie przypadki też bywają.
Co do dokumentacji after wykopaliskowej, to uważam , że mamy w tej kwestii sporo do zrobienia jeszcze. Bowiem niewiele jest ja na razie osób w naszym instytucie, które znają w stopniu zadowalającym np. Autocada lub Surfera /można je policzyć na palcach jednej ręki/.

Dla lepszego udokumentopwania dokładenej planigrafii stanowiska jest w tym momencie bardzo popularny GIS (Geagraphical Information System). Można na nim zdziałać niezłe cuda. Ale niestety u nas jak na razie jedna osoba orietuje się w miarę w tym programie, odsyłam zainteresowanych do pewnej pracy magisterskiej która powstała w tym roku, bądź do książki "GIS w archeologii" /nie wiem czy nie przekręciłam tytułu/, ale jest to u nas w bibliotece, po prawej stronie od wejścia na półce. Dobrze byłoby aby wzrosło zainteresowanie tym tematem, lecz niestety w wielu przypadkach bywa tak , że zainteresowanie jest, ale jak przychodzi co do czego /że trzeba na przykład spędzić wiele godzin nad kompem/ to niewiele osób jest w stanie poświęcić temu wystarczająco dużo czasu. A szkoda
Za jakiś czas podeślę linki do darmowych wersji demo GIS na którym można zobaczyć "jak to się je" Very Happy

Polaczylem posty Wink
Max
Powrót do góry
Cleomayhem

PostWysłany: 10 Gru 2006, 23:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak obiecałam wcześniej podaję tu linki:
http://www.opensourcegis.org/
index różnych bezpłatnych oprogramowań gisowych
i jeszcze
http://www.christine-gis.com/
ps. troche się trzeba w to wgryźć, powodzenia!
Stysz

PostWysłany: 12 Gru 2006, 0:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.archeotyszczuk.republika.pl/alternatywa.htm

http://www.archeotyszczuk.republika.pl/wirtualne_wykopaliska1.htm

http://www.archeotyszczuk.republika.pl/architektura_w_fotogrametrii.htm

http://www.archeotyszczuk.republika.pl/plany_w_fotogrametrii.htm

Mechaniczny proces dokumentacji - zagrożenie czy szansa dla procesu interpretacji? [w:] Badania archeologiczne na Górnym Śląsku i ziemiach pogranicznych w latach 2003-2004, Katowice 2006, str. 259-273
http://www.archeotyszczuk.republika.pl/dok_mech.pdf (bez rycin)

Przy okazji zapraszam na:
http://www.archeologiczne.fora.pl/index.php
"Badania archeologiczne są pozbawione cech naukowości sensu stricte wówczas, kiedy ogranicza się je do formalnego porządkowania w czasie i przestrzeni faktów archeologicznych, poznanych w nawarstwieniach kulturowych."

W. Hołubowicz, 1959
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Max
Administrator

PostWysłany: 15 Gru 2006, 21:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stysz - moglbys nam po czesci opowiedziec o tym co tu prezentujesz. Np. od samej strony technicznej, jak wyglada taki proces i jak wyglada w warunkach polowych? czy sprzet jest duzy i na ile trudny w odsludze? Jakie sa koszta takich wizuwalizacji, jak i samego sprzetu? W ogole.. z jakim odzewem spotykja sie takie techniki dokumentacji? Tzn. domyslam sie ze komentarze sa przychylne, ale czy archeolodzy chetnie je wdrazaja czy traktuja jako zbedny bajer, ktorym ewentualnie mozna sie pochwalic w mediach?
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Stysz

PostWysłany: 15 Gru 2006, 23:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytasz o ortofotografię, czy o pomiar 3D? Bo to jakby dwie różne sprawy.
"Badania archeologiczne są pozbawione cech naukowości sensu stricte wówczas, kiedy ogranicza się je do formalnego porządkowania w czasie i przestrzeni faktów archeologicznych, poznanych w nawarstwieniach kulturowych."

W. Hołubowicz, 1959
Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 15 Gru 2006, 23:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fakt, nie sprecyzowalem pytania i chyba pytalem o oba naraz Wink

Bardzo mnie zainteresowala ortofotografia. "Wirtualne wykopaliska" zrobily na mnie duze wrazenie. Jak wyglada proces? Na pierwszy rzut oka to proces po trosze podobny do laczenia zdjec w obraz panoramiczny. Zdjecia, obrobka w photoshopie i to wszystko? czy uzywasz jeszcze jakiegos sprzetu?

A skanowanie 3D? Chyba z tego glownie Cie kojarza Wink . Ile trwa taki proces? Czaszka pewnie zajela sporo czasu, ale np. kamienny toporek? Jakiego rodzaju skanerow uzywasz? I w czym to pozniej obrabiasz? Jaki jest koszt takiej wizualizacji? Tzn. nie pytam o dokladna cene, nie chce wyliczac sobei Twojej stawki na godzine. Tylko zastanawiam sie czy badania stanowiska o sredniej wartosci naukowej (o ile mozna tak to okreslic Wink ) beda w stanie wyluskac na to fundusze. I czy nawet uproszczona wizualizacja, jako swojego rodzaju gadzet, nie przewyzszy kosztu prac wykopaliskowych.
Cleomayhem

PostWysłany: 16 Gru 2006, 0:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chetnie sie przyłączę do pytania Maxa , szczególnie jesli chodzi o ortofotografię. Mam pytanie jedno jeśli chodzi o technikę wykonywania zdjęć. Czy lepiej je robić ze statywem, ale powiedzmy pod kątem, czy "z ręki" ale maksymalnie pionowo? Z doswiadczenia tego niewielkiego co mam wydaje mi się, że mimo wszystko lepiej robić pionowo /łatwiej się potem obrabia/, z kolei jeśli robi się zdjęcię z ręki to istnieje duża możliwość poruszenia, które nie zawsze widać na pierwszy rzut oka na wyświetlaczu...
Co do skanowania 3d to oczywiście jest potrzebny skaner, ale interesuje mnie też sama technika wizualizacji /rozmawialiśmy i tym - Stysz - na konferencji/, w jaki sposób robi się zdjęcia a poten jakich photoshopowych funkcji trzeba użyć aby taką wizualizację wykonać ???/niestety większość programów uczę się "na czuja", dlatego nie znam pewnym funkcji/
Max
Administrator

PostWysłany: 16 Gru 2006, 0:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cleomayhem napisał(a):
jeśli robi się zdjęcię z ręki to istnieje duża możliwość poruszenia, które nie zawsze widać na pierwszy rzut oka na wyświetlaczu...

Najlepiej miec do tego, w miare dobra, cyfrowa lustrzanke i ustawic krotka migawke, zeby zminimalizowac efekt poruszenia. Ewentualnie opcje anty poruszeniowa. Gluptak czy nawet pol-kompakt moze sobie nie poradzic. Tzn. bedzie sie trzeba troche nakombinowac. Dodatkowo kompakty automatycznie ustawiaja sobie najlepsza migawke i czulosc matrycy do danej sceny, co w efekcie daje nam serie w roznym stopniu naswietlonych zdjec. Po polaczeniu widac, ze niektore z czesci skladowych maja bardziej nasycone kolory, a inne za slaby kontrast. Trzeba na to uwazac i robic wszystko na manualu przy jednakowych ustawieniach.

Tyle zdazylem sie nauczyc z robienia zdjec panoramicznych Wink
Cleomayhem

PostWysłany: 16 Gru 2006, 0:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fakt. Czasem mam naprawde duzy problem jęsli chodzi o nasycenie kolorów, kurcze naprawdę, długo się czasem namęczę aby osiągnąć wymagany efekt /nie tylko jeśli chodzi o fotogrametrię, ale tez ogólnie o panoramy/. Swoją drogą nawet na niezłych lustrzankach cyfrowych jest mimo wszystko mozliwośc poruszenia.
Cholera niech ta technika pójdzie trochę do przodu, żeby było łatwiej Very Happy
Stysz

PostWysłany: 16 Gru 2006, 1:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwa w jednym, to nie takie proste.

Ortofotografie były wykonywane wyłącznie w Photoshopie. (wersja 6)

Wykonanie takiego planu zajmowało ok. 1-1,5h w komputerze, ok. 5-10 minut fotografowania, nie licząc przygotowania (doczyszczenia powierzchni), oraz założenia siatki metrycznej – ale to robi się i przy rysunku.

Fotografie wykonywane były różnie, zazwyczaj z ręki, a z zachowaniem prostopadłości rzutu (to było eksplorowane stratygraficznie), z małej aluminiowej drabinki, maksymalny obszar fotografowanej powierzchni wynosił 1x1m, najmniejszy 25x25cm. Ze strony można ściągnąć przykład w skali 1:20. Wówczas (2002r) rozdzielczość aparatu cyfrowego pozwalała na skalę ok. 1:10, trzeba było nieco zmniejszać. Po korekcie wszystkie elementy składało się jak puzzle. Ciekawe są mury, poziom wód gruntowych oraz bezpieczeństwo pracy wymagały, aby fundamenty odsłaniane były odcinakami, hałda była wielokrotnie przesypywana, ta dokumentacja powstawała wraz z postępem prac (ok. 3 miesięcy).

Sprzęt ? Domowy. Komputer za 1000 zł, aparat cyfrowy za dajmy też 1000 zł + Photoshop 6.
Krzyżyki do glazury za 1,50zł + cienkie gwoździki za 2 zł, przyda się także laserowa poziomica za 99,90zł, oraz miarka i sznurek do wyznaczania siatki metrycznej. Najprostsze sposoby są najlepsze (gwarantują powszechność). Co do balansu barwy, jakoś to szło, aparat ustawiany był zazwyczaj na auto, barwa to ciekawa sprawa, tak naprawdę nie barwa jest istotna tylko zmiany jej natężenia pozwalające na interpretację stratyfikacji. Gdyby człowiek dobrze widział i rozpoznawał skale szarości, to dla dokumentacji i interpretacji, co to za różnica, czy coś ma barwę, czy jest czarnobiałe? Chodzi o wychwycenie skoków tej barwy, co może być zgubne w oderwaniu od stanowiska (wystarczy inna wilgotność i ta sama warstwa bedzie miała inną barwę). Ortofotografia jest dodatkowym źródłem archeologicznym, ale wymagającym weryfikacji w wykopie - nie można o tym zapominać.

Jeśli chodzi o 3D.

Pierwszy błąd rozumowania. To nie jest wizualizacja !!! To jest wynik pomiaru metrycznego. To jest dokumentacja (trójwymiarowa metryczna inwentaryzacja powierzchni) !!! Wizualizacja to jedna z możliwości, wynik a nie rezultat pomiaru trójwymiarowego.
Wizualizacja to tylko sposób popularyzacji, nie dokumentacji. A to jest dokumentacja.
Dopiero na podstawie takiej dokumentacji można dalej wykonać np. formę wtryskową do produkcji przemysłowej, czy też animację komputerową.

Skanowanie realizowane jest skanerem optycznym (bezdotykowym) dokładność pomiarowa 0,05mm (ok. 12 pt na mm2 – dla chmury punktów), koszty pomiaru (skanowania) uzależnione są od formy obiektu (kształtu), im coś większe i ma bardziej skomplikowany kształt tym więcej przy tym pracy. Widełki cenowe mieszczą się w granicach od ok. 400 – 2000 zł netto, dla 80% obiektów. Taki toporek kamienny to obiekt prosty (ok. 400 zł), ok. 2-3 dni pracy. Czaszka wraz z analizą antropologiczną (pomiarami i narysami kraniometrycznymi) – od 2-3tys. (3-4 tygodnie pracy). Wymieniłem obiekty skrajne. Mowa tu wyłącznie o skanowaniu obiektów ruchomych, skanowanie architektoniczno-geodezyjne to jeszcze inna bajka.

Formaty zapisu: chmura punktów TXT oraz VRML, OBJ, IGS, STL DXF - siatka trójkątów jako opis powierzchni. Do celów wzornictwa przemysłowego głównie IGS, oraz STL dla grafiki komputerowej OBJ, VRML. Dalej można pracować w programach, które przyjmują te formaty.

Dla potrzeb analizy metrycznej i porównawczej podstawą jest chmura punktów.
Czyli cyfrowy opis powierzchni wyrażony zbiorem punktów o współrzędnych (x,y,z) – od kilkuset do kilkunastu milionów punktów.

Zainteresowanie archeologów? Można je określić jako „Na strusia”

Ogólnie, podejście jak do jeża.
Zapraszają tylko w celu przedstawienia ciekawej prezentacji, bez konsekwencji praktycznego wykorzystania do celów badawczych, tylko po to, aby pocmokać, a potem głowy w piasek.

W. Hołubowicz, 1959
Powrót do góry
Cleomayhem

PostWysłany: 16 Gru 2006, 10:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj... zaszła tu mała pomyłka, ale chyba z mojej winy. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wizualizacja to coś inego niż pomiar 3d, ale chodziło mi tylko o to w jaki sposób mozna wykonać taką wizualizację przy pomocy photoshopa /bo wiem, że jak na razie na skaner 3d nie mam co liczyć/.
Swoją drogą masz rację, że archeolodzy zachowują się jak strusie. Zaproponowałam całkiem niedawno kupno skanera 3d do instytutu, i spotkałam się z opiniami, że kto będzie z tego korzystał, że to praca czysto dokumemntacyjna, którą mogą wykonywać muzea a nie my. Ogólnie rzecz biorąc, osoba z którą rozmawiałam była bardzo sceptycznie nastawiona do mojej propozycji. Hmmm, przykre to jest ale w wiekszości ludzie tak na to reagują /nawet młodzi/, swoją drogą też nie dziwię się niektórym, że boją się nowych zakupów, ponieważ nieraz się zdarzyło, że kupiono sprzęt, który potem stał niewykorzystywany...
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: